Architektura MuratorKonkursyKonkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą

Hanna Galas z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zdobyła główną nagrodę w międzynarodowym konkursie na Muzeum Śniegu w Rovaniemi. Partnerami konkursu były pracownie WXCA i Snøhetta!

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021

The Unbelievable Challenge 2021 to kolejna odsłona konkursu architektonicznego dla młodych projektantów z krajów strefy Schengen, który zorganizowała firma Ruukki Construction. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie Muzeum Śniegu w Rovaniemi przy wykorzystaniu produktów stalowych Ruukki. Sędziowie oceniali nie tylko piękną formę obiektu, ale też możliwość recyklingu i ponownego użycia produktów wykorzystanych do jego budowy.

Czytaj też: Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 |

W jury zasiadły architektki Eli Synnevåg z biura Snöhetta i Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, architekt  Alexandru Oprita, który zwyciężył w edycji z 2014 roku, Sipi Hintsanen, architekt miasta Rovaniemi, Jānis Zaharāns z firmy Ruukki oraz... sam Święty Mikołaj.

Laureatów poznaliśmy 10 grudnia. Na konkurs wpłynęło łącznie 18 zgłoszeń, z których jury wyłoniło pięciu finalistów. Główną nagrodę zdobyła Polka, Hanna Galas z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorka zaproponowała kompleks parkowy z zewnętrzną i wewnętrzną wystawą, która skłania do refleksji nad ludzkimi działaniami i uczy nas, jak mądrze korzystać z zasobów natury, dbać o planetę, tak by radość ze śniegu mogła towarzyszyć także przyszłym pokoleniom.

Czytaj też: Wzorcowy dom dla Podlasia – wyniki konkursu |

Jury doceniło umiejętne połączenie wyników analizy lokalizacji z koncepcją konkursową mającą na celu zwiększenie świadomości kryzysu klimatycznego. Zwycięska propozycja ma silną wartość edukacyjną. Odzwierciedla ludzką potrzebę kontaktu z naturą i podkreśla tę pozytywną relację i współistnienie. Koncepcja zapewnia odwiedzającym holistyczne doświadczenie. Ścieżka edukacyjna jako subtelna ingerencja w istniejący krajobraz łączy się z otaczającymi szlakami, tworząc pętlę z różnymi elementami interaktywnej wystawy na świeżym powietrzu, gdzie zwiedzający może doświadczyć zabawy z wodą, lodem i śniegiem. Doświadczenia te będą różne w zależności od pory roku, co czyni nowe miejsce atrakcyjnym przez cały rok. Na obszarze oddalonym od rzeki, autorka zaproponowała budynek muzeum -  dwie bryły połączone lobby, które może służyć jako schronienie dla turystów podczas niepogody. Zamysł formy architektonicznej opiera się na biomimikrze – lodowe skały stanowią formy zainspirowane naturą, gdyż celem autorki było odniesienie się do otaczającego krajobrazu
– czytamy w uzasadnieniu.

Kolejnych pozycjach uplasowały się projekty Detached, autorstwa Štefánii Vasiľkovej ze Słowacji, Iceberg Eliny Harjunpej z Finlandii, The Melting Globe Mohameda Raslana z Węgier oraz Snowdrift Alice Šindelářovej i Petry Macholánovej z Czech. Główną nagrodą w konkursie jest 6-miesięczny staż w pracowni WXCA w Warszawie oraz nagroda pieniężna w wysokości 1000 euro.


Zrównoważone projektowanie z duchem czasu, z szacunkiem dla środowiska, z troską o wspólną przyszłość na Ziemi, jest dziś dla nas tym wyzwaniem, które traktujemy priorytetowo. Z wielką radością przyjmiemy na staż w WXCA zwyciężczynię konkursu
– mówi Marta Sękulska-Wrońska, partner w WXCA. Więcej informacji oraz projekty pozostałych laureatów na stronie www.unbelievablechallenge.com.

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021. Polka z główną nagrodą
Muzeum Śniegu w Rovaniemi, proj. Hanna Galas, główna nagroda w konkursie Unbelievable Challenge 2021

Konkurs TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2022 w nowej formule Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłasza nabór zgłoszeń do IX edycji Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022. Jak co roku wybrany zostanie najciekawszy tekst teoretyczny dotyczący relacji architektury i kultury oraz najlepszy architektoniczny pomysł na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Weryfikacja uczestników do Stypendium PRAKTYKA po raz pierwszy odbędzie się w trzech etapach i połączona zostanie z dwudniowymi warsztatami.
Jump the Gap 2021: polscy projektanci wśród najlepszych Za nami 10. edycja konkursu jumpthegap® organizowanego prze firmę Roca we współpracy z Centrum Designu w Barcelonie. Tym razem prace oceniało jury pod przewodnictwem Shigeru Bana. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów. Wśród finalistów jest troje polskich projektantów.
Autor: (Red.)
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca