Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów

2020-09-21 2:22

Firma SunRoof zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Pula nagród wynosi 4000 euro.

Zaprojektuj wizjonerski Dom Przyszłości z wykorzystaniem naszych technologii i pokaż, w jakim kierunku zmierza przyszłość nowoczesnej architektury – zachęcają organizatorzy. Konkurs jest otwarty dla architektów, studentów ostatniego roku studiów inżynierskich oraz studentów studiów magisterskich. Prace pod względem warsztatowym i wizualnym oceniać będzie 8-osobowe jury, w tym ambasador Szwecji Stefan Gullgren. Dachy solarne wyraźnie udowadniają, że możemy połączyć zrównoważony rozwój i innowacyjny design w jednym rozwiązaniu. Walka ze zmianami klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność. Ta szwedzka technologia pozwala każdemu budującemu dom sprostać temu wyzwaniu. Z niecierpliwością czekam na wszystkie inspirujące pomysły, które bez wątpienia będą efektem tego konkursu, wspieranego przez Ambasadę Szwecji – mówi Stefan Gullgren.Kolejnym członkiem jury jest przedstawiciel BIMobject. Współorganizatora konkursu i właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM reprezentuje Maciej Olczyk, który związany jest z branżą deweloperską od 2014 roku. Prowadził wdrożenie oraz rozwijał technologię BIM u jednego z największych deweloperów w Polsce, kładąc szczególny nacisk na praktyczne wykorzystanie tej technologii w realizacji obiektów wielorodzinnych. W BIMobject szerzy szeroko pojętą wiedzę o technologii BIM wśród polskich i europejskich przedsiębiorców. Odpowiada również za realizację europejskich projektów w spółce. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy z wielobranżowymi projektami kubaturowymi 2D oraz 3D.Prace profesjonalistów i studentów architektury oceni także Mokena Makeka, architekt, urbanista i teoretyk projektowania, założyciel i dyrektor zarządzający Makeka Design Lab, międzynarodowej pracowni architektonicznej w Kapsztadzie. Obecnie również dyrektor kreatywny DesignWorks - agencji projektowania strategicznego. W swojej twórczości koncentruje się na doskonałym designie i zrównoważonej architekturze. Ma jeden cel: ulepszać codzienne życie ludzi poprzez dobry projekt, który jest przyjazny dla środowiska. Uznanie przyniosła mu m.in. przebudowa dworca głównego w Kapsztadzie, z którego codziennie korzysta ponad 270 000 osób. Kierował też wieloma złożonymi projektami budowlanymi w Lesotho, Madagaskarze, Tanzanii, RPA i Chinach, w tym w Cape Town International Convention Centre 2017, Apartments VA & Waterfront 2017 i Pałacu Królewskim w Lesotho. Był członkiem Zespołu Zadaniowego ds. Kultury i Sztuki Mistrzostw Świata FIFA 2010. Mokena Makeka jest laureatem Gold Loerie Award for Communication Design i najmłodszym zdobywcą Awards of Merit z Cape Institute for Architecture. Doradzał m.in. ministrowi ds. osiedli w RPA, a także został wyróżniony tytułem Young Global Leader przez Światowe Forum Ekonomiczne i uznany za jednego ze 100 najlepszych południowoafrykańskich mieszkańców światowej klasy przez National City Press (2013, 2014).

W jury znalazły się ponadto Natalia Chylińska, reprezentująca „Builder Polska”, Weronika Konior, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w „Architekturze-murator” oraz Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski, redaktor naczelny serwisu Architektura.info i Lech Kaniuk z firmy SunRoof. Pula nagród wynosi 4000 euro. Prace można nadsyłać do 30 listopada. Więcej informacji na stronie: www.contest.sunroof.se.