Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki

SARP Katowice ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Główną nagrodę zdobyły młode architektki Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z biura K3Xmore.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki
Osiedle TBS w Giszowcu, proj. Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, I nagroda

Zrównoważone osiedle przy Kosmicznej w Katowicach

Konkurs architektoniczny na zlecenie Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego zorganizował lokalny SARP. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie osiedla zrównoważonego, co – jak czytamy w regulaminie – oznacza, że inwestycja powinna być atrakcyjna pod względem formy, komfortowa w użytkowaniu, dostępna ekonomicznie i sprzyjać środowisku naturalnemu. Osiedle ma być unikalnym w skali Polski niskoenergetycznym zespołem mieszkaniowym, charakteryzującym się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych. Nowe osiedle TBS planowane jest na ponad 1,5-hektarowej działce przy ulicy Kosmicznej w dzielnicy Giszowiec.

Czytaj też: Najlepszy TBS w Polsce 2021 |

W czterokondygnacyjnych budynkach należało rozplanować ok. 110 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 6500 m², a także, ewentualnie, niewielkie lokale usługowe parterach o łącznej powierzchni użytkowej nie większej niż 150 m². Zespół powinien wyróżniać się wysoką jakością przestrzeni wspólnych, co ma sprzyjać tworzeniu więzi sąsiedzkich oraz zapewniać poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom w różnym wieku – pisali organizatorzy.  

W ośmioosobowym jury pod przewodnictwem Piotra Buśki zasiedli architekci Henryk Zubel, Mariusz Rachuba, Katarzyna Furgalińska, Marcin Jojko, Mariusz Hyliński, Agnieszka Kwiatek i Arkadiusz Płomecki, a także wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.Pula nagród wyniosła 60 tys. zł.

Wyniki konkursu na projekt osiedle TBS w Giszowcu

Pierwsze miejsce, 25 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymały Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska z pracowni K3Xmore. Autorki teren planowanego założenia podzieliły na trzy części. Północną przeznaczyły na komunikację, w środkowej rozmieściły siedem trzy- i czterokondygnacyjnych budynków, a w południowej przewidziały zieloną przestrzeń rekreacyjną z niewielkim zbiornikiem retencyjnym. Wszystkie strefy osiedla zostały połączone systemem ścieżek o tartanowej nawierzchni.

Czytaj też: Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy |

Poszczególne obiekty zaprojektowano na planie kwadratu o wymiarach 21 x 21 m ze strefą wejścia zlokalizowaną od północy. W całym zespole znajdzie się łącznie 111 mieszkań, każde z balkonem, tarasem lub ogródkiem, oraz jeden lokal usługowy. W budynkach przewidziano ponadto wentylację z odzyskiem ciepła, instalację do wody szarej, a także panele fotowoltaiczne, zasilające oświetlenie terenu i części wspólnych. Jako wykończenie elewacji architektki zaproponowały blachę trapezową w kolorze zielonym i jasnoszarym, zamontowaną w trzech różnych kierunkach. Wybór materiału tłumaczą jego uniwersalnością. Tak jak kiedyś cegła, stanowiąca budulec starych osiedli robotniczych na Giszowcu czy Nikiszowcu, była popularna i łatwo dostępna, tak dzisiaj prefabrykowany system modułów z wełny mineralnej i blachy trapezowej jest łatwo dostępny, produkowany lokalnie i stosunkowo ekonomiczny – piszą w założeniach autorskich. Jury doceniło w pracy m.in. zaproponowane rozwiązania przestrzenne i ekologiczne, a także możliwość etapowania inwestycji poprzez wydzielenie trzech niezależnych grup budynków.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki
Osiedle TBS w Giszowcu, proj. Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, I nagroda

Drugą nagrodę i 20 tys. zł przyznano pracowni PROLOG (architekci Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan i Bartłomiej Poteralski) za przedstawienie spójnej wizji osiedla, manifestującej się zarówno poprzez zastosowaną technologię, kształtowanie rzutów budynków, zaproponowaną urbanistykę, jak i charakter wizualny całego zespołu. Autorzy zaproponowali obiekty w konstrukcji drewnianej. Jak tłumaczą, ich schemat opierałby się na wewnętrznych ścianach nośnych wykonanych z paneli CLT o grubości 9 cm, ścianach zewnętrznych wykonanych jako prefabrykowane ściany szkieletowe i stropach w konstrukcji z paneli CLT o grubości 18 cm, tworzących sztywny układ przestrzenny.

Projektowane założenie architekci postanowili skomponować z dwóch „sąsiedztw”, każde składające się z trzech budynków, a przez środek poprowadzili pieszy pasaż. Meandruje on pomiędzy budynkami, przechodząc przez place wejściowe, arkady, tworząc otwarcia widokowe, zbliżając lub oddalając się od fasad. W jego środku znajduje się placyk centralny z fontanną, z którego dostępna jest wspólna wiata rowerowa i altana z salą osiedlową – tłumaczą. Dodatkowo, aby uwolnić teren osiedla od ruchu samochodowego, wjazd do parkingu podziemnego zlokalizowali przy wjeździe na działkę od strony zachodniej.

Sąd Konkursowy docenił wysokie walory przestrzenne przestrzeni wspólnych w budynkach oraz przestrzeni między budynkami. Zwrócił też uwagę na ciekawą formę dziedzińców oraz proste i klarowne układy funkcjonalne mieszkań.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach: wyniki
Osiedle TBS w Giszowcu, proj. PROLOG, II nagroda

Trzeciej nagrody sędziowie nie przyznali, wyróżnili jednak trzy prace: Biura studiów i projektów Architekt Barbara Średniawa (Barbara Średniawa, Piotr Średniawa) za konsekwentną i całościową odpowiedź na pytanie konkursowe oraz stworzenie charakteru miejsca nawiązującego do historycznej zabudowy Giszowca, BAH Studio (Mateusz Białek, Marcin Harnasz, Bartłomiej Tymosiak Piotr Rutkowski) za poszukiwanie całościowego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego wynikającego z kształtu i topografii działki oraz za ciekawe tarasowe rozwiązanie przestrzeni ogródków lokatorskich i zespołu Tomasza Berezowskiego, Damiana Radwańskiego, Piotra Szenkowskiego i Pawła Maryńczuka za konsekwencję w kształtowaniu brył budynków, ich powściągliwość formalną i subtelne operowanie środkami wyrazu architektonicznego.

Realizacja osiedla TBS w Giszowcu zaplanowana jest na lata 2023–2024.

Autor: Piotr Prus
Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.