Architektura MuratorKonkursyKto zaprojektuje szczecińską Łasztownię? Rusza międzynarodowy konkurs

Kto zaprojektuje szczecińską Łasztownię? Rusza międzynarodowy konkurs

Ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie obszaru Łasztowni. Pula nagród wynosi 425 tys. złotych.

W przeciągu kilku ostatnich lat Szczecin zmienił się nie do poznania. Sąsiadujące ze sobą nowe obiekty kulturalne przyniosły miastu najważniejsze europejskie nagory architektoniczne. Najpierw Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza (proj. Estudio Barozzi Veiga) otrzymała Mies van der Rohe Award 2015. Rok później Centrum Dialogu Przełomy (proj. KWK Promes) uznano za najlepszą przestrzeń publiczną w konkursie European Prize for Urban Public Space. Wiele zmieniło się także w najbliższym otoczeniu rzeki. Serce Szczecina, zawsze biło nad Odrą. Od jakiegoś czasu to serce bije mocniej dzięki m.in. rozwojowi portu, bulwarom, wydarzeniom kulturalnym, Starej Rzeźni, Lastadii, czy zapowiedzi odbudowy stoczni – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Miasta.

Kontynuacją procesu ożywiania terenów nad Odrą jest ogłoszony dziś konkurs na projekt zagospodarowania wyspy Łasztownia, miejsca uznawanego za kluczowe dla rozwoju Szczecina. W zakres opracowania wchodzi teren o wielkości ponad 200 ha, obejmujący od północy Wyspę Grodzką, Łasztownię wraz z obszarem tzw. Portu Wolnocłowego, Kępę Parnicką i Wyspę Zieloną. Głównym celem będzie zintegrowanie Łasztowni z miastem tak, by dzięki programowi użytkowemu, rozwiązaniom komunikacyjnym i architektonicznym teren stał się atrakcyjny dla mieszkańców. 

Działania, zmierzające do realizacji tego celu, zostały zainicjowane przez władze miasta m.in. poprzez uruchomienie procesu przekształceń układu drogowego i przesądzenie o lokalizacji i kształcie Mostu Kłodnego, a także poprzez podjęcie działań zmierzających do komunalizacji (przejęcie od Skarbu Państwa) terenu Starej Rzeźni – tłumaczy Jarosław Bondar, Architekt Miasta.

Plan rewitalizacji i re-urbanizacji wyspy wpisuje się w szerszy zamiar oparcia tożsamości Szczecina na jego wyjątkowym położeniu. Wyniki konkursu mają dać podstawy do realizacji idei Szczecina jako miasta-ogrodu na wodzie.

Terminy:
do dnia 27 marca 2017, godz. 15.00 (decydujący jest termin potwierdzenia dostarczenia Wniosku do Zamawiającego) - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
do dnia 10 kwietnia 2017 - zawiadomienie uczestników o dopuszczeniu do udziału w konkursie
do dnia 24 kwietnia 2017, do godz. 15.00 - składanie przez uczestników pytań dotyczących regulaminu
do dnia 08 maja 2017 - udzielenie odpowiedzi na pytania uczestników
do dnia 20 września 2017, do godziny 15.00 (liczy się termin potwierdzenia dostarczenia pracy konkursowej do Zamawiającego) - ostateczny termin składania prac konkursowych przez uczestników dopuszczonych do udziału w konkursie
październik 2017 - rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników, otwarcie wystawy oraz dyskusja pokonkursowa

Nagrody:
I nagroda – 150 000 zł brutto
II nagroda – 75 000 zł brutto
III nagroda – 50 000 zł brutto
do 6 wyróżnień po 25 000 zł brutto

Zastrzega się, że praca nagrodzona I NAGRODĄ musi otrzymać minimum 80/100, a prace wyróżnione - minimum 60/100 punktów w ocenie Sądu konkursowego.

Skład Sądu konkursowego:
Przewodniczący Sądu konkursowego:
- Prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Staniszkis – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
Zastępca Przewodniczącego Sądu konkursowego - członek Sądu konkursowego:
- dr inż. arch. Jarosław Bondar – Architekt Miasta, Urząd Miasta Szczecin;
Sędzia Referent: - mgr inż. arch. Jacek Lenart – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
Członkowie Sądu konkursowego: - Prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Towarzystwo Urbanistów Polskich;
- Prof. dr hab. inż. arch. Robert Barełkowski – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie;
- dr inż. arch. Marek Sietnicki – Stowarzyszenie Architektów Polskich;
- mgr Ewa Stanecka – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków;
- mgr inż. arch. Anna Nawacka-Górzeńska – Dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta;
- arch. Martine De Maeseneer – Uniwersytet KU LEUVEN, Ghent, Belgia;
- arch. Sergio Figueiredo – Technishe Universiteit Eindhoven, Holandia;
- arch. Claudi Aguilo Aran – Politecnic Univerity of Catalunya, Barcelona, Hiszpania;
- arch. Johan de Koning – Academy of Architecture Rotterdam, Holandia.

Eksperci: dr Małgorzata Gwiazdowska – Miejski Konserwator Zabytków, Urząd Miasta Szczecin.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne na stronie www.bip.um.szczecin.pl.

Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.
Roca One Day Design Challenge: III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule on-line Już 8 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i architektów organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter cyfrowy. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Konkurs na projekt obiektu wystawienniczego na terenie dawnego obozu w Treblince Muzeum Treblinka i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w jednoetapowym konkursie na projekt nowego obiektu wystawienniczo-edukacyjnego. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 7 września.