Beskid Wyspowy

Jest projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach. Poznaliśmy wyniki konkursu

2023-10-06 6:44

Fundacja Ideanova ogłosiła wyniki międzynarodowego konkursu na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Zwyciężyła praca francuskiego architekta Antoine'a Hamona. Mieszkańcy twierdzą, że pod pretekstem budowy schroniska inwestor chce zrealizować 35-metrowy hotel.

Konkurs na projekt schroniska w Beskidzie Wyspowym 

Organizatorem konkursu była Fundacja Ideanova, a przyszłym inwestorem jej prezes, Wiesław Cholewa, współzałożyciel Murapolu, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Na szczycie Jeżowej Wody koło Nowego Sącza Cholewa chce wznieść trzykondygnacyjne schronisko z funkcję małego planetarium i obserwatorium astronomicznego. Dla inwestycji Urząd Gminy Limanowa wydał już warunki zabudowy, ściśle określające funkcję oraz gabaryty obiektu. Jak czytamy na stronie fundacji, są one prawomocne i były wcześniej konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Ogłoszony konkurs architektoniczny był dwuetapowy. Na podstawie złożonych w pierwszym etapie koncepcji jury wybrało pięć prac, które w etapie drugim należało uszczegółowić. Wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu zostaną upublicznione i poddane debacie społecznej. Na koniec zostaną ocenione przez jury oraz poddane głosowaniu internetowemu – tak, aby wybrać pracę najpiękniejszą i zgodną z oczekiwaniami społeczności lokalnej – informowali organizatorzy na początku roku.  

W skład 11-osbowego jury weszli: artysta Wojciech Siudmak, Grzegorz Biedroń, prezes Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Wiesław Cholewa, założyciel Fundacji Ideanova, Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląski Park Nauki, architektka Justyna Kobylarczyk, prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, konstruktor Marek Mszalnik, architektka Justyna Olesiak, architektka Aleksander Rokosz, Marian Soida, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, architekt Michał Uruszczak i Mieczysław Uryga, starosta Powiatu Limanowskiego.

Schronisko made in France

Na konkurs nadesłano 88 prac. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął projekt francuskiego architekta Antoine'a Hamona, dla którego inspirację stanowiła drewniana architektura południowej Polski, szczególnie tradycyjne kościoły i cerkwie regionu.  Wyróżniono koncepcje zespołu z Wielkiej z Brytanii, w składzie: Valeria Passetti, Greta Pacurici, Irene Frione, David Innes, Kristen Grottick i Elizabeth Campbell, oraz polskiego architekta Pawła Danielaka, absolwenta architektury na Politechnice Poznańskiej. W towarzyszącym konkursowi internetowym plebiscycie najwięcej głosów również uzyskała praca Francuza. Ideanova zapowiada, że schronisko według jego projektu zrealizuje do końca 2025 roku.

Nie dla budowy „schroniska” na Jeżowej Wodzie

Przeciwko inwestycji protestują jednak mieszkańcy. Wystosowali nawet petycję do władz gminy, w której czytamy: Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu „schroniskiem”. Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów.

Autorzy zwracają uwagę, że pod pretekstem budowy schroniska planowana jest realizacja wysokiego na 35 metrów obiektu hotelowego. Tworząc tę ogólnie dostępną petycję chcemy pokazać lokalnym władzom jak dużo jest osób ceniących naturalny krajobraz i prawdziwą turystykę górską. Nie jesteśmy przeciwnikami tego typu obiektów, ale w tym miejscu niepotrzebny jest nam kolejny hotel, który na stałe zmieni charakter miejsca i spowoduje nieodwracalne zmiany w krajobrazie – apelują. Do tej pory pod petycją podpisało się blisko 900 osób. Koncepcja ma jednak także swoich zwolenników. Należą do nich m.in. przedstawiciele nowosądeckiego oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wyraziliśmy pełną aprobatę dla inicjatywy Fundacji Ideanova budowy schroniska turystycznego na górze Jeżowa Woda z kilku powodów. Beskid Wyspowy posiada deficyt tego typu obiektów. Mamy maleńkie schronisko na Luboniu Wielkim i to wszystko. Nowoczesny obiekt z tarasami widokowymi będzie na pewno wielką atrakcją Beskidu Wyspowego i promocją regionu przyciągającą turystów – czytamy na stronie oddziału.