Pierwsze we Wrocławiu osiedla w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus planowane są na działkach pozyskanych od PKP i Poczty Polskiej przy ulicach Białowieskiej na Popowicach, Hermanowskiej na Kuźnikach oraz Kolejowej w rejonie Starego Miasta. W sumie w tych trzech lokalizacjach powstać ma blisko 1,5 tys. mieszkań. Wyniki konkursów architektonicznych 29 listopada ogłosił Polski Fundusz Rozwoju (PFR), do którego obecnie należy spółka BGK Nieruchomości, realizująca inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus.
Jestem przekonany, że dobra architektura i urbanistyka mają kluczowe znaczenie dla jakości zamieszkiwania. Do tej pory, niezwykle trudne zadanie, jakim jest zaprojektowanie modelowego osiedla, postawiliśmy przed architektami dwukrotnie – w Warszawie oraz w Krakowie. Dziś rozstrzygamy kolejne konkursy, dzięki którym tym razem Wrocław zyska funkcjonalne i estetyczne – po prostu przyjazne do życia osiedla – mówił podczas ogłoszenia wyników Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości.
W konkursie Mieszkanie Plus Wrocław na zespół przy ul. Kolejowej architekci mieli do dyspozycji działkę o powierzchni ponad 20 tys. m2, na której mieli zaproponować obiekty z 460 mieszkaniami. Tu sąd postanowił nie przyznawać pierwszej nagrody. Dwie równorzędne nagrody drugie otrzymały biura B2Studio i AGP. Do realizacji jury zarekomendowało jednak koncepcję B2Studio, stwierdzając, że jest lepiej opracowana pod względem funkcjonalnym i zapewnia możliwość sprawnego przeprowadzenia całej inwestycji. Budynki zaprojektowano jako zwarte, oparte na powtarzalnym module, o wysokości 7 kondygnacji w pierzejach ulic (obrzeżnie) oraz o wysokości pięciu kondygnacji wewnątrz zespołu. Główną zasadą kształtowania brył i elewacji jest podział na trzykondygnacyjną „bazę” i odpowiednio dwu lub czterokondygnacyjną górną część budynków, przesuniętą względem dolnej, co nawiązywać ma do istniejącej zabudowy objętej ochroną konserwatorską oraz po części wynika z konieczności zapewnienia nasłonecznienia dla istniejących budynków mieszkalnych wzdłuż ulicy Prostej. Podział ten podkreślony został rozwiązaniami materiałowymi oraz kompozycją elewacji – czytamy w uzasadnieniu. Trzecią nagrodę otrzymało biuro Kubatura z Krakowa. Niemal wszystkie pracownie, które nadesłały prace do drugiego etapu konkursu spełniły postawione przed nimi oczekiwania. W związku z tym oprócz głównych nagród przewidzianych w regulaminie podjęliśmy decyzję o przyznaniu także kilku wyróżnień – dodał Grzegorz Muszyński, członek zarządu PFR Nieruchomości. W konkursie na zespół przy ul. Kolejowej doceniono w ten sposób Atelier PS z Katowic oraz wrocławskie studio GREG architekci.
W konkursie na koncepcję osiedla przy ul. Hermanowskiej powierzchnia działki do zagospodarowania wynosiła ponad 95 tys. m2. Zaplanowano tam 650 lokali. Pierwszą nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymała praca warszawskiego biura S.A.M.I. Architekci, drugą – OPA-architekci, a trzecią MH-Architekci. Wyróżnienie honorowe jury przyznało tu koncepcji przygotowanej przez architektów grupę – firmę Elżbiety Kierskiej-Łukaszewskiej z Krakowa.
Przy ul. Białowieskiej przewidziano z kolei 350 mieszkań na działce o powierzchni ponad 20 tys. m2. Główną nagrodę ze wskazaniem do realizacji otrzymała praca studia Tektura z Warszawy. Układ pięciu prostych budynków mieszkalnych zorientowanych dłuższym bokiem w kierunku północ-południe, zlokalizowanych prostopadle do dłuższej granicy działki, drogi po stronie południowej i pasma planowanego parku wzdłuż rzeki Odry efektywnie wykorzystuje teren, umożliwiając równomierny dostęp do zieleni, rzeki i krajobrazu, jak również do infrastruktury drogowej – uzasadniali sędziowie. Drugą nagrodę przyznano pracowni TZA Architekci z Warszawy, trzecią – BE DDJM Architekci z Krakowa, a honorowe wyróżnienie – arch it z Wrocławia.