fotka z /zdjecia/trimo_urban_a_01.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Konkurs Trimo Urban Crash

2010-10-18 2:00

“TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy”

Wielkie wyzwanie dla studentów wydziałów architektury i projektowania.“TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy”.

Słowenia, Lublana, 15 października 2010 – dzisiejszy dzień jest otwarciem trzeciej edycji międzynarodowego konkursu Trimo Urban Crash, przeznaczonego dla studentów architektury i projektowania. Konkurs potrwa do 31 stycznia 2011 roku i jest wezwaniem dla studentów do zaprojektowania oryginalnej miejskiej instalacji. Zwycięski projekt zostanie wybudowany przez firmę Trimo w mieszkalnej dzielnicy Lublany. Zwycięzca konkursu otrzyma również w nagrodę pobyt w letniej, prestiżowej szkole architektury – London School of Architecture. Wszyscy finaliści konkursu zostaną zaproszeni na specjalne, architektoniczne warsztaty w Słowenii. Do poprzedniej edycji konkursu 2008/2009 zgłoszonych zostało aż 150 aplikacji, nadesłanych 17 krajów świata. Projekt sceny kulturalnej, z charakterystycznymi cechami miejskiej przestrzeni, zaprojektowany przez studentów z Polski, zdobył niekwestionowane zwycięstwo.

“TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy” to główne hasło konkursu, widoczne zaraz po kliknięciu w link konkursu “Trimo Urban Crash”. Miloš Ebner, Dyrektor działu Innowacji w Trimo wyjaśnia: “Trimo Urban Crash stanowi wyjątkową okazję dla studentów architektury i projektowania by nie tylko poznać bezpośrednio proces powstawania samego pomysłu, ale również brać udział przy budowie zwycięskiego projektu. W ten sposób uczestnicy mogą zobaczyć zachodzące reakcje pomiędzy ich pomysłami a zmieniającą się rzeczywistością”. Również według uczestników konkursu „możliwość aktywnego uczestnictwa w wykonywaniu projektu, przyglądanie się jak staje się on użyteczną rzeczywistością jest jedynym, niepowtarzalnym doświadczeniem, którego pragną wszyscy artyści.” Miloš Ebner komentuje: „To jest właśnie to, co Trimo chce zaoferować młodym architektom i projektantom. Przystępując do konkursu studenci przynoszą do Trimo swoje świeże, nowe pomysły, które być może są jeszcze niedoskonałe pod względem architektonicznym i technicznym, ale są na pewno pełne innowacji na wielu innych płaszczyznach”.

Ostatnia edycja konkursu Trimo Urban Crash - z 147 uczestnikami z 17 krajów – udowodniła już, że studenci oczekują właśnie takich koncepcji. Swoje aplikacje przesłali do nas studenci z Bangladeszu, Japonii, Singapuru, Ameryki oraz licznych krajów Europy. Autorzy zwycięskiego projektu o nazwie „Biały Tancerz”, Jan Ledwoń i Alicja Choła z Polski, powiedzieli: „ Studenci architektury często biorą udział w różnego rodzaju konkursach, ale forma Trimo Urban Crash jest zupełnie nowa. Tworzenie pomysłu, rozwijanie go i oglądanie jak staje się on rzeczywistością było dla nas wielką przygodą. Byliśmy szczęśliwi, widząc skończony projekt i mamy nadzieję, iż nadal służy on mieszkańcom dzielnicy Metelkovo mesto w Ljublanie”.

Głównym hasłem tegorocznej edycji konkursu jest “trybuna życia”, zlokalizowana w wielokulturowej, mieszkalnej dzielnicy Lublany - Fužine. “Projekt musi być połączeniem różnorodnej tematyki – ławek do oglądania wydarzeń sportowych i kulturalnych, miejsca spotkań i rozrywki różnych pokoleń i kultur, a także musi być odpowiedzią na współczesny problem tzw. „sypialnych” dzielnic nowoczesnych miast Europy – ich odpowiedniej formy i przeznaczenia” powiedział Miloš Ebner. „Tak jak w poprzednich edycjach Trimo Urban Crash „rozbija” kolejną, intrygującą i ciekawą część miasta – poprzednio była to dzielnica Metelkovo mesto, tym razem jest to Fužine a w przyszłym roku – kto wie, może będzie to gdzieś obok ciebie?” - podsumował Miloš.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch rundach w głosowaniu międzynarodowego jury. Ostateczne głosowanie publiczności zakończy się pod koniec kwietnia 2011 a projekt zostanie wybudowany w dzielnicy Fužine na jesień 2011. Podczas oficjalnego otwarcia zwycięskiego projektu finaliści będą mogli spotkać się z członkami jury oraz wziąć udział w warsztatach architektury w Lublanie.

Międzynarodowe konkursy takie jak Trimo Urban Crash oferują jednocześnie studentom i uniwersytetom wyjątkową możliwość do wzajemnej wymiany wiedzy i informacji oraz porównania współczesnych metod nauczania. Trimo Urban Crash jest konkursem zachęcającym do kreatywnego przekształcania naszego urbanistycznego środowiska przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i produktów Trimo – europejskiego producenta o stabilnej pozycji na rynku. Doświadczenie w tworzeniu rozwiązań dla potencjalnie możliwych do zrealizowania projektów jest również bardzo ważne. Firma Trimo dąży do rozszerzenia współpracy z uczelniami wyższymi by zachęcić je do konstruktywnej współpracy w zakresie teorii, praktyki i ekonomii na różnych obszarach naszego życia. Już dziś do tegorocznej edycji konkursu Trimo Urban Crash przyłączyła się Politechnika Śląska, Gdańska i Łódzka.

Biorąc pod uwagę długoletnią tradycję Trimo w prowadzeniu badań nad rozwojem oraz kładąc nacisk na swój profesjonalizm, Trimo Urban Crash jest projektem niezwykle innowacyjnym.

Aby uzyskać więcej informacji o konkursie zapraszamy do odwiedzenia strony: www.trimo-urbancrash.com lub prosimy o kontakt z Magdaleną Michalską,: [email protected], +48 669 844 202.

fotka z /zdjecia/trimo_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury