Architektura MuratorKonkursyKonkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu

Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu

Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.

Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu
Tzw. Krzyż Solidarności przy gorzowskiej katedrze, gdzie 31 sierpnia 1982 roku miały miejsce główne starcia z milicją; fot. Michał i Renia / CC BY-SA 4.0

31 sierpnia 1982 roku, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, na terenie Gorzowa Wielkopolskiego odbyła się  demonstracja przeciwko stanowi wojennemu. Na wezwanie zdelegalizowanej wówczas „Solidarności” w centrum miasta protestowało ponad 5 tys. mieszkańców. Manifestacja szybko przerodziła się w zamieszki i starcia z milicją, w wyniku czego 30 osób postawiono przed sądem. Wkrótce zapadły drakońskie wyroki – 26 osób z tej grupy zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 3 do 4 lat więzienia. Prokuratura skierowała do kolegiów do spraw wykroczeń ponad 200 pozwów przeciwko uczestnikom zajść. Wystąpienie, nazwane z czasem wydarzeniami gorzowskimi, było największym tego typu protestem w powojennej historii miasta i do dziś jego kolejne rocznice są tam uroczyście obchodzone.

Czytaj też: Atlas pamięci: wystawa projektu OVO Grąbczewscy na 40-lecie Solidarności |

Konkurs na instalację artystyczną upamiętaniającą 31 sierpnia 1982

W tym roku, z okazji 39. rocznicy, władze miasta ogłosiły konkurs na projekt instalacji artystycznej upamiętniającej demonstracje. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie przestrzennej formy o kameralnej skali, która docelowo stanie w rejonie skweru 31 sierpnia 1982 w centrum miasta. W 8-osobowym jury zasiadają: Jacek Szymankiewicz, zastępca prezydenta miasta (przewodniczący), Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, Eugeniusz Kurzawski, sekretarz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Roman Sondej, dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący zarządu regionu gorzowskiego NSZZ Solidarność, architektka Aleksandra Rybak i architekt miasta Dariusz Górny. Pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł (pierwsze miejsce: 30 tys. zł, drugie: 15 tys. zł, trzecie: 5 tys. zł). Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 30 września, składanie prac – do 30. listopada. Więcej informacji na stronie https://um.gorzow.pl/konkurs1982.html.

Gdzie powstanie instalacja wydarzeń gorzowskich

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.
Roca One Day Design Challenge: III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule on-line Już 8 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i architektów organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter cyfrowy. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Konkurs na projekt obiektu wystawienniczego na terenie dawnego obozu w Treblince Muzeum Treblinka i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w jednoetapowym konkursie na projekt nowego obiektu wystawienniczo-edukacyjnego. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 7 września.
Konkurs na projekt instalacji poruszanej siłą wiatru Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie Wieje jak w…? Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie instalacji artystycznej poruszanej siłą wiatru, która mogłaby stanąć w przestrzeni publicznej. Nadsyłanie prac do 8 września!