Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach

SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.

Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach
Giszowiec – teren objęty konkursem na projekt osiedla TBS w Katowicach; fot. materiały organizatora

Konkurs architektoniczny na zlecenie Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego organizuje lokalny SARP. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie osiedla zrównoważonego, co – jak czytamy w regulaminie – oznacza, że inwestycja powinna być atrakcyjna pod względem formy, komfortowa w użytkowaniu, dostępna ekonomicznie i sprzyjać środowisku naturalnemu. Osiedle ma być unikalnym w skali Polski niskoenergetycznym zespołem mieszkaniowym, charakteryzującym się szerokim zastosowaniem rozwiązań proekologicznych i prospołecznych. Nowe osiedle TBS planowane jest na ponad 1,5-hektarowej działce przy ulicy Kosmicznej w dzielnicy Giszowiec.

Czytaj też: Najlepszy TBS w Polsce 2021 |

W czterokondygnacyjnych budynkach należy rozplanować ok. 110 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 6500 m², a także, ewentualnie, niewielkie lokale usługowe parterach o łącznej powierzchni użytkowej nie większej niż 150 m². Zespół powinien wyróżniać się wysoką jakością przestrzeni wspólnych, co ma sprzyjać tworzeniu więzi sąsiedzkich oraz zapewniać poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom w różnym wieku – piszą organizatorzy.  

W ośmioosobowym jury pod przewodnictwem Piotra Buśki zasiadają architekci Henryk Zubel, Maciej Kowalczyk, Katarzyna Furgalińska, Marcin Jojko, Mariusz Hyliński (jednocześnie dyrektor ds. Inwestycji KTBS i Agnieszka Kwiatek, a także wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

Pula nagród wynosi 60 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca 25 tys. zł, a za drugie 20 tys. zł. Przewidziano też trzy wyróżnienia po 5 tys. zł każde.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 9 sierpnia, składania prac – 11 października. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.sarp.katowice.pl.

Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy
Katowickie TBS z nowym osiedlem projektu OVO Grąbczewscy Pracownia OVO Grąbczewscy Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy trzech kamienic w śródmieściu Katowic. W zmodernizowanych domach znajdzie się 50 nowoczesnych mieszkań, z których połowa przeznaczona zostanie dla osób starszych.

Autor: Piotr Prus
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!
Konkurs na projekt osiedla komunalnego na warszawskich Włochach Władze m.st. Warszawy zapraszają do udziału w konkursie na projekt osiedla komunalnego przy ul. 1 Sierpnia we Włochach. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowej zabudowy oferującej ok. 300 mieszkań. Składanie wniosków do 16 lipca.