Architektura MuratorKonkursyNagroda POLITYKI 2020 dla xystudio

Nagroda POLITYKI 2020 dla xystudio

Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020 przypadło pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych w Jankowicach w województwie świętokrzyskim.

Nagroda POLITYKI 2020 dla xystudio
Dom dla bezdomnych w Jankowicach widziany z alei wjazdowej; fot. xystudio

Tygodnik „Polityka” już po raz dziewiąty rozstrzygnął konkurs Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Grand Prix przypadło w tym roku pracowni xystudio za projekt Domu dla Bezdomnych we wsi Jankowice. Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną – pisali o realizacji na łamach „Architektury-murator” Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Obradom jury tradycyjnie towarzyszą zażarte dyskusje, spory, walka na argumenty, a zwycięskie projekty często wybierane były przewagą jednego czy dwóch głosów. Zdarzało się, że musieliśmy zarządzać „dogrywkę”, która wyłoniłaby wygranego. Tym razem zgodność była zaskakująca i wyjątkowa, a wybrany obiekt otrzymał (tu zdradzę kulisy) uznanie aż 11 na 14 jurorów! Nie przypominam sobie podobnego rozstrzygnięcia w dotychczasowych ośmiu edycjach nagrody – tłumaczy Piotr Sarzyński, redaktor „Polityki”, a zarazem jeden z jurorów.

Obiekt w Jankowicach to już dziesiąty dom dla ludzi bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia prowadzonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Jego głównymi fundatorami są Anna i Maciej Formanowiczowie, współwłaściciele Fabryki Mebli Forte. Dom powstał na około 2-hektarowej działce po boisku szkolnym, którą fundacja otrzymała od gminy Ożarów, po kosztach przewidzianych dla organizacji non profit. W budynku może mieszkać w sumie 35 pensjonariuszy. Do ich dyspozycji są pokoje dwuosobowe i jeden jednoosobowy.

W plebiscycie towarzyszącym Nagrodzie Architektonicznej POLITYKI 2020 internauci najwięcej głosów oddali na biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. W tegorocznym finale znalazły się także: Dom Kwadrantowy, okolice Warszawy, projekt: KWK Promes Robert Konieczny, osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, projekt: 44 różne pracownie oraz Baza kajakarska w Augustowie: ośrodek sportów wodnych nad Nettą, projekt: PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt, Martyna Lenart-Zygmunt.

Laureata Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020 wybrało jury w składzie: Grzegorz Buczek, Paweł Dobrzycki, Feliks Falk, Marlena Happach, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Krzysztof Sołoducha, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji „Polityki”: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Tagi:
Autor: (Red.)
Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Szkoła dla dzieci z Ukrainy: nowy projekt xystudio Coraz więcej architektów przyłącza się do akcji pomocy dla Ukrainy. Jednym z biur, które zaoferowało wsparcie jest xystudio, które projektuje właśnie szkołę dla ukraińskich dzieci. Na potrzeby utworzenia placówki firma Immofinanz przekazała tymczasowo całą kondygnację w biurowcu myhive Mokotów Two.
Żłobek / Adamów Budynek i otoczenie samorządowego żłobka w Adamowie zaprojektowano ze znajomością percepcji dzieci i troską o ograniczenie zbędnych bodźców. O nowej realizacji xystudio pisze Tomasz Michalak.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach Na świętokrzyskiej wsi wśród pól powstało miejsce, które stanowi nowe oblicze polskich ośrodków pomocy społecznej. Wyróżnia się architekturą wpisaną w krajobraz, dostosowaną do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także operującą dyskretną symboliką religijną. O nowej realizacji xystudio piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.