Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt muzeum Wyspiańskiego

Konkurs na projekt muzeum Wyspiańskiego

Przy alei 3 Maja w Krakowie powstać ma Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Międzynarodowy konkurs na projekt obiektu ogłosiło Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP. Składanie wniosków do 3 czerwca.

Konkurs na projekt muzeum Wyspiańskiego
Witraż projektu Stanisława Wyspiańskiego; fot. Lestat (Jan Mehlich)/Wikimedia

Trwa dwuetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest utworzenie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy al. 3 Maja w Krakowie. Nowoczesne, narracyjne muzeum biograficzne, które będzie prezentowało sylwetkę i spuściznę artysty w szerokim kontekście epoki oraz sztuki europejskiej i światowej, ma stać się częścią nowego Kwartału Muzealnego w Krakowie. Inwestycja powinna stanowić uzupełnienie pierzei pomiędzy Gmachem Głównym Muzeum Narodowego oraz znajdującym się od zachodu Domem Studenckim Żaczek. Istotne jest również powiązanie jej z całym Kwartałem Muzealnym: gmachem Muzeum Narodowego, Muzeum Czynu Niepodległościowego i dawnym  hotelem Cracovia wraz z centrum magazynowania i konserwacji.

W jury pod przewodnictwem Macieja Miłobędzkiego zasiądą: Marcin Brataniec, Rainer Mahlamäki, Jacob Kurek, Jacek Droszcz, Olaf Jasnorzewski, Łukasz Gaweł, Magdalena Czubińska i Daniel Hankus. Pula nagród: 275 000 PLN, w tym I nagroda – 90 000 PLN, II nagroda – 35 000 PLN, nagrody w etapie II – 30 000 PLN. Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z SARP Oddział Kraków. Składanie wniosków do 3 czerwca, składanie prac: 26 lipca. Więcej informacji oraz regulamin na stronie SARP.   

Muzeum Wyspiańskiego – wyniki konkursu Jury pod przewodnictwem Macieja Miłobędzkiego rozstrzygnęło konkurs na projekt Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy al. 3 Maja w Krakowie. Budynek, w którym prezentowana będzie sylwetka i spuścizna artysty w szerokim kontekście epoki, stanie się częścią nowego muzealnego kwartału w stolicy Małopolski.