Architektura MuratorKonkursyKamil Wróbel i Michał Wachura z Politechniki Śląskiej wśród laureatów eVolo Skyscraper 2021

Kamil Wróbel i Michał Wachura z Politechniki Śląskiej wśród laureatów eVolo Skyscraper 2021

W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2021 na najbardziej innowacyjne projekty drapaczy chmur w tym roku po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca Pilgrim, który stanowiłby odpowiedź na problem ograniczonego dostępu do edukacji w krajach rozwijających się, Kamil Wróbel i Michał Wachura z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobyli honorowe wyróżnienie.

Kamil Wróbel i Michał Wachura z Politechniki Śląskiej wśród laureatów eVolo Skyscraper 2021
PilgrimKamil Wróbel i Michał Wachura
Nazwa uczelni Politechnika Śląska
Wydział Architektury
Rok studiów V
Opieka naukowamgr inż. arch. Janusz Poznański

EVolo Skyscraper competition na koncepcję innowacyjnego drapacza chmur organizowany jest od 2005 roku. Uczestnicy nie mają w zasadzie żadnych ograniczeń (również wiekowych). Obiekt powinien jedynie być technicznie możliwy do zrealizowania i przyjazny środowisku. W jury tegorocznej edycji znaleźli się Erkko Aarti (Aarti Ollila Ristola), Koray Duman (Büro Koray Duman), Reza Najafian (ReNa Design), Arto Ollila (Aarti Ollila Ristola), Eric Parry (Eric Parry Architects) i Mikki Ristola (Aarti Ollila Ristola). Spośród 492 projektów sędziowie nagrodzili trzy. Pierwsze miejsce zajął zespół z Ukrainy (Andrii Lesiuk, Mykhaylo Kohut, Sofiia Shkoliar, Kateryna Ivashchuk, Nazarii Duda, Mariia Shkolnyk, Oksana-Daryna Kytsiuk i Andrii Honcharenko), drugie Amit Deutch, Roni Dominitz i Tamar Kerber z Izraela, a trzecie Xiangshu Kong, Xiaoyong Zhang i Mingsong Sun z Chin.

Tradycyjnie jury przyznało też 20 honorowych wyróżnień. Jedno z nich przypadło Kamilowi Wróblowi i Michałowi Wachurze za projekt pod nazwą Pielgrzym, opracowany pod opieką naukową Janusza Poznańskiego z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Projekt składa się z trzech etapów: pierwszy to produkcja specjalistycznych jednostek badawczo-edukacyjnych w wieżach montażowych. Drugi to transport jednostek za pomocą latających modułów z systemem nośnym opartym na technologii sterowca do wybranych miejsc na kuli ziemskiej. Jednostki miałyby dotrzeć tam, gdzie systemy nauczania nie istnieją lub są na niskim poziomie. Trzeci etap to tworzenie centrów edukacyjnych, które dadzą dostęp do wiedzy, narzędzi i technologii współczesnego świata, zapewniając możliwość wyrównywania szans – tłumaczą autorzy.

Zaproponowana przez nich koncepcja zakłada również zbudowanie banku wiedzy, który znalazłby się z dala od cywilizacji. Bank przechowuje wiedzę w postaci cyfrowej w podziemnych serwerowniach oraz produkuje latające moduły przeznaczone do określonych zadań w wieży montażowej. Zaprojektowany magazyn pionowy umożliwia składowanie części i budowę jednostek w postaci pionowej linii produkcyjnej. Każdy poziom warsztatu jest przygotowany do zainstalowania kategoryzowanych części modułu. Budowa zaczyna się na poziomie +2, a kończy na dachu. Na dachu wieży znajduje się lądowisko, gdzie moduły są zestawiane w większy pakiet. Następnie są odbierane przez drony, które są odpowiedzialne za dostarczenie chmury danych do miejsca docelowego – czytamy w założeniach autorskich.

Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY Po raz pierwszy w historii międzynarodowego konkursu STARTforHISTORY aż dwie nagrody zdobyli Polacy. Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej - Kinga Szczudlik wygrała 7. edycję tego konkursu. Trzecie miejsce przypadło zespołowi studentów z Politechniki Poznańskiej Marcie Flak, Adamowi Poniży, Mikołajowi Ziomkowi.
Konkurs eVolo 2019 – Polacy po raz kolejny z nagrodą w eVolo Skyscraper competition Klaudia Gołaszewska i Marek Grodzicki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej zdobyli drugie miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu eVolo, w którym nagradzane są najbardziej innowacyjne projekty drapaczy chmur. Wyróżnienia dla studentów Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej!
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca