LECHSTARTER – rusza 3 edycja programu grantowego dla miejskich aktywistów

i

Autor: Archiwum Architektury Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie zrealizowany w ramach konkursu w 2016 roku dzięki inicjatywie Fundacji Na Odrze; fot. Tomasz Żylski

LECHSTARTER 2018 – rusza 3 edycja programu grantowego dla aktywistów

2018-02-12 18:30

Nie udało Ci się zgłosić pomysłu do budżetu obywatelskiego? Twoja inicjatywa przepadła w ogólnym glosowaniu? Nic straconego! Rusza kolejna edycja konkursu LECHSTARTER, w którym na realizację szeroko rozumianych projektów rewitalizacyjnych można zdobyć nawet 100 tys. zł.

LECHSTARTER to ogólnopolski program grantowy organizowany przez markę Lech Premium we współpracy z łódzką fundacją Urban Forms. Można do niego zgłaszać projekty, których celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych, integracja lokalnych społeczności bądź tworzenie nowych miejsc i atrakcji dla mieszkańców. Od 2016 roku dzięki konkursowi udało się zrealizować aż 40 tego typu inicjatyw, w tym wielokrotnie opisywany na naszych łamach Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie.

W tym roku na miejskich aktywistów czeka aż 1 000 000 zł. Co istotne, swoje projekty po raz pierwszy mogą zgłaszać nie tylko stowarzyszenia, fundacje czy wspólnoty, ale także indywidualne osoby, nie zrzeszone w żadnej organizacji! Granty przyznawane są bowiem w trzech kategoriach: dla przedsięwzięć o wartości do 100 000 zł oraz dla przedsięwzięć o wartości do 50 000 zł, osobno dla organizacji, osobno dla mieszkańcom. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 marca 2018 roku do godziny 14.00. Należy przesyłać je za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie organizatora.

Wszystkie pomysły trafią następnie pod obrady jury, w którego skład wchodzą w tym roku: reporter i fotograf Filip Springer, prezes fundacji Urban Forms Teresa Latuszewska-Syrda oraz raper i producent muzyczny Piotr Vienio Więcławski. Tak oryginalne i różnorodne połączenie jest gwarancją selekcji najlepszych, najbardziej unikatowych projektów, które w finale zostaną oddane pod głosowanie tych, którym mają służyć – wyjaśniają organizatorzy. Internetowe głosowaniu na najlepsze inicjatywy trwać będzie od 3 kwietnia do 14 maja 2018.