Architektura MuratorKonkursyKonkurs na system prefabrykacji XXI wieku

Konkurs na system prefabrykacji XXI wieku

Pięćdziesiąt lat temu władze zorganizowały ogólnopolski konkurs na kompleksowe, powtarzalne rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego. Zwyciężył zespół Marii i Kazimierza Piechotków z systemem W-70, który wdrożono później w całym kraju. Dziś BGK Nieruchomości ogłasza nowy, mający wyłonić współczesny system prefabrykacji dla zabudowy wielorodzinnej.

Konkurs na system prefabrykacji XXI wieku
Fot. Deutsche Fotothek‎/Wikimedia Commons

Różnego rodzaju systemy prefabrykacji stosowano w Polsce w zasadzie od połowy lat 50. Wszystkie miały jednak ograniczenia, a główną wadą pozostawał koszt realizacji, wciąż zbyt wysoki, by szybko zaspokoić ciągły niedobór mieszkań. W 1967 roku Departament Techniki Ministerstwa Budownictwa we współpracy z SARP-em zorganizował ogólnopolski konkurs na nowy kompleksowy system budownictwa mieszkaniowego. Zwyciężył zespół pod kierunkiem Marii i Kazimierza Piechotków z warszawskiego BSiPBO. Zaproponowany przez nich system W-70 (W jak Warszawa, 70 – ponieważ miał być wdrożony w 1970 roku) umożliwiał większą różnorodność zabudowy i elastyczność w kształtowaniu wnętrz. System postanowiono wdrożyć w całym kraju, w czym pomóc miały terenowe wytwórnie prefabrykatów, tzw. fabryki domów. Szacuje się, że w systemie W-70 i jego udoskonalonej z czasem wersji Wk-70 powstało w Polsce ponad 35% zabudowy wielkopłytowej, w tym osiedle K w Nowych Tychach (proj. Maria i Andrzej Czyżewscy, 1977-1979) czy część Ursynowa Północnego (proj. Marek Budzyński, 1971–1978).

Dziś, po ponad 50 latach, BGK Nieruchomości wraca do pomysłu poszukiwania w drodze konkursu nowoczesnych, powtarzalnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą całemu rynkowi zwiększyć skalę realizowanych inwestycji i obniżyć ich koszty. 8 sierpnia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej spółka ogłosiła konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy dla programu Mieszkanie Plus. Oczekujemy, że pierwsza, wzorcowa realizacja, prowadzona na podstawie opracowanego systemu prefabrykacji zabudowy mieszkaniowej oraz projektu architektoniczno-urbanistycznego na wybranej przez nas działce, przełamie stereotypy i stworzy nowy obraz budownictwa prefabrykowanego. Dla tworzenia nowego wizerunku prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej istotną rolę będą miały nie tylko przyjęte rozwiązania techniczne i technologiczne, ale również to, co z nich powstanie, czyli dobra jakościowo architektura – mówił Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Konkurs organizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Termin składania zgłoszeń do mija 17 września. Ogłoszenie wyników jest planowane 14 grudnia. Więcej informacji oraz regulamin dostępne tu.

Mieszkanie Plus w Krakowie: ruszył kolejny konkurs BGK Nieruchomości Tylko do 21 maja trwa przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na projekt modelowego osiedla w stolicy Małopolski. Pula nagród wynosi 50 tys. złotych.