Architektura MuratorKonkursyKonkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.

Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Teren, gdzie powstanie nowa siedziba Wydziału Informatyki ZUT, czyli Akademicki Kampus ICT; fot. materiały konkursowe

Nowy budynek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod nazwą Akademicki Kampus ICT (Information and Communication Technologies) ma stanąć między siedzibą Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia a Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Tenisowej 33. W środku oprócz sal wykładowych i ćwiczeniowych dla Wydziału Informatyki znajdzie się czytelnia oraz tzw. strefy fabrykacji, dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw czy startupów technologicznych. Uczelnia we współpracy ze szczecińskim oddziałem SARP właśnie ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt obiektu.

Zadaniem uczestników jest opracowanie koncepcji gmachu do sześciu kondygnacji o powierzchni netto wynoszącej ok. 12 tys. m². Przestrzeń Wydziału ma być inspirująca, innowacyjna, elastyczna, dostępna i wspomagająca przeprowadzane tam procesy naukowe i dydaktyczne. Istotnym elementem mają być przestrzenie do pracy wspólnej i indywidualnej, które będą rozmieszczone w całym obiekcie – czytamy w wytycznych.

W siedmioosobowym jury znaleźli się architekci Maciej Miłobędzki (przewodniczący), Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun, a także Mirosław Łazoryszczak i Hubert Góralski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Maksymalny koszt realizacji określono na nieco ponad 105 mln zł, przy czym koszt opracowania dokumentacji projektowej na podstawie zwycięskiej pracy określono na nie więcej niż 5,2 mln zł. Pula nagród w konkursie wynosi 260 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 80 tys. zł, za miejsce drugie 60 tys. zł, a za miejsce trzecie 40 tys. zł. Dodatkowo zaplanowano cztery wyróżnienia po 20 tys. zł.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 16 stycznia 2023 roku, składania prac – 18 kwietnia. Ogłoszenie wyników zaplanowano do 28 kwietnia. Jak zapowiada uczelnia, nowy gmach ma być gotowy na przełomie 2026/2027 roku. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: konkurswi.zut.edu.pl.

Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca