Architektura MuratorKonkursyLider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiły wyniki siódmej edycji konkursu Lider Dostępności. Po raz kolejny wyłonione zostały obiekty i przestrzenie publiczne najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W specjalnej kategorii Architekt / Urbanista jury doceniło profesor Ewę Kuryłowicz, prekursorkę nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach.

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Ewa Kuryłowicz; fot. Maciej Zienkiewicz

W Polsce jest ponad 5 mln osób z niepełnosprawnościami, które wymagają odpowiednich rozwiązań architektonicznych. Dlatego Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich od siedmiu lat organizują ogólnopolski konkurs Lider Dostępności. Ten konkurs jest jednym z najważniejszych w Polsce wydarzeń promujących ideę projektowania uniwersalnego. Pokazuje kolejne osiągnięcia architektów, urbanistów, inwestorów, właścicieli i zarządców nieruchomości – wszystkich, od których zależy jakość miejsc i przestrzeni – mówi Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

W tym roku już po raz siódmy doceniono obiekty i przestrzenie w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Konkurs honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Ta idea – poprzez realizację, rozwój i praktyczny wymiar – powoduje, że Polska staje się państwem prawdziwie nowoczesnym, państwem inkluzywnym, w tym znaczeniu, że dostrzega każdego obywatela. To jest dziś wymiar nowoczesności, uznania człowieka w najwyższym tego słowa znaczeniu, by każdy się odnajdywał i czuł się dobrze, by obiekty użyteczności publicznej były dla każdego w jednakowym stopniu dostępne – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród, która miała miejsce w Pałacu Prezydenckim 28 października.

Kapituła konkursu Lider Dostępności 2022, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz ekspertów zgłoszonych przez kancelarię prezydenta, przyznała nagrody w ośmiu kategoriach:

Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii jury przyznało dwie równorzędne nagrody: założeniu w obrębie Browarów Warszawskich (proj. JEMS Architekci) oraz Trasie Turystycznej od Kopy do Równi pod Śnieżką.

Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nagrodę główną otrzymała Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej (proj. Heinle, Wischer und Partner Architekci), a wyróżnienie dworzec autobusowy w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci).

Obiekt usług lokalnych – za nowo zrealizowany obiekt o jednolitej funkcji usługowej i stosunkowo niedużej powierzchni, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nagrodzono Szkołę Podstawową nr 400  im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (proj. Bujnowski Architekci).

Obiekt biurowo-handlowy – za nowo zrealizowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii nie przyznano nagrody głównej, wyróżniono jednak biurowiec Centrum Południe we Wrocławiu (proj. APA Wojciechowski).

Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał Dom Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu (proj. Archimedia). Wyróżniono osiedle Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej w Toruniu (proj. S.A.M.I Architekci) oraz strefę wejścia do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku historycznego z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jury nagrodziło w tej kategorii przebudowę siedziby Teatru Baj w Warszawie (proj. FS&P Arcus), wyróżniło natomiast tzw. kamienicę wielopokoleniową przy ul. Stalowej na warszawskiej Pradze (proj. Sawa-tech).

Architekt/urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym roku sędziowie docenili profesor Ewę Kuryłowicz, wiceprezes i generalną projektantkę w pracowni Kuryłowicz & Associates, prekursorkę nauczania o projektowaniu uniwersalnym na polskich uczelniach.

Grand Prix, czyli nagrodę specjalną dla wyróżniającej się firmy lub instytucji, otrzymał Dom Pomocy Społecznej przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu (proj. Archimedia).

Dodatkowo specjalne wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności 2022 jury przyznało Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Piwnice Leżakowni w Browarach Warszawskich, proj. JEMS Architekci; fot. Piotr Krajewski
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci;
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Szkoła Podstawowa nr 400 w Wilanowie, autorzy: Bujnowski Architekci; fot. Piotr Krajewski
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Centrum Południe we Wrocławiu, proj. APA Wojciechowski; fot. SKANSKA
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Dom Pomocy Społecznej nr 1 przy ul. Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu, proj. Archimedia; fot. Poznańskie Inwestycje
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Teatr Baj w Warszawie, proj. FS&P Arcus; fot. urząd m.st. Warszawy
Lider Dostępności 2022 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej 29 w Warszawie, proj. Sawa-tech; fot. Marcin Czechowicz
Lider Dostępności 2021 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz szósty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród laureatów znalazł się też architekt Krzysztof Chwalibóg: jeden z pionierów projektowania uniwersalnego w Polsce.
WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.
Autor: Piotr Prus
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.