Warunki konkursu
O przyznanie nagrody mogą występować architekci-autorzy, a także oddziały SARP, biura i pracownie projektowe, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów. Jedyny warunek stanowi to, że obiekt lub zespół obiektów musi być wybudowany na terytorium Polski i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym. Taka zasada obowiązuje od 1983 roku – od kiedy Nagroda Roku SARP jest przyznawana. Tegorocznych laureatów nagrody wraz z uzasadnieniami poznamy 18 października 2024 roku. Wtedy też w siedzibie SARP – na ul. Foksal 2 w Warszawie – odbędzie się wernisaż wystawy.
Czytaj też:
Kategorie konkursu
Przypomnijmy, że oprócz Głównej Nagrody Roku SARP jury przyznaje również nagrody w kategoriach:
- budynek mieszkalny jednorodzinny,
- budynek mieszkalny wielorodzinny,
- budynek biurowy, oświaty lub administracji,
- budynek kultury,
- inny budynek użyteczności publicznej,
- przestrzeń publiczna,
- architektura w przestrzeni dziedzictwa,
- architektura wnętrz,
- architektura krajobrazu,
- zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane.
Nagrody uważane są za jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień architektonicznych w Polsce. W gronie zwycięzców w ostatnich latach znalazły się takie pracownie jak SLAS architekci, Biuro Projektów Lewicki Łatak, JEMS Architekci, Stelmach i Partnerzy i inni. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Granx Prinx otrzymała pracownia Szlachci Architekci, za projekt Orientarium w Miejskim Ogrodzie Zoologiczny w Łodzi.
Czytaj też:
Szczegółowe informacje, wraz z regulaminem i kartą zgłoszeniową, są dostępne na stronie organizatora konkursu - Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich.