Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce!

i

Autor: Archiwum Architektury Dworzec Wrocław Główny, projekt modernizacji: Grupa 5 Architekci; nagroda publiczności w konkursie Dworzec Roku 2021

Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce!

2022-06-08 21:12

Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.

Konkurs Dworzec Roku ma na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce i promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych. Premiowane są dworce nowoczesne i funkcjonalne. Nasz konkurs pokazuje, że polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania – tłumaczy dr Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej. Potwierdzeniem tego jest otwarta formuła, gdyż możliwość zgłaszania wyróżniających się dworców jest dostępna dla tych, których opinia jest najważniejsza, czyli podróżnych. Oprócz nich, swoje kandydatury zgłaszają władze samorządowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia turystyczne oraz pracownicy i sympatycy kolei. W tym roku szczególną uwagę będziemy przywiązywać do zagospodarowania pomieszczeń dworcowych w celu zaoferowania podróżnym różnych dodatkowych usług i otwarcia się na potrzeby lokalnych środowisk – dodaje. Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, podkreśla, że konkurs Dworzec Roku jest jedynym tego typu wydarzeniem w skali Polski, dzięki któremu podróżni oraz użytkownicy dworców mogą wyrazić opinie, zasygnalizować uwagi, a przede wszystkim zgłosić do udziału w prestiżowym konkursie swój ulubiony obiekt. Dworzec Roku na stałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez kolejowych. Od momentu, w którym wystartowała pierwsza edycja, konkurs zyskał dużą renomę i uznanie w środowisku kolejarskim. Spotykamy się z wieloma pozytywnymi opiniami ze strony osób na co dzień korzystających z usług oferowanych przez dworce – zarówno te mniejsze, lokalne, jak i te, które obsługują ruch w największych aglomeracjach. Wskazują, że w ostatnich latach w tych miejscach zachodzi wiele pozytywnych zmian, co jest promowane i pokazywane m.in. poprzez nasz konkurs. Jako Fundacja Grupy PKP inicjujemy i wspieramy projekty pomagające w rozwoju polskiej kolei. Bez wątpienia takim przedsięwzięciem jest właśnie konkurs Dworzec Roku – zaznacza Kucharek.Do 20 lipca można przesyłać zgłoszenia dworców, które wezmą udział w tegorocznej edycji  konkursu. Zgłoszenie powinno zawierać krótki opis dworca z uzasadnieniem, dlaczego powinien zostać on uhonorowany. Warto także dołączyć zdjęcia obiektu. W tym roku szczególna uwaga będzie skierowana na zagospodarowanie pomieszczeń dworcowych w celu ukierunkowania na potrzeby lokalnych środowisk oraz zaoferowania podróżnym dodatkowych możliwości spędzenia czasu.  Spośród wszystkich zgłoszeń organizatorzy wyłonią nie mniej niż 20 obiektów, które następnie poddane zostaną audytowi. Po ich podstawie profesjonalne jury wyłoni ten, który otrzyma tytuł Dworca Roku 2022, własnego faworyta wybiorą też internauci. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.dworzec-roku.pl.

ZAPISZ SIĘ