Architektura MuratorKonkursyNagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]

Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]

Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.

Nagroda SARP 2020: laureaci konkuru o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]
Modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM, zwycięzca w kategorii Budynek kultury, architektura w przestrzeni dziedzictwa i laureat Grand Prix Nagrody SARP 2020

Dziewiątego października w siezdibie Stowarzyszenie Architektów Polskich przy ul. Foksal w Warszawie odbyła się uroczystość przyznania nagród w konkursie o Nagrodę SARP 2020. W skład jury tegorocznej edycji weszli Bohdan (Biś) Lisowski (przewodniczący), Magdalena Kozień-Woźniak, Marta Sękulska-Wrońska, Konrad Grabowiecki, Dariusz Herman i Hubert Wąsek, a także przedstawiciele firm wspierających konkurs Małgorzata Respekta z Fakro i Tomasz Graboń z Bolix. Fukcję sekretarza organizacyjnego pełnił architekt krajobrazu Marek Szeniawski. Grand Prix, podobnie jak w poprzedniej edycji, przypadło Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatakowi z krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak, a także pracowni ART FM za przebudowę Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Czytaj też:  Nagroda Roku SARP ponownie dla Biura Projektów Lewicki, Łatak |

Ponadto sędziowie przyznali 6 nagród w każdej z konkursowych kategorii oraz 10 równorzędnych wyróżnień. W kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny zwyciężył dom LUS_4 pracowni PL.architekci za piękno, swobodę i bezpretensjonalność architektury, która może być przykładem jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść.

Za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny uznano dom przy ul. Potockiej w Warszawie autorstwa biura Pole Architekci. Kapituła konkursu przyznała nagrodę za doskonałą twórczą interpretację zastanego kontekstu i uwarunkowań. Doceniono kunszt twórczości architektonicznej pozwalający na przeobrażenie potencjalnych trudności lokalizacji w walor zaprojektowanego obiektu. Wyjątkowość bryły budynku tworzy spójną całość z układem funkcjonalnym, dając poszczególnym lokalom mieszkalnym autonomiczną przestrzeń widokową przy jednoczesnym wytworzeniu przyjaznej przestrzeni sąsiedzkiej, doświetlonej świetlikiem, centralnej klatki schodowej. Dzieła dopełniają autorskie detale wykończenia, w konsekwentnej kompozycji, stonowanej kolorystyce bieli i mosiądzu i drewna. Zrealizowany obiekt stanowi przykład pożądanej jakości architektury mieszkaniowej – czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii Budynek biurowy, oświaty lub administracji nagrodzono modernizację budynku biurowego Zremb w Poznaniu autorstwa CDF Architekci. Projekt doceniono za znakomity przykład nadania staremu obiektowi „nowej powierzchowności” podkreślonej minimalistycznym detalem i wyważonym połączeniem współczesnych materiałów elewacyjnych. Pozwoliło to uzyskać efekt estetycznej ponadczasowości. Jury podkreśliło, że likwidacja pierwotnych osłonowych ścian elewacyjnych i zastosowanie przeszklonych systemów fasadowych oraz okien o semi strukturalnej konstrukcji dała przestrzeniom biurowym znaczącą ilość światła. Budynek znajdujący się przy peryferyjnej ulicy jest przykładem, że dobra architektura może powstać wszędzie i to ona zmienia kontekst miejsca, a nawet go tworzy – uzasadniało jury.

W kategorii Inny budynek użyteczności publicznej główna nagroda przypadła bazie kajakarskiej w Augustowie projektu biur PSBA Przemysław Sokołowski i INOONI Jakub Zygmunt. Jak uzasadniało decyzję jury, centrum Augustowa dostało długo wyczekiwany obiekt zaplecza sportów wodnych. Budynek ujmuje mocną, dynamiczną formą, która zaskakuje spokojem i elegancją, co w charakterze upodabnia ją do przepływającej obok rzeki. Trzymamy kciuki za jak najszybszą realizację zaplanowanych kolejnych etapów inwestycji – napisali sędziowie.

Nagrodę w kategorii Przestrzeń publiczna przyznano realizacji I etapu osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, nad którego koncepcją pracowało ponad 40 biur architektonicznych. Nie jakość poszczególnych budynków, a jakość przestrzeni pomiędzy nimi jest największym niedomogiem polskich osiedli mieszkaniowych – przypomnieli sędziowie w uzasadnieniu. Nagrodę przyzanli za przełamanie zjawiska atomizacji urbanistycznej i stworzenie osiedla mieszkaniowego o holistycznym i humanistycznym wymiarze.

W kategorii Budynek kultury, architektura w przestrzeni dziedzictwa zwyciężyła modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki, Łatak i ART FM. Jurorzy zwrócili uwagę na rozmach i komplementarność przeprowadzonych prac, pokreślając, że kunszt restauratorski z kunsztem tworzenia współczesnych form i dopełnienie dzieła wykończeniem wnętrz tworzą w Nowym Muzeum Książąt Czartoryskich dzieło kompletne i ponadczasowe.

Wyróżnienia w konkursie o nagrodę SARP 2020 otrzymały: dom Bookworm Cabin w Adalinie według projektu www.dombabyjagi.pl (autorzy: POLE Architekci), dom V-HOUSE (autorzy: Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz), budynek mieszkalny przy ul. Sokoła w Poznaniu (autorzy: Ultra Architects), kompleks biurowo-mieszkaniowy przy ul. Rajskiej 8 w Gdańsku (autorzy: JEMS Architekci), budynek biurowy EXG w Częstochowie (autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci), biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa), dom dla bezdomnych w Jankowicach (autorzy: xystudio), Taras Sąsiedzki we Wrocławiu (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa), budynek usługowo-mieszkalny zespołu Granaria w Gdańsku (autorzy: Studio Architektoniczne Kwadrat, budynek mieszkalno-usługowy „Żelazko” u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu (autorzy: CDF Architekci).

Autor: (Red.)
Brick Award 2021: startuje nowa edycja konkursu Można już nadsyłać zgłoszenia do Wienerberger Brick Award 2021 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków i Grzegorz Piątek.
Wilanów Park: konkurs inwestorski na projekt ogólnodostępnego parku w Warszawie Firma Ceetrus Polska wraz z warszawskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w otwartym konkursie na projekt parku miejskiego w Wilanowie. Koncepcja przeszło dwuhektarowego założenia zostanie wyłoniona w tzw. formule flamandzkiej.
Wyniki konkursu na projekt szkoły przy ul. Świderskiej w Warszawie Na warszawskiej Białołęce powstanie nowa szkoła! Władze dzielnicy rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt podstawówki przy ul. Świderskiej w Warszawie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci.
Modelowe Schronisko Górskie na Lubaniu – konkurs SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na stworzenie budynku Schroniska Górskiego Na Lubaniu.
Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – wyniki konkursu na nowe zagospodarowanie centrum Myszkowa Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP rozstrzygnęła konkurs na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Zwyciężyła pracownia 4am Architekci z Warszawy. Na podium także Bartosz Kowal i Bartłomiej Poteralski oraz JAZ+Architekci.