Architektura MuratorKonkursyKonkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu

Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu

Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.

Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu
Tzw. Krzyż Solidarności przy gorzowskiej katedrze, gdzie 31 sierpnia 1982 roku miały miejsce główne starcia z milicją; fot. Michał i Renia / CC BY-SA 4.0

31 sierpnia 1982 roku, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, na terenie Gorzowa Wielkopolskiego odbyła się  demonstracja przeciwko stanowi wojennemu. Na wezwanie zdelegalizowanej wówczas „Solidarności” w centrum miasta protestowało ponad 5 tys. mieszkańców. Manifestacja szybko przerodziła się w zamieszki i starcia z milicją, w wyniku czego 30 osób postawiono przed sądem. Wkrótce zapadły drakońskie wyroki – 26 osób z tej grupy zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 3 do 4 lat więzienia. Prokuratura skierowała do kolegiów do spraw wykroczeń ponad 200 pozwów przeciwko uczestnikom zajść. Wystąpienie, nazwane z czasem wydarzeniami gorzowskimi, było największym tego typu protestem w powojennej historii miasta i do dziś jego kolejne rocznice są tam uroczyście obchodzone.

Czytaj też: Atlas pamięci: wystawa projektu OVO Grąbczewscy na 40-lecie Solidarności |

Konkurs na instalację artystyczną upamiętaniającą 31 sierpnia 1982

W tym roku, z okazji 39. rocznicy, władze miasta ogłosiły konkurs na projekt instalacji artystycznej upamiętniającej demonstracje. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie przestrzennej formy o kameralnej skali, która docelowo stanie w rejonie skweru 31 sierpnia 1982 w centrum miasta. W 8-osobowym jury zasiadają: Jacek Szymankiewicz, zastępca prezydenta miasta (przewodniczący), Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, Eugeniusz Kurzawski, sekretarz Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Roman Sondej, dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący zarządu regionu gorzowskiego NSZZ Solidarność, architektka Aleksandra Rybak i architekt miasta Dariusz Górny. Pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł (pierwsze miejsce: 30 tys. zł, drugie: 15 tys. zł, trzecie: 5 tys. zł). Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 30 września, składanie prac – do 30. listopada. Więcej informacji na stronie https://um.gorzow.pl/konkurs1982.html.

Gdzie powstanie instalacja wydarzeń gorzowskich

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.