Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte

Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.

Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte
Grafika promująca konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte

Konkurs architektoniczny na projekt nowego cmentarza na Westerplatte, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże, organizuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Założenie, obejmujące teren o powierzchni 5270 m², powinno pełnić funkcję nie tylko miejsca pamięci, ale też interakcji społecznej, w którym będą odbywać się uroczystości państwowe, religijne i wojskowe. Przy projektowaniu należy mieć na uwadze, że istniejący cmentarz na Westerplatte zostanie rozebrany. Istniejący obiekt nie powinien stanowić punktu odniesienia, za wyjątkiem krzyża, który może być wykorzystany przy przygotowywaniu i realizacji jego nowej formy – czytamy w wytycznych.

Nowy cmentarz na Westerplatte

Praca konkursowa ma uwzględniać trzy strefy funkcjonalne: cmentarz, przedpole z reliktami historycznych budowli (w tym will oficerskiej oraz wartowni nr 5, miejsca śmierci największej liczby żołnierzy podczas nalotu 2 września 1939 roku) oraz plac apelowy, który służyć ma organizacji uroczystości dla m.in. 1000 uczestników. Jako przykłady referencyjne wymienione zostały m.in. Cmentarz Orląt Lwowskich, Cmentarz Lotników Polskich w Newark czy Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. Maksymalny koszt wykonania prac realizowanych na podstawie zwycięskiego projektu określono z kolei na 3,5 mln zł brutto.

Konkurs na nowy cmentarz na Westerplatte: jury, harmonogram, pula nagród

W jury po przewodnictwem Bolesława Stelmacha znaleźli się architekci Wojciech Augustyniak, Izabela Burda, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Agnieszka Gębczyńska-Janowicz, Oskar Grąbczewski, Marta Sękulska-Wrońska, Witold Zandfos i Igor Strzok, pełniący funkcję Pomorskiego Konserwatora Zabytków, a także dr Janusz Janowski, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, prof. Stanisław Radwański, Jan Sikora, reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz prof. Lech Tempczyk z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Pula nagród wynosi 170 tys. zł (I nagroda: 75 tys. zł, II nagroda: 45 tys. zł, III nagroda: 30 tys. zł oraz dwa wyróżnienia po 10 tys. zł). Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 27 sierpnia, składanie prac do 12 grudnia.  Ogłoszenie wyników planowane jest na 22 grudnia 2020 roku.

Nowy cmentarz na Westerplatte: historia bohaterskiej obrony półwyspu

Bohaterska obrona Westerplatte rozpoczęła się rankiem 1 września 1939 roku od ostrzału artyleryjskiego okrętu szkolnego Schleswig-Holstein i szturmu niemieckich oddziałów. Już następnego dnia Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte stała się celem ataku przez ok. 60 wrogich bombowców. W trakcie tego nalotu, gdy na Westerplatte spadło ponad 26 ton bomb burzących i zapalających, Niemcy zniszczyli wartownię nr 5. Pod jej gruzami poległo co najmniej sześciu żołnierzy z obsady budynku wraz ze swoim dowódcą. Zniszczenie wartowni oraz śmierć osób się w niej znajdujących było najtragiczniejszym epizodem obrony Westerplatte. Nie złamał on jednak morale obrońców. Walcząc w całkowitym okrążeniu, bez wsparcia z zewnątrz, polscy żołnierze stawiali opór do 7 września. Dla upamiętnienia poległych w tym miejscu w 1945 roku ustawiono prostą drewnianą kapliczkę, a rok później zbudowano pomnik – mogiłę obrońców Westerplatte.

Obrona Westerplatte przeszła do historii jako jeden z najwspanialszych czynów żołnierza polskiego. Miała ogromne znaczenie moralne dla żołnierzy i narodu Rzeczpospolitej stawiających opór niemieckiemu najeźdźcy. Sława i legenda heroicznej obrony półwyspu mobilizowała Polaków do walki z wrogiem zarówno w okupowanym kraju, jak i na wielu frontach przez cały okres II wojny światowej. W 2019 roku podczas badań archeologicznych, prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odnaleziono szczątki co najmniej 10 polskich żołnierzy poległych w trakcie obrony półwyspu we wrześniu 1939 roku. Wśród nich niemal na pewno są żołnierze
wartowni nr 5.

Więcej informacji o konkursie na projekt nowego cmentarza wojennego na Westerplatte na stronie: www.muzeum1939.pl.

Tagi:
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Heweliusza 18 – JEMS Architekci zaprojektowali nowy biurowiec w centrum Gdańska We wrześniu oddano do użytku budynek Heweliusza 18, który jest częścią nowego kompleksu biurowo-mieszkalnego projektu studia JEMS Architekci. Jednym z pierwszych najemców obiektu jest redakcja portalu Trojmiasto.pl.
Wyspa Spichrzów według projektu biura Mąka Sojka Architekci [nowe wizualizacje] Rozpoczyna się ostatni etap zagospodarowania północnego cypla gdańskiej Wyspy Spichrzów. Projekt nowych kwartałów opracowało biuro Mąka Sojka Architekci.