Architektura MuratorKonkursyGmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu

Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu
Gmach prokuratury w Katowicach, proj. Ostrowscy Architekci, I nagroda

Dwuetapowy konkurs architektoniczny na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach zorganizował lokalny oddział SARP. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej obiektu kubaturowego wraz z zagospodarowanie terenu w obrębie ulic Gliwickiej oraz Trasy Nikodema i Józefa Reńców, popularnie nazywanej średnicówką. Na działce o powierzchni blisko 3,5 ha należało zaplanować gmach dla ok. 500 pracowników, mieszczący siedziby sześciu różnych prokuratur: okręgową, regionalną, cztery rejonowe, a także Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Czytaj też: Parking w Strefie Kultury: Katowice rozstrzygnęły konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury |

Prace oceniało 15-osobowe jury, w którego skład weszli architekci Krzysztof Gorgoń (przewodniczący), Piotr Średniawa, Danuta Fredowicz, Jerzy Hnat, Marek Pelc, Henryk Piątek, Marlena Wolnik i Piotr Żabicki oraz prezydent Katowic Marcin Krupa, Bożena Jaworek-Kaziród, zastępca prokuratora regionalnego w Katowicach, Tomasz Małuch, zastępca prokuratora okręgowego, Adam Sklarek, dyrektor administracyjno-finansowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach, Magdalena Kopeć, kierownik Działu Inwestycji, Remontów i Utrzymania Nieruchomości Prokuratury Okręgowej, Wojciech Węgrzyn, specjalista ds. Inwestycji i Remontów Prokuratury Okręgowej oraz Tomasz Olejniczak, specjalista ds. Technicznych, Remontów i Inwestycji Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Wyniki konkursu na projekt prokuratur w Katowicach

Spośród 63 prac dopuszczonych do udziału w konkursie do drugiego etapu sędziowie zakwalifikowali sześć. Ostatecznie pierwsze miejsce i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki przyznali koncepcji biura Ostrowscy Architekci (zespół: Jarosław Ostrowski, Dagmara Ostrowska, Marek Fengler, Wojciech Mizeracki, Kacper Groń, Małgorzata Kulig, Łukasz Sterniczuk, Patrycja Sławek). Projektanci zaproponowali zespół dwóch identycznych pięciokondygnacyjnych obiektów z zielonymi dziedzińcami i dodatkowym, wspólnym patio pośrodku.

Jako inspiracja do sposobu kształtowania tektoniki posłużył symbol graficzny paragrafu. Składa się z dwóch połączonych ze sobą modułów, które tworzą jedną całość z trzema wydzielonymi „wnętrzami”. Przyjęta zasada pozwoliła na opracowanie kilku segmentów odwróconych względem siebie i umieszczonych jeden nad drugim, dzięki czemu tworzą zielone wnętrza urbanistyczne, otwarte w różnych kierunkach, pozwalające na ich należyte doświetlenie i przewietrzanie – tłumaczą autorzy. Nawiązań do sądownictwa jest tu znacznie więcej. Czerń prokuratorskiej togi z czerwonymi akcentami w postaci żabotu i obszyć została przetransponowana na kompozycję elewacji z dwukolorowych lameli. Jednoznaczny w wyrazie architektonicznym obiekt przyszłej siedziby prokuratur stanowić będzie wartościowy akcent wjazdowy do miasta. Wysoko oceniono rozwiązania powierzchni biurowych stwarzających bardzo dobre warunki pracy uzupełnione o atrakcyjne przestrzenie wspólne – uzasadniało jury.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu
Gmach prokuratury w Katowicach, proj. Ostrowscy Architekci, I nagroda

Drugie miejsce przypadło pracowni AKE Studio z Tarnobrzega (zespół: Wojciech Duliński, Jan Duliński, Karol Frańczak, Paweł Żwirek, Anna Gajowiec, Anna Rutkowska). Autorzy zaproponowali zespół czterech budynków usytuowanych tak, aby zachować rosnące na działce drzewa, a od południa stworzyć osłonięte wnętrze urbanistyczne. Zieleń pełnić będzie funkcję naturalnego „ekranu” izolacyjnego, gwarantując redukcję hałasu oraz napływu zanieczyszczeń pochodzących od ruchu samochodów w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej – podkreślają architekci. Całość zaprojektowali w technologii betonowej prefabrykacji, opierając poszczególne elementy budynku na podstawowym module równym 1,8 m i jego wielokrotności. Dzięki modułowości, układ może być łatwo adaptowalny, co nie jest bez znaczenia w przypadku chęci modyfikacji programu funkcjonalnego obiektu na dalszym etapie „życia” budynku – dodają autorzy.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu
Gmach prokuratury w Katowicach, proj. AKE Studio, II nagroda

Trzecią nagrodę otrzymało biuro SBS Engineering Group (zespół: Maher Matar, Joanna Ryś, Joanna Tomecka, Anna Kowal, Piotr Ehrenhalt) za interesującą dyspozycję przestrzenną w formie bramy wjazdowej do Katowic. Sędziowie zwrócili też uwagę na wartościową propozycję ukształtowania pasażu pieszego na osi wschód-zachód, ale podkreślili, że mankamentem pracy jest znaczna ilość zbyt wąskich pomieszczenia biurowych.

Czytaj też: Cztery pomysły na Akademię Muzyczną w Katowicach: SLAS, Konior, MOC i JEMS Architekci |

Jury przyznało ponadto trzy równorzędne wyróżnienia. W ten sposób doceniono projekty zespołu Witolda Sienkiela, który zdaniem sędziów zaproponował odważną koncepcję budynku linearnego o bezkompromisowej formie, zespołu Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego za wielowątkową i dogłębną analizę urbanistyczno-architektoniczną oraz pracowni Kiewel / Janus Architektura za elegancką formę o monumentalnym charakterze. Budowa gmachu prokuratur w Katowiach będzie kosztować ok. 190 mln zł. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja się rozpocznie.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu
Gmach prokuratury w Katowicach, proj.  SBS Engineering Group (zespół: Maher Matar, Joanna Ryś, Joanna Tomecka, Anna Kowal, Piotr Ehrenhalt), III nagroda

Jury o nowej siedzibie prokuratury w Katowicach

Gdzie powstanie nowy Pałac Sprawiedliwości w Katowicach

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim: konkurs SARP. Wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Poznanliśmy wyniki konkursu SARP na projekt nowej siedziby Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim. Zwyciężyło biuro ARE Stiasny & Wacławek. Inspiracji dla wyrazu architektonicznego obiektu autorzy poszukiwali wśród podobnych realizacji publicznych w regionie, ale odnieśli się też do przemysłowych tradycji Zawarcia.
Siedziba Sądu Najwyższego Niderlandów w Hadze Elegancki budynek powstał przy królewskim trakcie, wzdłuż którego mieszczą się siedziby kilku państwowych instytucji. Powściągliwy z zewnątrz, w środku zaskakuje bogactwem szlachetnych materiałów, wykorzystanych nie tylko do podkreślenia rangi obiektu, lecz także podziałów funkcjonalnych w jego wnętrzach. Za projekt odpowiada pracownia KAAN Architecten.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.