Architektura MuratorKonkursyCztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach. Zwyciężyła pracownia SLAS, ale równie wysoko oceniono propozycje innych lokalnych biur: Konior Studio i MOC Architekci.

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach, proj. SLAS, I nagroda

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ogłosiła konkurs na projekt nowego budynku dydaktycznego. Obiekt zaplanowano w miejscu dawnego parkingu przy ul. Wojewódzkiej, naprzeciwko zabytkowego gmachu dawnej szkoły rzemiosł budowlanych z przełomu XIX i XX wieku, należącego obecnie do uczelni, a połączonego z Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia projektu Tomasza Koniora z 2007 roku. W pięcioosobowym jury pod przewodnictwem Łukasza Zagały z medusagroup znaleźli się architekci Janusz Sepioł i Adam Skrzypczyk, a także Antoni Cygan z katowickiej ASP oraz reprezentujący Akademię Muzyczną Przemysław Boczkowski.

Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia SLAS, drugą – Konior Studio, a trzecią M.O.C. Architekci. Sędziowie przyznali też jedno wyróżnienie – dla biura JEMS Architekci. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali sześcienną bryłę z przeszklonym prześwitem na osi łączącej główne wejścia do historycznego gmachu akademii z kościołem Mariackim widocznym po drugiej stronie torów kolejowych. Obiekt podzielono w ten sposób na trzy zasadnicze części – salę koncertową, przestrzeń dydaktyczną oraz dwupoziomowe foyer między nimi, pełniące jednocześnie funkcję reprezentacyjnej klatki schodowej, miejsca spotkań i audytorium dla nieformalnych koncertów czy wystaw.

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach, proj. SLAS, I nagroda

Samą salę, zgodnie z założeniami konkursu, zaprojektowano tak, by mogła pomieścić 260 osób. Jej wysokość w najwyższym punkcie sięga 10,5 m. Przewidziano amfiteatralną, mobilną widownię na podestach o mijankowym układzie foteli, którą będzie można ukryć w tylnej ścianie sali. Jak tłumaczą architekci, w ten sposób możliwe jest uzyskanie maksymalnie płaskiej, otwartej przestrzeni dla różnorodnych aranżacji, od przedstawień taneczno-baletowych, po koncerty i konferencje. Głównym motywem wykończenia ścian, podobnie jak na elewacjach budynku, byłaby tu cegła ceramiczna na perforowanej ściance rusztowej, która jest też elementem systemu akustycznego i nastrojowej iluminacji.

Cześć edukacyjna rozmieszona została na trzech kondygnacjach. Na parterze i pierwszym piętrze przewidziano siłownie oraz sale taneczne, a na drugim sale ćwiczeń wymagające wyższych standardów akustycznych.

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach, proj. Konior Studio, II nagroda

Podobnym tropem podążyli autorzy z pracowni Konior Studio, odnosząc się w projekcie do osi widokowej między istniejącym budynkiem akademii i kościołem. Oni również podzielili obiekt na trzy funkcjonalne bloki, inaczej jednak zaakcentowali jego architektoniczny wyraz. Zaproponowali prosty w formie, masywny cokół z charakterystycznie układaną cegłą oraz szklane, przezierne, ale nie przezroczyste bryły powyżej, ukazujące na elewacji „niedopowiedziany spektakl świateł i cieni ćwiczących artystów”.

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach, proj. MOC Architekci, III nagroda

Inaczej widzieliby nowy budynek projektanci z M.O.C. Architekci. To monolityczny prostopadłościan rozrzeźbiony̨ kilkoma otworami i wnękami wpuszczającymi do środka światło. Na elewacjach proponują szkliwione kształtki terakotowe montowane na systemowej podkonstrukcji. Strefę wejściową wraz z szerokim placem wykreowali w południowo-zachodnim narożniku. Zdaniem ́autorów pozwoliłoby to na domknię̨cie wnętrza urbanistycznego, które pełni dziś rolę strefy przedwejściowej dla trzech gmachów uczelni. Tym samym ulica Zacisze kompozycyjnie stałaby się wewnętrznym traktem kampusu, łączącym wszystkie obiekty dydaktyczne – tłumaczą.

Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci
Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach, proj. JEMS Architekci, wyróżnienie

Pracownia JEMS Architekci zaproponowała z kolei kompozycję dwóch zestawionych prostopadle brył: jedna mieściłaby salę wielofunkcyjną, druga – przestrzenie edukacyjne. Bryły te opadałyby kaskadowo w kierunku wejścia i foyer sali. Struktura budynku odpowiada zewnętrznym uwarunkowaniom: korytarz od północy jest buforem akustycznym od strony kolei, loggia od południa jest przedłużeniem ogrodu, zacienia okna, zapobiegając przegrzewaniu sal dydaktycznych – czytamy w opisie pracy.

Władze uczelni planują realizację gmachu na lata 2023-2024. Byłby to kolejny ikoniczny obiekt akademicki w Katowicach po wielokrotnie nagradzanym budynku CINiBA projektu HS99 i nowej siedzibie Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego autorstwa biur BAAS, Grupa 5, Małeccy. Rozbudowę własnego kampusu przewiduje też Uniwersytet Ekonomiczny. Koncepcję zagospodarowania terenu w obrębie ulic 1 Maja i Bogucickiej już w 2017 roku opracowało Konior Studio.