Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku

Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku

Plac przed kultowym Cristalem przy al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu od niedawna nosi imię Czerwonych Gitar. Władze miasta ogłosiły właśnie konkurs studialny na nowe zagospodarowanie tej przestrzeni.

Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku
Neon dawnej restauracji Crystal w Gdańsku, proj. Witold Wierzbicki z zespołem; fot. Andrzej Otrębski / CC BY-SA 3.0

W danej kawiarni Cristal przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku w 1965 roku Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski założyli zespół Czerwone Gitary. W ubiegłym roku radna miasta postanowiła upamiętnić to wydarzenie i plac przed Cristalem, między ul. Klonową a al. Grunwaldzką, otrzymał nazwę legendarnej grupy. Teraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłasza studialny konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni.

Jak czytamy w informacji prasowej, miejsce to odgrywa obecnie głównie rolę tranzytową, ale dzięki usytuowaniu w samym sercu Wrzeszcza ma zdecydowanie większy potencjał. Do tej pory ta część dzielnicy nie była przez mieszkańców traktowana jako miejsce, gdzie można na przykład pójść na spacer czy przysiąść na ławce z książką. Chcemy to zmienić – przyznaje Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. Dzięki konkursowi uzyskamy spójną, wielopłaszczyznową koncepcję. Stanowić ona będzie następnie główną wytyczną architektoniczną do opracowania dokumentacji projektowej zagospodarowania placu – dodaje

Zadaniem uczestników jest opracowanie koncepcji zagospodarowania wraz z rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi, w tym małą architekturą i zielenią. Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest planowana trasa tramwajowa w ciągu ul. Klonowej. W pracy konkursowej należy zawrzeć ponadto wizualizacje przestrzeni placu, projekt nawierzchni oraz oświetlenia oraz opis techniczny przyjętych rozwiązań. Opcjonalnie można przedstawić propozycje elewacji budynków w bezpośrednim sąsiedztwie placu. Zakres opracowania obejmuje teren od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ul. Klonową, gdzie obecnie znajdują się miejsca postojowe, plac przy Cristalu, a także fragment al. Grunwaldzkiej do granicy parku de Gaulle’a.

W 10-osobowym jury zasiadają: architektka Anna Fiku-Wójcik, przedstawicielka Biura Rozwoju Gdańska, architektka Lucyna Nyka i architekt Klaudiusz Floss, przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Beata Dunajewska, przedstawicielka Rady Miasta Gdańska, Paulina Borysewicz, reprezentująca Biuro Architekta Miasta, Michał Tusk z Zarządu Transportu Miejskiego, Krzysztof Koprowski, przedstawiciel Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, architekt Jakub Szczepański, twórca Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza, Paweł Krzemień, koordynator projektów z zakresu rewitalizacji i Aldona Remelska z Zarządu Dróg i Zieleni.

Pula nagród w konkursie wynosi 70 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 35 tys. zł, za miejsce drugie 25 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł. Składanie prac do 2 grudnia. Ogłoszenie wyników planowane jest na drugą połowę grudnia 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: gzdiz.gda.pl.

Konkurs na projekt zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku
Placu Czerwonych Gitar w Gdańsku, stan obecny; fot. materiały konkursowe
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.