Architektura MuratorKonkursyNagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]

Nagroda SARP 2020: laureaci konkursu o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]

Prezentujemy laureatów konkursu o Nagrodę SARP 2020. Jury pod przewodnictwem Bohdana (Bisia) Lisowskiego przyznało 6 nagród, 10 równorzędnych wyróżnień oraz Grand Prix. Poznaj najbardziej cenione przez środowisko realizacje architektoniczne 2019 roku.

Nagroda SARP 2020: laureaci konkuru o Nagrodę SARP 2020 [GALERIA]
Modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, proj. Biuro Projektów Lewicki, Łatak i ART FM, zwycięzca w kategorii Budynek kultury, architektura w przestrzeni dziedzictwa i laureat Grand Prix Nagrody SARP 2020

Dziewiątego października w siezdibie Stowarzyszenie Architektów Polskich przy ul. Foksal w Warszawie odbyła się uroczystość przyznania nagród w konkursie o Nagrodę SARP 2020. W skład jury tegorocznej edycji weszli Bohdan (Biś) Lisowski (przewodniczący), Magdalena Kozień-Woźniak, Marta Sękulska-Wrońska, Konrad Grabowiecki, Dariusz Herman i Hubert Wąsek, a także przedstawiciele firm wspierających konkurs Małgorzata Respekta z Fakro i Tomasz Graboń z Bolix. Fukcję sekretarza organizacyjnego pełnił architekt krajobrazu Marek Szeniawski. Grand Prix, podobnie jak w poprzedniej edycji, przypadło Piotrowi Lewickiemu i Kazimierzowi Łatakowi z krakowskiego Biura Projektów Lewicki, Łatak, a także pracowni ART FM za przebudowę Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Czytaj też:  Nagroda Roku SARP ponownie dla Biura Projektów Lewicki, Łatak |

Ponadto sędziowie przyznali 6 nagród w każdej z konkursowych kategorii oraz 10 równorzędnych wyróżnień. W kategorii Budynek mieszkalny jednorodzinny zwyciężył dom LUS_4 pracowni PL.architekci za piękno, swobodę i bezpretensjonalność architektury, która może być przykładem jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść.

Za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny uznano dom przy ul. Potockiej w Warszawie autorstwa biura Pole Architekci. Kapituła konkursu przyznała nagrodę za doskonałą twórczą interpretację zastanego kontekstu i uwarunkowań. Doceniono kunszt twórczości architektonicznej pozwalający na przeobrażenie potencjalnych trudności lokalizacji w walor zaprojektowanego obiektu. Wyjątkowość bryły budynku tworzy spójną całość z układem funkcjonalnym, dając poszczególnym lokalom mieszkalnym autonomiczną przestrzeń widokową przy jednoczesnym wytworzeniu przyjaznej przestrzeni sąsiedzkiej, doświetlonej świetlikiem, centralnej klatki schodowej. Dzieła dopełniają autorskie detale wykończenia, w konsekwentnej kompozycji, stonowanej kolorystyce bieli i mosiądzu i drewna. Zrealizowany obiekt stanowi przykład pożądanej jakości architektury mieszkaniowej – czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii Budynek biurowy, oświaty lub administracji nagrodzono modernizację budynku biurowego Zremb w Poznaniu autorstwa CDF Architekci. Projekt doceniono za znakomity przykład nadania staremu obiektowi „nowej powierzchowności” podkreślonej minimalistycznym detalem i wyważonym połączeniem współczesnych materiałów elewacyjnych. Pozwoliło to uzyskać efekt estetycznej ponadczasowości. Jury podkreśliło, że likwidacja pierwotnych osłonowych ścian elewacyjnych i zastosowanie przeszklonych systemów fasadowych oraz okien o semi strukturalnej konstrukcji dała przestrzeniom biurowym znaczącą ilość światła. Budynek znajdujący się przy peryferyjnej ulicy jest przykładem, że dobra architektura może powstać wszędzie i to ona zmienia kontekst miejsca, a nawet go tworzy – uzasadniało jury.

W kategorii Inny budynek użyteczności publicznej główna nagroda przypadła bazie kajakarskiej w Augustowie projektu biur PSBA Przemysław Sokołowski i INOONI Jakub Zygmunt. Jak uzasadniało decyzję jury, centrum Augustowa dostało długo wyczekiwany obiekt zaplecza sportów wodnych. Budynek ujmuje mocną, dynamiczną formą, która zaskakuje spokojem i elegancją, co w charakterze upodabnia ją do przepływającej obok rzeki. Trzymamy kciuki za jak najszybszą realizację zaplanowanych kolejnych etapów inwestycji – napisali sędziowie.

Nagrodę w kategorii Przestrzeń publiczna przyznano realizacji I etapu osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, nad którego koncepcją pracowało ponad 40 biur architektonicznych. Nie jakość poszczególnych budynków, a jakość przestrzeni pomiędzy nimi jest największym niedomogiem polskich osiedli mieszkaniowych – przypomnieli sędziowie w uzasadnieniu. Nagrodę przyzanli za przełamanie zjawiska atomizacji urbanistycznej i stworzenie osiedla mieszkaniowego o holistycznym i humanistycznym wymiarze.

W kategorii Budynek kultury, architektura w przestrzeni dziedzictwa zwyciężyła modernizacja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie autorstwa Biura Projektów Lewicki, Łatak i ART FM. Jurorzy zwrócili uwagę na rozmach i komplementarność przeprowadzonych prac, pokreślając, że kunszt restauratorski z kunsztem tworzenia współczesnych form i dopełnienie dzieła wykończeniem wnętrz tworzą w Nowym Muzeum Książąt Czartoryskich dzieło kompletne i ponadczasowe.

Wyróżnienia w konkursie o nagrodę SARP 2020 otrzymały: dom Bookworm Cabin w Adalinie według projektu www.dombabyjagi.pl (autorzy: POLE Architekci), dom V-HOUSE (autorzy: Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz), budynek mieszkalny przy ul. Sokoła w Poznaniu (autorzy: Ultra Architects), kompleks biurowo-mieszkaniowy przy ul. Rajskiej 8 w Gdańsku (autorzy: JEMS Architekci), budynek biurowy EXG w Częstochowie (autorzy: OVO Grąbczewscy Architekci), biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa), dom dla bezdomnych w Jankowicach (autorzy: xystudio), Taras Sąsiedzki we Wrocławiu (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa), budynek usługowo-mieszkalny zespołu Granaria w Gdańsku (autorzy: Studio Architektoniczne Kwadrat, budynek mieszkalno-usługowy „Żelazko” u zbiegu ul. Ogrodowej i Krysiewicza w Poznaniu (autorzy: CDF Architekci).

Autor: (Red.)
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.