Architektura MuratorKonkursyEgipskie Miasto Wiedzy

Egipskie Miasto Wiedzy

Biblioteka Aleksandryjska ogłosiła konkurs na masterplan i projekt koncepcyjny Miasta Wiedzy, które ma powstać w zachodniej części Kairu. Termin rejestracji upływa 15 maja.

bibliotheca aleksandrina
Nowa Biblioteka Aleksandryjska, widok z góry, fot. Bibliotheca Alexandrina

Zasadniczym zadaniem przyszłego Miasta Wiedzy, mieszczącego się w kairskiej Gizie, w obrębie nowego ośrodka miejskiego pod nazwą 6th of October City, będzie rozpowszechnianie wiedzy naukowej oraz promocja rozwoju nauki, edukacji i badań. Projekt na terenie o powierzchni 124 994 metrów kwadratowych powinien odzwierciedlać ewoluującą naturę wiedzy i mieć formę powstającego stopniowo kampusu. Jego elementami mają być interaktywna wystawa, muzeum, planetarium, wieża obserwacyjna, budynki służące badaniom, warsztaty oraz centrum konferencyjne. Miasto Wiedzy powinno stać się także główną atrakcją 6th of October City, symbolizując odrodzenie nauki w Egipcie.

Jury: Ismail Serageldin (dyrektor Bibliotheca Alexandrina, Egipt), Odile Decq (architektka i wykładowczyni, Francja), Seif Allah A. Alnaga (Prezes Sekcji Egipskiej UIA, Egipt), Nikos Fintikakis (reprezentant UIA), Suha Ozkan (założyciel i prezes World Architecture Community, Turcja), Mohsen Mostafavi (profesor Harvard Graduate School of Design, USA), Neil MacGregory (brytyjski historyk sztuki, poprzedni dyrektor British Museum).

Nagrody: I miejsce – 110 000 USD, II miejsce – 70 000 USD, III miejsce – 40 000 USD, IV miejsce - 20 000 USD oraz 4 honorowe wyróżnienia po 5000 USD (dodatkowo każdy z 8 zwycięzców otrzyma kwotę 3000 USD jako rekompensatę za przekazanie organizatorom konkursu rysunków).

Prowadzony w języku angielskim konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów UIA. Jest jednoetapowy i otwarty dla architektów oraz wielodyscyplinarnych zespołów prowadzonych przez architekta. Termin nadsyłania prac upływa 17 sierpnia, a opłata rejestracyjna wynosi 100 USD.

To trzeci tak duży międzynarodowy konkurs ogłaszany w ostatnim trzydziestoleciu w Egipcie. W 1989 roku egipskie władze rozpisały konkurs na siedzibę nowej Biblioteki Aleksandryjskiej. Ostatecznie zrealizowano ją w 2002 roku według projektu norweskiego biura Snøhetta. I to właśnie ta instytucja - Bibliotheca Alexandrina - organizuje dziś konkurs na Miasto Wiedzy. Natomiast od 2012 roku trwa realizacja Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie według zwycięskiego konkursowego projektu irlandzkiego biura Heneghan Peng z 2009 roku.  www.bibalex.org/sciencecity

Konkurs internetowy „Architektury-murator” Prezentujemy wyniki konkursu „Architektury-murator” na najlepsze projekty studenckie. Wszystkie prace opublikowaliśmy na stronie www.architektura.murator.pl.
Najważniejsze nagrody 2018 Nagrody i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Prezentujemy wyniki najważniejszych konkursów z 2018 roku.
Sydney Affordable Housing Challenge: nagroda dla polskich studentów Studenci z PPWSZ w Nowym Targu, Olga Filipowska i Tomasz Twaróg, zdobyli trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie. Pływająca urbanistyka - to ich rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego w Sydney.
Miasto tysiąca pomostów. BudCud zwycięzcą konkursu na rewitalizację zbiornika wodnego w Woroneżu Krakowska pracownia BudCud zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie ideowym na opracowanie strategii rewitalizacji zbiornika wodnego w Woroneżu. Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie eko-nabrzeża, które stanie się nowym wielofunkcyjnym centrum miasta