Dwa polskie projekty w finale unijnego konkursu DesignEuropa Awards!

i

Autor: Archiwum Architektury System Braster do samodzielnej kontroli piersi w domu (producent: Braster; projektanci: Arif Veendijk, Grzegorz Ciupiński, Jakub Oller, Jeroen de Graaf, Michał Biernat, Reiner Halbertsma, Rogier Braak, Sander Patje)

Dwa polskie projekty w finale unijnego konkursu DesignEuropa Awards!

2018-10-25 16:13

Ogłoszono finalistów DesignEuropa Awards organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Wśród ośmiu projektów nominowanych do Grand Prix znalazły się aż dwa z Polski!

W konkursie DesignEuropa Awards nagradzane są najlepsze rozwiązania w dwóch kategoriach: Przemysł oraz Małe przedsiębiorstwa. Przyznawana jest też nagroda za całokształt osiągnięć – wiemy już, że w tej edycji otrzyma ją Hartmut Esslinger, założyciel firmy Frog Design, autor języka designu marki Apple znanego jako Snow White, uznawany za prekursora tzw. Emotional Design.

W skład jury wchodzą międzynarodowi eksperci z dziedziny biznesu, wzornictwa i własności intelektualnej. W tym roku w kategorii Przemysł nominowano inteligentny wideodomofon firmy FIBARO, zaprojektowany przez Macieja Fiedlera, a w kategorii Małe przedsiębiorstwa – system Braster, innowacyjne urządzenie medyczne do domowego badania piersi, opracowane i wyprodukowane przez polską firmę Braster (proj. Arif Veendijk, Grzegorz Ciupiński, Jakub Oller, Jeroen de Graaf, Michał Biernat, Reiner Halbertsma, Rogier Braak, Sander Patje).

Wybór ósemki finalistów spośród wielu doskonałych zgłoszeń był trudnym, lecz satysfakcjonującym zadaniem. Wzory, które dotarły do finału, przyczyniają się do zwiększenia wydajności przedsiębiorstw, stanowią przykład dobrego zarządzania prawami własności intelektualnej oraz reprezentują wysoki poziom estetyczny” – mówiła podczas ogłoszenia finalistów Luisa Bocchietto, prezes Światowej Organizacji Wzornictwa i przewodnicząca jury. Laureatów konkursu DesignEuropa Awards poznamy 27 listopada podczas uroczystej gali, która w tym roku odbędzie się w centrum konferencyjnym POLIN w Warszawie.

Finaliści w kategorii Przemysł:

Zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno (producent: Siemens Healthcare GmbH; projektanci: Nadja Roth (projektant wewnętrzny); Tobias Reese (at-design GbR)

Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną kompozycję, dostrzegając, że obydwie zorientowane są na potrzeby pacjenta. Wzór ARTIS pheno pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także pomaga zwalczać zakażenia i zwiększać bezpieczeństwo pacjenta.

Modułowe meble zewnętrzne Docks (producent: Gandía Blasco S.A.; projektant: Romero Vallejo)

Gandía Blasco jest znanym na rynku producentem mebli zewnętrznych, a wzór Docks pozwala użytkownikom w prosty sposób tworzyć różne konfiguracje mebli w ramach jednego zestawu zgodnie z własną estetyką i potrzebami. Jury podkreśliło duże możliwości konfiguracji, które można uzyskać za pomocą stosunkowo małej liczby modułów.

Inteligentny wideodomofon FIBARO Intercom (producent: Fibar Group; projektant: Maciej Fiedler)

Wideodomofon FIBARO Intercom, opracowany przez firmę z Polski działającą w branży internetu rzeczy, umożliwia zdalne zarządzanie dostępem do domu użytkownika w wysokiej jakości wideo full HD z wykorzystaniem kamery szerokokątnej. Jury doceniło sposób zintegrowania technologii cyfrowych z nowymi funkcjami oraz formalne rozwiązania, jakie zastosowano w tym wzorze.

Składany grzejnik Origami (producent: Tubes Radiatori SrL; projektant Alberto Meda)

Zainspirowany japońską sztuką origami składany grzejnik wyprodukowany został przez firmę dobrze znaną na rynku europejskim i międzynarodowym. Jury doceniło zarówno poziom zastosowania wzornictwa, jak i dynamiczny charakter i elastyczność designu produktu.

Finaliści w kategorii Małe przedsiębiorstwa:

Air.Go.2.0 – automatyczny system nadawania bagażu do zastosowania na lotniskach (producent: Marcus Pedersen ApS; projektant: Sara Clement)

Air.Go.2.0 to w pełni automatyczne, samoobsługowe rozwiązanie do nadawania bagażu, które pomaga lotniskom w zmniejszaniu kolejek przy odprawie biletowo-bagażowej. Jury konkursu wyróżniło projekt produktu jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problem” oraz podkreśliło, w jaki sposób projekt łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.

System Braster do samodzielnej kontroli piersi (producent: Braster; projektanci: Arif Veendijk, Grzegorz Ciupiński, Jakub Oller, Jeroen de Graaf, Michał Biernat, Reiner Halbertsma, Rogier Braak, Sander Patje)

System Braster pozwala kobietom wykonać wiarygodne, bezbolesne i skuteczne badanie piersi w komfortowych warunkach we własnym domu. Urządzenie monitoruje rozkład temperatury w tkance piersi i identyfikuje obszary o podwyższonej temperaturze, które mogą wskazywać na wystąpienie zmian o złośliwym charakterze, co powinno zostać poddane dalszej diagnozie lekarskiej. System składa się z urządzenia o nazwie Braster, aplikacji mobilnej i algorytmów sztucznej inteligencji do automatycznej interpretacji wyników w centrum telemedycznym. Jury doceniło przyjazne dla użytkownika funkcje produktu i nowoczesne wzornictwo.

System parkowania rowerów Loclock (producent: Durbanis SLU; projektant: Alex Fernández Camps)

Loclock to system parkowania rowerów, zaprojektowany tak, by był niezwykle trwały i odporny, charakteryzuje się gładkimi i miękkimi powierzchniami, by zmniejszyć nacisk na ramy rowerowe i uniknąć ich uszkodzenia. System dostępny jest w 10 kolorach i jest łatwy w montażu. Jury doceniło prostotę i funkcjonalność wzoru.

Krzesło Nico Less (producent: DONAR; projektant: Primož Jeza)

Nico Less to proste, choć unikalne krzesło wykonane z filcu pochodzącego w 70% z plastikowych butelek poddanych recyklingowi. Krzesło osiąga swój kształt w wyniku jednoczesnego oddziaływania energii cieplnej i ciśnienia – dzięki temu produkt końcowy w wygodny sposób przystosowuje się do kształtu ciała człowieka. Jury podkreśliło ekologiczny charakter produktu i łatwość w użytkowaniu.

Dwa polskie projekty w finale unijnego konkursu DesignEuropa Awards!

i

Autor: Archiwum Architektury Inteligentny wideodomofon FIBARO Intercom (producent: Fibar Group; projektant: Maciej Fiedler)