PLATO w Ostrawie

KWK Promes Roberta Koniecznego z nagrodą w Hiszpanii

2023-11-23 17:26

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie autorstwa polskiego biura KWK Promes Roberta Koniecznego z kolejną międzynarodową nagrodą. Tym razem budynek doceniono w konkursie BigMat International Architecture Award.

Konkurs BigMat International Architecture Award organizowany jest przez Grupę BigMat, zrzeszającą dystrybutorów materiałów budowlanych z siedmiu europejskich państw: Belgii, Czech, Słowacji, Francji, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Oceniane są obiekty tylko z tych siedmiu krajów. Podczas każdej edycji specjalnie powołane architektoniczne jury wyłania najlepsze realizacje z każdego z nich, osobno w kategorii małoskalowej architektury mieszkaniowej, osobno w kategorii obejmującej wszystkie pozostałe typologie budynków, a następnie przyznaje Grand Prix w każdej kategorii. Zgłoszeń do konkursu dokonują sami autorzy, a wartość głównej nagrody wynosi 30 tys. euro.

Do tegorocznej, szóstej już edycji BigMat International Architecture Award zgłoszono ponad 1000 realizacji. Jury pod przewodnictwem hiszpańskiego architekta Jesúsa Aparicio nagody główne przyznało przebudowie targu rybnego w Roquetas de Mar w Hiszpanii (proj. Estudio ACTA) oraz domowi w Tâmega w Portugalii (proj. Hugo Ferreira i Nuno Melo Sousa). Specjalne wyróżnienie oraz nagrodę dla najlepszego obiektu w Republice Czeskiej otrzymał budynek Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie autorstwa polskiego biura KWK Promes Roberta Koniecznego.

Obiekt powstał w wyniku adaptacji i przebudowy XIX-wiecznej rzeźni miejskiej. Oprócz funkcjonalnych przestrzeni ekspozycyjnych gmach wyróżniają obrotowe ściany, których rolą jest zwiększenie możliwości wystawienniczych placówki. Główna idea projektu opiera się na zachowaniu funkcjonalności otworów jako skrótów łączących budynek z miastem. Stąd pomysł, by ich nowe wypełnienia mogły się obracać i otwierać sale wystawowe bezpośrednio na zewnątrz. Dzięki temu artyści i kuratorzy zyskali zupełnie nowe możliwości wystawiennicze, a sztuka może dosłownie „wychodzić” w przestrzeń wokół budynku. Mobilność spowodowała, że szeroko rozumiana kultura ma szansę stać się bardziej demokratyczną i dostępną dla nowych odbiorców – tłumaczą autorzy.

Uroczysta gala BigMat International Architecture Award 2023 połaczona z wręczeniem nagród laureatom odbyła się 17 listopada w Sewilli. To nie pierwsze wyróżnienie dla Plato. Budynek doceniono też w prestiżowym czeskim konkursie o Krajową Nagrodę Architektoniczną (Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu) w kategorii Rekonstrukcje. Reprezentuje też Czechy w najnowszej edycji EU Mies van der Rohe Award 2024 (jest jednym z dziewięciu obiektów nominowanych z tego kraju).