Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów

i

Autor: Archiwum Architektury Grafika promująca konkurs Kaira Looro 2022

Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów

2022-01-11 12:44

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.

Kaira Looro w języku mandinka, popularnym zwłaszcza wśród mieszkańców Afryki Zachodniej, oznacza „budować pokój” lub „architektura dla pokoju”. Taką nazwę ma także seria konkursów architektonicznych organizowanych przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyło się już pięć. W 2020 roku, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.Czytaj też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków |

Dom Dzieci w Baghere: centrum walki z niedożywieniem najmłodszych

Najnowszy konkurs architektoniczny Kaira Looro dotyczy Domu Dzieci, który zaplanowano w gminie Baghere na południu Senegalu, tuż przy granicy z Gwineą Bissau. Parterowy obiekt, o powierzchni do 250 m², będzie przede wszystkim miejscem pobytu i leczenia niedożywionych dzieci, ale także lokalną świetlicą. Ośrodek należy zaprojektować jako obiekt symboliczny, inspirowany lokalnymi tradycjami, z wykorzystaniem materiałów naturalnych bądź pochodzących z recyklingu i zrównoważonych technologii, nie wymagających użycia ciężkiego sprzętu.W 12-osobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiądą architekci Mario Cucinella z włoskiego biura Mario Cucinella Architects, Agostino Ghirardelli z pracowni Blengini Ghirardelli, Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego studia EMBT Miralles Tagliabue, Alice Dietsch z Amande Levete Architects, Mphethe Morojele z MMA Design Studio, Giuseppe Mazzaglia z MVRDV, Sharon Davis z amerykańskiej pracowni Sharon Davis Design, Ligia Nunes, wykładowczyni m.in. na Escuela Tecnica Superior de Arquitectura, Saad El Kabbaj i Mohamed Amine Siana, wykładowcy na Université Internationale w Rabacie oraz Driss Kettani z Mohammed VI Polytechnic University.

Konkurs Kaira Looro 2022 pod patronatem „Architektury-murator”

W konkursie Kaira Looro 2022 mogą wziąć udział studenci i młodzi architekci do 35. roku życia. Prace można zgłaszać samodzielnie bądź w zespołach liczących maksymalnie 5 osób. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates. Przewidziano też nagrody za zajęcia drugiego i trzeciego miejsca. Będą to praktyki we włoskich biurach Mario Cucinella Architects i BGA Blengini Ghiradelli Archtiects oraz odpowiednio 2 tys. euro i 1 tys. euro. Jury przyzna ponadto dwa wyróżnienia honorowe po 100 euro i pięć specjalnych. Dodatkowo 20 najlepszych projektów znajdzie się w towarzyszącej konkursowi publikacji i będzie prezentowana na podsumowującej wystawie. Opłata rejestracyjna w pierwszym terminie, do 28 lutego 2022 roku, wynosi 60 euro, w drugim, od 1 marca do 10 kwietnia, 90 euro, a w trzecim, od 11 kwietnia do 15 maja 120 euro. Składanie prac przewidziano do 13 czerwca, a ogłoszenie wyników: 11 lipca. „Architektura-murator” ponownie jest patronem medialnym konkursu Kaira Looro. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny na stronie www.kairalooro.com. Szczegółowy opis dostępny jest też w języku polskim w formie .pdf (można go pobrać tutaj).

ZAPISZ SIĘ