Architektura MuratorKonkursyDom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów

Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów

Firma SunRoof zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na projekt domu przyszłości z dachem solarnym. Pula nagród wynosi 4000 euro.

Dom przyszłości z dachem solarnym SunRoof: konkurs dla architektów i studentów

Zaprojektuj wizjonerski Dom Przyszłości z wykorzystaniem naszych technologii i pokaż, w jakim kierunku zmierza przyszłość nowoczesnej architektury – zachęcają organizatorzy. Konkurs jest otwarty dla architektów, studentów ostatniego roku studiów inżynierskich oraz studentów studiów magisterskich. Prace pod względem warsztatowym i wizualnym oceniać będzie 8-osobowe jury, w tym ambasador Szwecji Stefan Gullgren. Dachy solarne wyraźnie udowadniają, że możemy połączyć zrównoważony rozwój i innowacyjny design w jednym rozwiązaniu. Walka ze zmianami klimatu to nasza wspólna odpowiedzialność. Ta szwedzka technologia pozwala każdemu budującemu dom sprostać temu wyzwaniu. Z niecierpliwością czekam na wszystkie inspirujące pomysły, które bez wątpienia będą efektem tego konkursu, wspieranego przez Ambasadę Szwecji – mówi Stefan Gullgren.

Kolejnym członkiem jury jest przedstawiciel BIMobject. Współorganizatora konkursu i właściciela największej platformy z parametrycznymi obiektami BIM reprezentuje Maciej Olczyk, który związany jest z branżą deweloperską od 2014 roku. Prowadził wdrożenie oraz rozwijał technologię BIM u jednego z największych deweloperów w Polsce, kładąc szczególny nacisk na praktyczne wykorzystanie tej technologii w realizacji obiektów wielorodzinnych. W BIMobject szerzy szeroko pojętą wiedzę o technologii BIM wśród polskich i europejskich przedsiębiorców. Odpowiada również za realizację europejskich projektów w spółce. Swoje doświadczenie zdobywał podczas pracy z wielobranżowymi projektami kubaturowymi 2D oraz 3D.

Prace profesjonalistów i studentów architektury oceni także Mokena Makeka, architekt, urbanista i teoretyk projektowania, założyciel i dyrektor zarządzający Makeka Design Lab, międzynarodowej pracowni architektonicznej w Kapsztadzie. Obecnie również dyrektor kreatywny DesignWorks - agencji projektowania strategicznego. W swojej twórczości koncentruje się na doskonałym designie i zrównoważonej architekturze. Ma jeden cel: ulepszać codzienne życie ludzi poprzez dobry projekt, który jest przyjazny dla środowiska. Uznanie przyniosła mu m.in. przebudowa dworca głównego w Kapsztadzie, z którego codziennie korzysta ponad 270 000 osób. Kierował też wieloma złożonymi projektami budowlanymi w Lesotho, Madagaskarze, Tanzanii, RPA i Chinach, w tym w Cape Town International Convention Centre 2017, Apartments VA & Waterfront 2017 i Pałacu Królewskim w Lesotho. Był członkiem Zespołu Zadaniowego ds. Kultury i Sztuki Mistrzostw Świata FIFA 2010. Mokena Makeka jest laureatem Gold Loerie Award for Communication Design i najmłodszym zdobywcą Awards of Merit z Cape Institute for Architecture. Doradzał m.in. ministrowi ds. osiedli w RPA, a także został wyróżniony tytułem Young Global Leader przez Światowe Forum Ekonomiczne i uznany za jednego ze 100 najlepszych południowoafrykańskich mieszkańców światowej klasy przez National City Press (2013, 2014).


W jury znalazły się ponadto Natalia Chylińska, reprezentująca „Builder Polska”, Weronika Konior, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w „Architekturze-murator” oraz Krzysztof Sołoducha, redaktor naczelny Grupy Sztuka Architektury, Michał Pierzchalski, redaktor naczelny serwisu Architektura.info i Lech Kaniuk z firmy SunRoof. Pula nagród wynosi 4000 euro. Prace można nadsyłać do 30 listopada. Więcej informacji na stronie: www.contest.sunroof.se.

Tagi:
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.