Architektura MuratorKonkursyKto zaprojektuje szczecińską Łasztownię? Rusza międzynarodowy konkurs

Kto zaprojektuje szczecińską Łasztownię? Rusza międzynarodowy konkurs

Ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Pula nagród wynosi 425 tys. złotych.

W przeciągu kilku ostatnich lat Szczecin zmienił się nie do poznania. Sąsiadujące ze sobą nowe obiekty kulturalne przyniosły miastu najważniejsze europejskie nagory architektoniczne. Najpierw Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza (proj. Estudio Barozzi Veiga) otrzymała Mies van der Rohe Award 2015. Rok później Centrum Dialogu Przełomy (proj. KWK Promes) uznano za najlepszą przestrzeń publiczną w konkursie European Prize for Urban Public Space. Wiele zmieniło się także w najbliższym otoczeniu rzeki. Serce Szczecina, zawsze biło nad Odrą. Od jakiegoś czasu to serce bije mocniej dzięki m.in. rozwojowi portu, bulwarom, wydarzeniom kulturalnym, Starej Rzeźni, Lastadii, czy zapowiedzi odbudowy stoczni – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Miasta.

Kontynuacją procesu ożywiania terenów nad Odrą jest ogłoszony dziś konkurs na projekt zagospodarowania wyspy Łasztownia, miejsca uznawanego za kluczowe dla rozwoju Szczecina. W zakres opracowania wchodzi teren o wielkości ponad 200 ha, obejmujący od północy Wyspę Grodzką, Łasztownię wraz z obszarem tzw. Portu Wolnocłowego, Kępę Parnicką i Wyspę Zieloną. Głównym celem będzie zintegrowanie Łasztowni z miastem tak, by dzięki programowi użytkowemu, rozwiązaniom komunikacyjnym i architektonicznym teren stał się atrakcyjny dla mieszkańców. 

Działania, zmierzające do realizacji tego celu, zostały zainicjowane przez władze miasta m.in. poprzez uruchomienie procesu przekształceń układu drogowego i przesądzenie o lokalizacji i kształcie Mostu Kłodnego, a także poprzez podjęcie działań zmierzających do komunalizacji (przejęcie od Skarbu Państwa) terenu Starej Rzeźni – tłumaczy Jarosław Bondar, Architekt Miasta.

Plan rewitalizacji i re-urbanizacji wyspy wpisuje się w szerszy zamiar oparcia tożsamości Szczecina na jego wyjątkowym położeniu. Wyniki konkursu mają dać podstawy do realizacji idei Szczecina jako miasta-ogrodu na wodzie.

Terminy:
do dnia 27 marca 2017, godz. 15.00 (decydujący jest termin potwierdzenia dostarczenia Wniosku do Zamawiającego) - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
do dnia 10 kwietnia 2017 - zawiadomienie uczestników o dopuszczeniu do udziału w konkursie
do dnia 24 kwietnia 2017, do godz. 15.00 - składanie przez uczestników pytań dotyczących regulaminu
do dnia 08 maja 2017 - udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników
do dnia 20 września 2017, do godziny 15.00 (liczy się termin potwierdzenia dostarczenia pracy konkursowej do Zamawiającego) - ostateczny termin składania prac konkursowych przez uczestników dopuszczonych do udziału w konkursie
październik 2017 - rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników, otwarcie wystawy oraz dyskusja pokonkursowa

Nagrody:
I nagroda – 150 000 zł brutto
II nagroda – 75 000 zł brutto
III nagroda – 50 000 zł brutto
do 6 wyróżnień po 25 000 zł brutto

Zastrzega się, że praca nagrodzona I NAGRODĄ musi otrzymać minimum 80/100, a prace wyróżnione - minimum 60/100 punktów w ocenie Sądu konkursowego.

Skład Sądu konkursowego:
Przewodniczący Sądu konkursowego:
- Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
Zastępca Przewodniczącego Sądu konkursowego - członek Sądu konkursowego:
- dr inż. arch. Jarosław Bondar – Architekt Miasta, Urząd Miasta Szczecin;
Sędzia Referent: - mgr inż. arch. Jacek Lenart – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
Członkowie Sądu konkursowego: - Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Towarzystwo Urbanistów Polskich;
- Prof. dr hab. inż. arch. Robert Barełkowski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;
- dr inż. arch. Marek Sietnicki – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
- mgr Ewa Stanecka – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków;
- mgr inż. arch. Anna Nawacka-Górzeńska – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta;
- arch. Martine De Maeseneer – Uniwersytet KU LEUVEN, Ghent, Belgia;
- arch. Sergio Figueiredo – Technishe Universiteit Eindhoven, Holandia;
- arch. Claudi Aguilo Aran – Politecnic Univerity of Catalunya, Barcelona, Hiszpania;
- arch. Johan de Koning – Academy of Architecture Rotterdam, Holandia.

Eksperci: dr Małgorzata Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków, Urząd Miasta Szczecin.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne na stronie www.bip.um.szczecin.pl.

Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
Konkurs na projekt rewitalizacji Miejskiego Parku Rodzinnego w Redzie Władze Redy ogłosiły konkurs na rewitalizację i rozbudowę Miejskiego Parku Rodzinnego. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie tężni oraz wodnego placu zabaw.
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.