Hala Gwardii w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Wejście główne do Hali Gwardii w zachodniej elewacji budynku. Fot. serwis prasowy

Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP

2020-09-03 13:53

Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.

O czym piszemy w artykule:1. Hala Gwardii jako nowe centrum lokalne2. Hala Gwardii w formule PPP3. Przetarg na projekt i modernizację hali Gwardii4. Historia Hali Gwardii

Hala Gwardii z nowymi funkcjami ma szansę zacząć działać w pierwszej połowie 2023 roku. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta właśnie ogłosił przetarg na wybór partnera prywatnego, który zajmie się opracowaniem projektu, modernizacją, a następnie zarządzaniem obiektem. To już kolejny postępowanie tego typu, po ogłoszonym w kwietniu przetargu na budowę pawilonu Emilia w parku Świętokrzyskim.Czytaj też: Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP |

Hala Gwardii jako nowe centrum lokalne

Jak czytamy na stronie SZRM, Hala Gwardii ma odzyskać historyczną funkcję handlowo usługową. Głównym kierunkiem działań będzie rewaloryzacja gwarantująca zachowanie wartości kulturowych obiektu i ciągłości jego użytkowania.  Poza funkcją handlową, wyremontowany budynek ma pełnić także rolę ponadlokalnego centrum integrującego mieszkańców. Co ważne, zakładana koncepcja nie dopuszcza handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego. Istotnym elementem planów miasta będzie także upamiętnienie Feliksa Stamma, założyciela tzw. Polskiej Szkoły Boksu poprzez wygospodarowanie we wnętrzu zmodernizowanej Hali Gwardii powierzchni o funkcji kulturalnej. Ostateczny sposób i rozmieszczenie funkcji w obiekcie będą przedmiotem negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi.

Hala Gwardii w formule PPP

Ze względu na wartości historyczne budynku Hali Gwardii prace projektowe i realizacyjne będą prowadzone w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Zachowane detale architektoniczne, dopełniające wystrój elewacji (m.in. gzymsy, balustrady, opaski okienne) zostaną poddane pracom polegającym na wzmocnieniu, oczyszczeniu, uzupełnieniu ubytków oraz odtworzeniu w oparciu o materiały archiwalne. Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (na przykład ślady po kulach) zostaną zachowane i zakonserwowane. Realizacja inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zakłada, że partner prywatny sfinansuje kompleksową rewaloryzację obiektu, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. W zamian za sfinansowanie i realizację planowanej inwestycji otrzyma prawo do eksploatacji.

Przetarg na projekt i modernizację hali Gwardii

Harmonogram prac przewiduje zakończenie postępowania i podpisanie umowy w grudniu 2021 roku. Postępowanie na wybór partnera prywatnego do projektu składa się z kilku etapów, pierwszym z nich będzie prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczne, ekonomiczne i prawne.W toku negocjacji zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ostatecznych ofert. Miasto wybierze najkorzystniejszą z nich. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Oddanie do użytku warszawiakom Hali Gwardii przewidziane jest na pierwszą połowę 2023 roku. Z uwagi na bieżącą sytuację gospodarczą i utrudnienia w działaniu firm miasto przyjmuje dłuższy czas na składanie dokumentacji dopuszczającej do postępowania – do 27 października 2020 roku. - Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie – od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań – zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Historia Hali Gwardii

Hale Mirowskie (projekt: Bolesław Milkowski, Ludwik Panczakiewicz, Władysław Kozłowski i Apoloniusz Nieniewski) zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 roku były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy (kubatura budynku łącznie z podziemiami wynosi 60 tys. m³). Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy dekoracje rzeźbiarskie i attyki. W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” (stąd przyjęła się potoczna nazwa Hala Gwardii). Jedynie halę zachodnią przeznaczono wówczas na funkcję handlową. Przestrzeń hali targowej wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Przebudowano również piwnice zamieniając je na cele sportowe tj. sale gimnastyczne, strzelnice, łazienki, itp. W latach 90. XX wieku przywrócono funkcje obiektu handlowego. Działał tu sklep MarcPolu (pierwszej sieci polskich supermarketów). Po jego upadku ze wschodniej hali korzystały głównie gołębie. Władze dzielnicy Śródmieście zamiast – jak pierwotnie planowano – sprzedać obiekt, w 2017 roku ogłosiły konkurs na tymczasowego najemcę. Wygrała koncepcja targu zdrowej żywności i gotowanych na miejscu potraw. Za projekt aranżacji Hali Gwardii odpowiadała pracownia Bulanda, Mucha Architekci. Autorzy zaproponowali m.in. realizację ok. 100 stoisk z drewna i malowanej na czarno stali oraz przesłonięcie ścian wielkoformatowymi zdjęciami przedstawiającymi chwile triumfu polskich bokserów. O realizacji pisaliśmy w „A-m” w tekście „Hala Gwardii w Warszawie”.

Więcej informacji na stronie www.szrm.pl.