Architektura MuratorKonkursyMały Dom 2020. Zgłoszenia

Mały Dom 2020. Zgłoszenia

Redaktorzy magazynu „Volume Zero” zapraszają do udziału w konkursie na projekt małego domu odpowiadającego na wielkie wyzwania współczesnych czasów.

Mały Dom 2020. Zgłoszenia

Dom to przestrzeń intymna dla nas wszystkich. Wykracza poza swoją codzienną funkcję fizycznego schronienia dla ludzi i ich czynności; łączy się ze swoimi użytkownikami na poziomie osobistym i emocjonalnym. Ten rodzaj architektury szybko ewoluuje. Projekty domów dostosowują się do różnorakich potrzeb, które wcześniej nie były przypisane takiej przestrzeni. Dzisiejsze mieszkania są wszechstronnymi bytami - pełnią jednocześnie funkcję biur, placów zabaw, stref ćwiczeń, miejsc interakcji i rekreacji oraz schronienia dla domowych zwierzaków. W nowej epoce pandemii dom stał się naszą tarczą - chroniącą przed wirusem oraz zapewniającą to, co konieczne do przeżycia. Ten trudny czas daje projektantom możliwość przedefiniowania pojęcia domu. Zmieniający się na bardziej zrównoważony styl życia, w połączeniu z szybkim rozwojem technologii i materiałów, to doskonała okazja, by stworzyć wszechstronną i innowacyjną przestrzeń osobistą - piszą organizatorzy konkursu.

Mobilny Tiny Hose

Wyzwaniem dla uczestników jest zapewnienie maksymalnej przestrzeni użytkowej przy minimalnej powierzchni zabudowy, która nie może przekraczać 300 ft², czyli ok. 27.8 m². Projekt powinien być kreatywny i zrównoważony. Ponadto należy wziąć pod uwagę relację między otoczeniem a wnętrzem. Istotnym zagadnieniem jest także mobilność - dom nie musi być samobieżny, ale powinien dawać możliwość przemieszczania samochodem lub ciężarówką. Z tego aspektu można zrezygnować, należy to jednak uzasadnić. Liczy się również interakcja z klientem, i w tym celu uczestnicy mogą wybrać sobie hipotetycznego inwestora - jedną osobę, parę czy grupę w oparciu o koncepcję projektową. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Pula nagród: 4000 USD (I nagroda: 2000 USD, II nagroda: 1200 USD, III nagroda: 800 USD).

Termin rejestracji: 10 grudnia 2020

Termin nadsyłania prac: 18 grudnia 2020

Opata rejestracyjna: 100,3 USD

www.volumezerocompetitions.com

Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio Tuż przy granicy z Czechami, w malowniczej okolicy jednej z miejscowości Beskidu Śląskiego, powstaje Dom 40i4 projektu krakowskiej pracowni Autograf Studio. Nadwieszona nad terenem podłużna bryła mierzyć będzie 40 metrów długości i 4 metry szerokości.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Zet Dom w warszawskim Wawrze Wśród heterogenicznej zabudowy willowej dzielnicy Warszawy powstał neomodernistyczny dom obłożony białym klinkierem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci.
Dom na skarpie w Płocku Dom na skarpie to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MAG Architekci. Wkomponowany w zbocze budynek, otwiera się dużym przeszkleniem na malowniczy krajobraz starorzecza Wisły.
Dom Polny na Mazowszu Inspiracją dla architektów stał się kamienny mur znaleziony na działce. Podobnym materiałem wykończono frontową elewację, z którą kontrastują biała bryła dachu i wykonana z wielkoformatowych płyt posadzka tarasu – pisze Magdalena Pios.