Architektura MuratorKonkursyLider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiły wyniki siódmej edycji konkursu Lider Dostępności. Po raz kolejny wyłonione zostały obiekty i przestrzenie publiczne najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W specjalnej kategorii Architekt / Urbanista jury doceniło profesor Ewę Kuryłowicz, prekursorkę nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach.

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Ewa Kuryłowicz; fot. Maciej Zienkiewicz

W Polsce jest ponad 5 mln osób z niepełnosprawnościami, które wymagają odpowiednich rozwiązań architektonicznych. Dlatego Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich od siedmiu lat organizują ogólnopolski konkurs Lider Dostępności. Ten konkurs jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości – wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni – mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

W tym roku już po raz siódmy doceniono obiekty i przestrzenie w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konkurs honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Ta idea – poprzez realizację, rozwój i praktyczny wymiar – powoduje, że Polska staje się państwem prawdziwie nowoczesnym, państwem inkluzywnym, w tym znaczeniu, że dostrzega każdego obywatela. To jest dziś wymiar nowoczesności, uznania człowieka w najwyższym tego słowa znaczeniu, by każdy się odnajdywał i czuł się dobrze, by obiekty użyteczności publicznej były dla każdego w jednakowym stopniu dostępne – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród, która miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 28 października.

Kapituła konkursu Lider Dostępności 2022, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz ekspertów zgłoszonych przez kancelarię prezydenta, przyznała nagrody w ośmiu kategoriach:

Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii jury przyznało dwie równorzędne nagrody: założeniu w obrębie Browarów Warszawskich (proj. JEMS Architekci) oraz Trasie Turystycznej od Kopy do Równi pod Śnieżką.

Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nagrodę główną otrzymała Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej (proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci), a wyróżnienie dworzec autobusowy w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci).

Obiekt usług lokalnych – za nowo zrealizowany obiekt o jednolitej funkcji usługowej i stosunkowo niedużej powierzchni, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nagrodzono Szkołę Podstawową nr 400  im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (proj. Bujnowski Architekci).

Obiekt biurowo-handlowy – za nowo zrealizowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nie przyznano nagrody głównej, wyróżniono jednak biurowiec Centrum Południe we Wrocławiu (proj. APA Wojciechowski).

Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał Dom Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu (proj. Archimedia). Wyróżniono osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej w Toruniu (proj. S.A.M.I Architekci) oraz strefę wejścia do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku historycznego z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jury nagrodziło w tej kategorii przebudowę siedziby Teatru Baj w Warszawie (proj. FS&P Arcus), wyróżniło natomiast tzw. kamienicę wielopokoleniową przy ul. Stalowej na warszawskiej Pradze (proj. Sawa-tech).

Architekt/urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym roku sędziowie docenili profesor Ewę Kuryłowicz, wiceprezes i generalną projektantkę w pracowni Kuryłowicz & Associates, prekursorkę nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach.

Grand Prix, czyli nagrodę specjalną dla wyróżniającej się firmy lub instytucji, otrzymał Dom Pomocy Społecznej przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu (proj. Archimedia).

Dodatkowo specjalne wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności 2022 jury przyznało Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Piwnice Leżakowni w Browarach Warszawskich, proj. JEMS Architekci; fot. Piotr Krajewski
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci;
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie, autorzy: Bujnowski Architekci; fot. Piotr Krajewski
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Centrum Południe we Wrocławiu, proj. APA Wojciechowski; fot. SKANSKA
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Dom Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu, proj. Archimedia; fot. Poznańskie Inwestycje
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Teatr Baj w Warszawie, proj. FS&P Arcus; fot. urząd m.st. Warszawy
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej 29 w Warszawie, proj. Sawa-tech; fot. Marcin Czechowicz
Lider Dostępności 2021 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz szósty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród laureatów znalazł się też architekt Krzysztof Chwalibóg: jeden z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce.
WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.
Autor: Piotr Prus
Znamy zwycięzców polskiej edycji Wienerberger Brick Award 2023 Poznaliśmy wyniki polskiej odsłony konkursu Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Grand Prix dla Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie autorstwa pracowni Bujnowski Architekci. W pozostałych kategoriach jurorzy przyznali cztery nagrody i aż jedenaście wyróżnień.
Nagroda im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy: nowa edycja Stowarzyszenie ŁADna Kępa ogłosiło drugą edycję konkursu o Nagrodę im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Tym razem oceniane będą realizacje z lat 2016-2022.
Trwa ogólnopolski konkurs na najlepszą prośrodowiskową pracę dyplomową Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej zaprasza do udziału w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu dla absolwentek i absolwentów wydziałów architektury na najlepszy prośrodowiskowy projekt dyplomowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 kwietnia.
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.