Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu autorstwa pracowni INSOMIA nagrodzone Grand Prix w 5. edycji Brick Award z 2021 roku; fot. serwis prasowy

Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu

2023-01-02 16:06

Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Mimo to można zgłaszać do niego realizacje, w których zastosowano cegłę dowolnej marki, a w trosce o obiektywizm i bezstronność przedstawiciele organizatora nie zasiadają w konkursowym jury. Wszystko po to, by popularyzować wykorzystanie ceramiki w architekturze i – jak tłumaczy Matija Bevk, słoweński architekt i członek jury Wienerberger Brick Award 2016 – zwrócić uwagę, że ten tradycyjny materiał nie jest wcale przestarzały i może być wykorzystany na wiele różnych sposobów.

Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. Najlepsze prace tradycyjnie reprezentowały następnie polską architekturę w konkursie międzynarodowym. W jury tegorocznej polskiej odsłony Wienerberger Brick Award 2023 zasiadają architekci Marlena Wolnik (MWArchitekci), Szymon Januszewski (Insomia), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Krzysztof Mycielski (Grupa 5 Architekci) i Grzegorz Piątek. Realizacje oceniane będą w pięciu kategoriach: Feeling at home (domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, oraz małe założenia architektury mieszkalnej), Living together (budynki wielorodzinne odpowiadające współczesnym trendom i wyzwaniom urbanizacji), Working together (budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe), Sharing public spaces (budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne) oraz Building outside the box (innowacyjne koncepcje i rozwiązania wykorzystujące materiały ceramiczne).

Do konkursu można zgłaszać obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2020 roku. Mogą znajdować się nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami; jedyny warynek: muszą być wykonane na podstawie projektu polskiego architekta. Realizacje, które zwyciężą w edycji polskiej zostaną zgłoszone jako oficjalni kandydaci do edycji międzynarodowej Wienerberger Brick Award 2024. Laureaci otrzymają ponadto narody pieniężne: 20 tys. zł dla zdobywcy Grand Prix oraz 10 tys. zł dla zwycięzców każdej z czterech pozostałych kategorii. Prace można nadsyłać do 31 stycznia 2023 roku poprzez formularz na oficjalnej stronie konkursu: brickaward.pl.

ZAPISZ SIĘ