Konkurs Linoleum od nowa organizowany jest w dwóch kategoriach: Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie. Mogą w nim wziąć udział zarówno młodzi architekci, projektanci wnętrz, designerzy, a także studenci architektury i ASP, jak również wykonawcy – stolarze czy producenci mebli. Zgłoszenia realizacji z lat 2015-2020 można składać do 30 września 2020 roku. Wyniki poznamy w grudniu.
Nasz konkurs jest odpowiedzią na potrzeby rynku w Polsce – mówi Maciej Kloc z Forbo Flooring Polska. Producenci mebli szukają dziś ekologicznych materiałów wykończeniowych dobrej jakości. Zależy nam na zapoznaniu architektów, projektantów, designerów i stolarzy z materiałem, który jest szeroko stosowany na całym świecie, natomiast w Polsce, mimo dużego wzrostu sprzedaży, ciągle pozostaje niszowy. Oferujemy wsparcie szkoleniowe, produktowe, merytoryczne i technologiczne przez cały okres projektowania i realizacji.
Konkurs Linoleum od nowa: jury
Nadesłane prace oceniane będą pod kątem zastosowania linoleum meblowego, innowacyjności oraz wysokiego poziomu estetyki. Laureatów konkursu wyłoni jury złożone z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. Szymon Hanczar (ASP Wrocław), Dominika Zielińska (Workplace), Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio), Michał Piernikowski (dyrektor Łódź design), Katarzyna Borkowska i Tomek Pydo (Kabo&Pydo), Tomasz Augustyniak, Agata Frątczak (SAW, MADAMA), Aga Kobus i Grzegorz Goworek (Studio.O.), Katarzyna Księżopolska (redaktor naczelna MAGAZIF), Magdalena Federowicz-Boule (SAW, Tremend), Małgorzata Szczepańska (redaktor naczelna „Elle Decoration”), Anna Grużewska (redaktor naczelna „Czas na Wnętrze”), Dominika Olszyna (Wp.pl / Wp Dom) i Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (redaktor naczelna „M jak mieszkanie”). Przewodniczącym konkursu jest architekt Jacek Tryc – jeden z założycieli Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Markę Forbo Flooring System w jury będzie reprezentowała Marijke Griffioen, ekspertka w dziedzinie Furniture Linoleum.
Na zwycięzców w każdej kategorii czeka nagroda główna w wysokości 5 tys. złotych. Organizatorem Linoleum od nowa jest Forbo Flooring Polska. Konkurs wspiera firma Laminart – importer i generalny przedstawiciel światowych producentów materiałów do produkcji mebli oraz zabudowy wnętrz.
Linoleum meblowe a ekologia
Linoleum meblowe to produkt ekologiczny, wytwarzany z naturalnych surowców, takich jak olej lniany, żywica, mączka drzewna i naturalne barwniki. Produkowane w Holandii, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, Furniture Linoleum marki Forbo ulega biodegradacji i nie jest szkodliwe dla środowiska naturalnego. To elegancki, łatwy w obróbce materiał wykończeniowy, który może być stosowany na wszystkich znanych rodzajach materiałów oraz tworzyw drewnopochodnych, jak MDF, płyta wiórowa czy sklejka. Linoleum meblowe nie zostawia odcisków palców, jest ciepłe w dotyku, trwałe, antystatyczne i bakteriostatyczne.