Goście

2009-08-17 2:00

Podczas czwartej edycji Echigo - Tsumari Art Triennial, największej plenerowej imprezy artystycznej na świecie, jury wybrało do realizacji pracę polsko-litewskiego artysty E. Stasysa i dwóch młodych architektów: Krzysztofa Kołodziejskiego i Marka Witaszewskiego z pracowni A+D.

Nieczęsto zdarza się, że artyści z Polski mogą zaistnieć w dość hermetycznym środowisku współczesnej sztuki japońskiej. Dwaj architektci z A+D (arch. Marek Witaszewski, arch Krzysztof Kołodziejski) http://www.aplusd.eu/ wraz ze światowej sławy grafikiem E. Stasysem, zostali zaproszeni do udziału w największej japońskiej imprezie artystycznej (odpowiednik Biennale w Wenecji): Echigo Tsumari Art Triennial (http://www.echigo-tsumari.jp/).Jest to już czwarta edycja cyklicznej imprezy przyciągającej uwagę twórców, znawców, mecenasów i kuratorów sztuki współczesnej w tej części świata. The Visitors (Goście) zaistniała obok prac kilkudziesięciu największych światowych twórców jak Christo, Abramowicz, Ilya Kabakov, Dominique Perrault, Claude Leveque i innych. Instalację można oglądać od 8 sierpnia w Japonii.

Trzy maszty wysokości 14 metrów każdy z trzema pasami 2-metrowych żagli. Na płótnach wydrukowano reprodukcje obrazów Stasysa, przedstawiających twarze. Kształt żaglowca przypomina historyczne konstrukcje fregat. Maszty osadzono w krajobrazie pól ryżowych typowych dla japońskiej wsi w pobliżu lokalnej drogi.

Projekt zrealizowano w regionie Matsudai prowincji Echigo Tsumari w prefekturze Niigata, około 200 km na północny zachód od Tokio.

Tak jak większość innych prac Stasysa i ta może być uznana za wizualizację abstrakcyjnych konceptów, pełnych paradoksów.

Japonia była zamknięta dla świata zewnętrznego przez okres 250 lat, stąd instalacja może być odczytywana jako symbol otwartości na Europę, ale i samotności - twarze Statysa "nie widzą się" nawzajem.

Związki artysty z tym krajem były od zawsze silne, jest tu bardzo ceniony. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w dniu otwarcia Triennale, Stasys obchodził swoje 60-te urodziny.

Link do strony Art Trienniale: http://www.echigo-tsumari.jp/Link do podstrony z pracą: http://www.echigo-tsumari.jp/2009en/artworks/index.php?id=537