Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace

Konkurs na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace

Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosiła konkurs na koncepcję pawilonu Polski na światową wystawę EXPO 2025 w Osace. Konkurs po raz pierwszy w historii prowadzony będzie w formule flamandzkiej.

Konkurs na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace
Logotyp EXPO 2025 w Osace

Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw.  formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy składać będą prace dopiero po wstępnej kalifikacji. W pierwszym etapie, do 24 listopada, muszą się zarejestrować poprzez elektroniczną platformę EPK SARP. Na podstawie zgłoszeń jury zaprosi od trzech do pięciu pracowni, które będą zobowiązane przesłać swoje portfolio, wstępne szkice i opis ideowy dla przyszłego pawilonu Polski na EXPO. Dopiero na tej podstawie sędziowie zakwalifikują uczestników do drugiego etapu. Następnie zakłada się przeprowadzenie dla nich warsztatów projektowych i przygotowanie specjalnych wytycznych i zaleceń. Ostateczne projekty będzie można przesłać do 25 stycznia 2023 roku.

Każdemu z zakwalifikowanych do drugiego etapu uczestników zostanie wypłacone wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł, niezależnie od przyznanych nagród pieniężnych, których pula wynosi łącznie 100 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu, za miejsce drugie 30 tys. zł, a za miejsce trzecie 20 tys. zł.

W siedmioosobowym jury znaleźli się architekci Marek Dunikowski (przewodniczący), Marcin Pawłowski i Tsutomu Nozaki, a także reprezentujący Polską Agencję Inwestycji i Handlu Oskar Derych, Aleksandra Tomczyk, Marta Szczygieł i Magdalena Skarżyńska. Funkcję sekretarza konkursu pełni architekt krajobrazu Marek Szeniawski.

Stowarzyszenie Architektów Polskich traktuje pawilony wystawiennicze Polski na Wystawach Światowych Expo jako wyjątkowo prestiżową formę twórczości architektonicznej. Stanowią one fantastyczną wizytówkę polskiej architektury, tym cenniejszą, że o niebywałym zasięgu wynikającym z liczby gości odwiedzających wystawę. SARP zawsze włączał się w działania kreujące pawilon Polski na kolejnych Expo – podkreśla Marek Szeniawski, sekretarz konkursu.

Możliwość zaprojektowania pawilonu Polski na wystawę światową EXPO 2020 była dla nas niezwykłym doświadczeniem i wyróżnieniem. To właśnie takie, doniosłe wyzwania jak reprezentacja własnego kraju na arenie międzynarodowej są marzeniem i dumą każdego architekta – dodaje architektka Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca pracownię WXCA, która odpowiadała za projekt polskiego pawilonu na EXPO w Dubaju.

Projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace poznamy 9 lutego przyszłego roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: 1031.konkurs.sarp.pl.

Konkurs na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace
Ogólny plan światowej wystawy EXPO 2025 w Osace z zaznaczoną lokalizacją pawilonu Polski; il. materiały konkursowe

O EXPO 2025 w Osace

Jak tłumaczą organizatorzy, EXPO 2025 ma być wystawą integrującą oraz miejscem, w którym spotkają się dążenia wszystkich krajów świata do współtworzenia lepszej przyszłości, opartej na Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Hasłem przewodnim wystawy będzie „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia” (Designing Future Society for Our Lives). Tradycyjnie już uczestnicy będą mogli zinterpretować je według jednego z kluczy (podtematów): Ratowanie życia (Saving Lives), Wzmacnianie życia (Empowering Lives) i Łączenie życia z innymi (Connecting Lives).

Jak czytamy w koncepcji programowej udziału Polski w wystawie, z uwagi na czas ostatecznej decyzji o przystąpieniu Polski do EXPO 2025 w Osace, dostępny był już tylko teren na obszarze podtematu „Saving Lives” (Ratowanie Życia). W związku z tym, będzie on odwołaniem dla polskiej obecności w połączeniu z drugim podtematem „Empowering Lives” (Wzmacnianie życia) stanowiącym merytoryczne uzupełnienie pierwszego.

EXPO 2025 w Osace odbędzie się w okresie od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku i zajmuje obszar o powierzchni 155 ha. W trzech strefach tematycznych znajdzie się tam ponad 100 pawilonów, wyniesiona na 20 metrów główna nadziemna arteria z korytarzem powietrznym, a także specjalne przestrzenie przeznaczone na odpoczynek z punktami gastronomicznymi, amfiteatrami i innymi miejscami organizacji wydarzeń. Przewiduje się udział 150 krajów i 25 organizacji międzynarodowych. Po zakończeniu wystawy, wszystkie pawilony będą musiały zostać rozebrane, a działki zwrócone w pierwotnym stanie.

Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.