Architektura MuratorKonkursyLaka Competition: Architecture that Reacts 2020 – wyniki konkursu

Laka Competition: Architecture that Reacts 2020 – wyniki konkursu

Ponad 350 uczestników z 40 krajów zgłosiło swoje pomysły do tegorocznej edycji Laka Competition: Architecture that Reacts. Główną nagrodę otrzymał projekt The Ark, stanowiący odpowiedź na problem podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.

Laka Competition: Architecture that Reacts 2020 – wyniki konkursu
Laka Competition: Architecture that Reacts 2020, Gold Prize: Glacier Metamorphosis, proj. Aasish Janardhanan (Włochy)

Laka Competition: Architecture that Reacts to międzynarodowy konkurs prowadzony przez polską fundację Laka – interdyscyplinarną platformę służącą wymianie pomysłów związanych z przyszłością społeczeństw i architektury. W tym roku odbyła się już piąta edycja konkursu. Zadaniem było zaproponowanie innowacyjnych rozwiązań, które wchodziłyby w dynamiczną reakcję z otoczeniem, dostosowując się do warunków środowiska, zarówno naturalnego, społecznego, jak i zbudowanego. Uczestnicy sami decydowali o lokalizacji, skali i programie swoich projektów.

Laka Competition: architektura jako remedium

Do piątej edycji Laka Competition zgłosiło się ponad 350 uczestników z 40 krajów. Sąd konkursowy, w którym w tym roku zasiadali: Daan Roosegaarde, Emma van der Leest, Elizabeth Monoian, Robert Ferry i Piotr Kuczia, główną nagrodę przyznał projektowi The Ark zespołu ze Stanów Zjednoczonych w składzie: Safia Dziri, Megan Stenftenagel, Matt Turlock, współpraca: Emiel Cockx. Ich projekt to odpowiedź na związany ze zmianami klimatycznymi problem podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Nagrodzony most rozkłada się pod wpływem grawitacji, gdy poziom wody jest niski i tworzy szeroki pas przestrzeni publicznych. Kiedy wody jest więcej, składa się, wciąż pozostając arterią komunikacyjną.

Pozostałe nagrodzone złotym, srebrnym i brązowym medalem prace to kolejno: rozwiązanie pozwalające magazynować wodę z topniejących lodowców (Glacier Metamorphosis, proj. Aasish Janardhanan), koncepcja kościoła dla nowej religii wywodzącej się z japońskiej kultury otaku (Church of the Otakus, proj. Zhiyi Chen) oraz projekt modularnej, bambusowej struktury, która zawiera w sobie zarówno funkcję mieszkalną, jak i technologię odsalania i magazynowania wody (The Desalination Generation, proj. Joseph Shenton). Dodatkowo przyznano 9 wyróżnień, a jedna praca uzyskała honorową wzmiankę.

Nagrodzone i wyróżnione projekty zostaną zaprezentowane podczas konferencji Architecture in Foyer 2020 pod koniec kwietnia w niemieckim Melle, gdzie swoje wystąpienia i wystawę prac będą mieli również laureaci drugiego konkursu organizowanego przez fundację Laka – Design that Educates Awards.

Czytaj też: Humanitarna rewolucja w architekturze?

Polacy w konkursie Laka

Wśród wyróżnionych w poprzedniej edycji Laka Competition: Architecture that Reacts po raz pierwszy znaleźli się Polacy – Marta Błaszczyk i Kacper Kania, studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Autorzy skupili się na problemie globalnego ocieplenia i zanikającej pokrywy lodowej. Ich projekt, pod nazwą GlazeNet, to struktura, która pokrywa krajobraz lodowców i dzięki pasywnym technikom chłodzenia pozwala zachować niższą temperaturę pokrywy śniegowej.  Jest to pierwszy zespół z Polski wyróżniony w konkursie od początku jego funkcjonowania. Pierwszą nagrodę w 2018 roku zdobył projekt Tidal Terrains autorstwa Amerykanki Mary Denman, drugą – Embodied Homeostasis Davida Stielera z Austrii, a trzecią – Platform of Motion Nusrata Jahana Mima i Armana Salemiego ze Stanów Zjednoczonych.