Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier

i

Autor: Archiwum Architektury Osiedle społeczne przy ul. Korczaka w Katowicach, proj. Kuryłowicz & Associates; il. Wojciech Kowalczyk

Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier

2022-06-01 15:39

PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.

Celem konkursu jest opracowanie projektu  nowoczesnego placu zabaw – miejsca służącego  zabawie i czynnemu spędzaniu wolnego czasu, a także przestrzeni integrującej pokolenia oraz użytkowników o różnym stopniu sprawności ruchowej. Konkursowe projekty powinny uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, np. poruszających się na wózkach czy niewidomych i słabowidzących oraz ich opiekunów. Zależy nam, żeby przyjęte rozwiązania uczyły dzieci współpracy, rozwijały ich ciekawość i sprawność motoryczną, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania dzieci pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, niewidomych ,  słabowidzących i niesłyszących. Niezbędne jest również zaprojektowanie przestrzeni wypoczynku dla opiekunów, wśród których są osoby młode i w pełni sprawne, ale również kobiety w ciąży, seniorzy i osoby z niepełnosprawnością – podkreśla Ewa Pawłowska, prezes Fundacji Integracja.Nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 m² w obrębie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach według konkursowego opracowania biura Kuryłowicz & Associates. Propozycje powinny uwzględniać więc ukształtowanie terenu i zaplanowaną zieleń, tak by nowa przestrzeń dopełniała krajobraz osiedla.Czytaj też: Osiedle Mieszkanie Plus w Katowicach od Kuryłowicz & Associates |Jako PFR Nieruchomości chcemy nie tylko budować dostępne i funkcjonalne mieszkania, ale także tworzyć dobrze zaplanowane przestrzenie dla naszych najemców, którzy są bardzo zróżnicowaną grupą. To młodzi, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, rodziny z dziećmi. Łączy ich jedno – wszyscy potrzebują miejsca, w którym bez przeszkód mogą wypoczywać i budować relacje sąsiedzkie. Wierzę, że współpraca z Fundacją Integracja sprawi, że wyłoniony projekt, który spełni wysokie standardy dostępności, a w przyszłości pozytywnie wpłynie na jakość życia mieszkańców naszej kolejnej katowickiej inwestycji – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości.Konkurs jest skierowany do projektantów krajobrazu, projektantów zieleni, architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego i multidyscyplinarnych zespołów projektowych, przy czym w jego skład musi wchodzić przynajmniej jedna osoba posiadającą tytuł mgr inż. arch. krajobrazu. Organizatorom zależy, by przedstawione propozycje przedstawiały nie tylko nowatorskie elementy wyposażenia, ale również autorskie funkcje zabawowe, rekreacyjne oraz integracyjne. Ważnym aspektem przy ocenie prac będzie użycie takich elementów kompozycji jak kolor, faktura, dźwięk i zapach.

Laureat zostanie wybrany przez kapitułę złożoną z architektów, projektantów wzornictwa przemysłowego, projektantów krajobrazu, ekspertów w dziedzinie projektowania uniwersalnego, w tym przedstawicieli spółki PFR Nieruchomości, Fundacji Integracja i społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz reprezentantów pracowni architektonicznej Kuryłowicz&Associates. Pula nagród wynosi 14 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 2 sierpnia, składanie prac – 1 września. Potencjalna realizacja projektu to 2023 rok. Więcej informacji oraz regulamin na stronach: www.nieruchomosci.pfr.pl oraz www.integracja.org.

Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier

i

Autor: Archiwum Architektury

ZAPISZ SIĘ