Architektura MuratorKonkursyBędzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt

Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt

Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.

Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt
Stara Octownia w Lesznie, stan obecny; fot. materiały konkursowe

Zabytkowy budynek dawnej octowni w Lesznie znajduje się przy skrzyżowaniu Alej Jana Pawła II i ulicy Bolesława Chrobrego. Obiekt pochodzi z końca XIX wieku, ale swój uzyskał obecny kształt uzyskał w latach 1927-1929 w wyniku rozbudowy przeprowadzonej według projektu architekta Stanisława Śniadeckiego. Na parterze mieściła się linia technologiczna, natomiast piętro pełniło funkcję magazynową. W 1936 roku zdolność produkcyjna zakładu osiągnęła wielkość 430 tys. litrów rocznie. W oparciu o przedwojenną technologię w znacjonalizowanym zakładzie produkowano ocet aż do początku XXI wieku, kiedy to fabryka została ostatecznie zamknięta i zlikwidowana. Od tego czasu budynek jest nieużytkowany, a całe jego wyposażenie zostało zdemontowane i wywiezione – pisze w dołączonym do materiałów konkursowych rysie historycznym Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie.

Niedawno Urząd Marszałkowski w Poznaniu odkupił zabytkową octownię od prywatnych właścicieli. Zaplanowano, że znajdzie się w niej nowa siedziba Muzeum Okręgowego, które dziś z trudem mieści się w XIX-wiecznej kamienicy przy placu Metziga i dawnej synagodze przy ul. Narutowicza. Na projekt adaptacji i rozbudowy obiektu właśnie ogłoszono konkurs architektoniczny. W imieniu placówki organizuje go poznański SARP.

Zamawiający i organizator konkursu oczekują, by obiekt nowego Muzeum miał ciekawie rozwiązaną funkcję, a przy tym był budynkiem wyjątkowym, pięknym i silnie związanym z miejscem. By stał się znakiem Leszna, ale przy rzetelnym potraktowaniu planowanego budżetu, z uwzględnieniem aktualnych rozwiązań energooszczędnych. Obiekt Muzeum powinien szanować strukturę historyczną budynku Starej Octowni, ale jego nowe części powinny być wykonane ze współczesnych materiałów i we współczesnych technologiach
– czytamy w regulaminie. Powierzchnia użytkowa zabytku wraz z poddaszem wynosi 1,3 tys. m², po rozbudowie może wynieść ok. 2,5 tys. m². Maksymalny łączny koszt realizacji przewidziano na 32 mln zł, przy czym maksymalny koszt wykonania dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego określono na blisko 2,6 mln zł.

W 10-osobowym jury zasiadają architekci Kazimierz Łatak (przewodniczący), Jarosław Wroński (referent), Konrad Grabowiecki, Piotr Grabowski i Bartosz Adamczak, pełniący funkcję naczelnego architekta Leszna, a także Kamila Szymańska, dyrektorka muzeum, Maciej Urban, miejski konserwator zabytków, Ewa Panowicz, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego i Janusz Nowak z Biura Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego. Funkcję sekretarza konkursu pełni architekt Borys Wrzeszcz.

Pula nagród wynosi 150 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na kompleksowe wykonanie projektu, za miejsce drugie 40 tys. zł, a za miejsce trzecie 30 tys. zł. Na wyróżnienia przeznaczone zostało kolejne 30 tys. zł.  

Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 24 października, składanie prac – do 10 lutego 2023 roku, ogłoszenie wyników – 10 marca 2023 roku. Na 16 i 23 listopada dla uczestników zaplanowano wycieczkę po terenie Starej Octowni (zbiórka przy wejściu od strony ul. Bolesława Chrobrego o godz. 12.00). Więcej informacji oraz regulamin na stronie: poznan.sarp.pl.

Gdzie znajduje się Stara Octownia w Lesznie

Konkurs SARP na projekt nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie: wyniki Setną rocznicę utworzenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie władze uczelni chcą uczcić nowym budynkiem dydaktyczno-konferencyjnym. Właśnie ogłosiły wyniki konkursu na jego projekt. Zwyciężył zespół BE DDJM Architekci.
Zakład opiekuńczy w Lesznie Wielofunkcyjny kompleks dla seniorów powstał w rozbudowanych obiektach pofolwarcznych w samym centrum Leszna. Za realizację zespołu władze miasta nagrodziły inwestora prestiżowym tytułem Lidera Rewitalizacji 2015 – pisze Tomasz Głowacki.
Autor: Piotr Prus
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.