Architektura MuratorKonkursyKonkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą

Hanna Galas z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobyła główną nagrodę w międzynarodowym konkursie na Muzeum Śniegu w Rovaniemi. Partnerami konkursu były pracownie WXCA i Snøhetta!

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021

The Unbelievable Challenge 2021 to kolejna odsłona konkursu architektonicznego dla młodych projektantów z krajów strefy Schengen, który zorganizowała firma Ruukki Construction. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie Muzeum Śniegu w Rovaniemi przy wykorzystaniu produktów stalowych Ruukki. Sędziowie oceniali nie tylko piękną formę obiektu, ale też możliwość recyklingu i ponownego użycia produktów wykorzystanych do jego budowy.

Czytaj też: Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 |

W jury zasiadły architektki Eli Synnevåg z biura Snöhetta i Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, architekt  Alexandru Oprita, który zwyciężył w edycji z 2014 roku, Sipi Hintsanen, architekt miasta Rovaniemi, Jānis Zaharāns z firmy Ruukki oraz... sam Święty Mikołaj.

Laureatów poznaliśmy 10 grudnia. Na konkurs wpłynęło łącznie 18 zgłoszeń, z których jury wyłoniło pięciu finalistów. Główną nagrodę zdobyła Polka, Hanna Galas z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorka zaproponowała kompleks parkowy z zewnętrzną i wewnętrzną wystawą, która skłania do refleksji nad ludzkimi działaniami i uczy nas, jak mądrze korzystać z zasobów natury, dbać o planetę, tak by radość ze śniegu mogła towarzyszyć także przyszłym pokoleniom.

Czytaj też: Wzorcowy dom dla Podlasia – wyniki konkursu |

Jury doceniło umiejętne połączenie wyników analizy lokalizacji z koncepcją konkursową mającą na celu zwiększenie świadomości kryzysu klimatycznego. Zwycięska propozycja ma silną wartość edukacyjną. Odzwierciedla ludzką potrzebę kontaktu z naturą i podkreśla tę pozytywną relację i współistnienie. Koncepcja zapewnia odwiedzającym holistyczne doświadczenie. Ścieżka edukacyjna jako subtelna ingerencja w istniejący krajobraz łączy się z otaczającymi szlakami, tworząc pętlę z różnymi elementami interaktywnej wystawy na świeżym powietrzu, gdzie zwiedzający może doświadczyć zabawy z wodą, lodem i śniegiem. Doświadczenia te będą różne w zależności od pory roku, co czyni nowe miejsce atrakcyjnym przez cały rok. Na obszarze oddalonym od rzeki, autorka zaproponowała budynek muzeum -  dwie bryły połączone lobby, które może służyć jako schronienie dla turystów podczas niepogody. Zamysł formy architektonicznej opiera się na biomimikrze – lodowe skały stanowią formy zainspirowane naturą, gdyż celem autorki było odniesienie się do otaczającego krajobrazu
– czytamy w uzasadnieniu.

Kolejnych pozycjach uplasowały się projekty Detached, autorstwa Štefánii Vasiľkovej ze Słowacji, Iceberg Eliny Harjunpej z Finlandii, The Melting Globe Mohameda Raslana z Węgier oraz Snowdrift Alice Šindelářovej i Petry Macholánovej z Czech. Główną nagrodą w konkursie jest 6-miesięczny staż w pracowni WXCA w Warszawie oraz nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro.


Zrównoważone projektowanie z duchem czasu, z szacunkiem dla środowiska, z troską o wspólną przyszłość na Ziemi, jest dziś dla nas tym wyzwaniem, które traktujemy priorytetowo. Z wielką radością przyjmiemy na staż w WXCA zwyciężczynię konkursu
– mówi Marta Sękulska-Wrońska, partner w WXCA. Więcej informacji oraz projekty pozostałych laureatów na stronie www.unbelievablechallenge.com.

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych Za nami 10. edycja konkursu jumpthegap® organizowanego prze firmę Roca we współpracy z Centrum Designu w Barcelonie. Tym razem prace oceniało jury pod przewodnictwem Shigeru Bana. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów.
Autor: (Red.)
Konkurs na założenie architektoniczno-rzeźbiarskie na placu Narutowicza Władze m.st. Warszawy przymierzają się do nowego zagospodarowania placu Narutowicza według konkursowego projektu pracowni Dawos. Właśnie ogłosiły konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Narutowicza, który stanie w centralnej części tej przestrzeni.
Konkurs SARP na projekt centrum kultury w Siemianicach na Pomorzu Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt gminnego centrum kultury oraz centrum usług społecznych w Siemianicach. Składania wniosków do 2 lutego 2022 roku.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.