Architektura MuratorKonkursyNowa ekologiczna urbanistyka dla Seulu. Konkurs UIA

Nowa ekologiczna urbanistyka dla Seulu. Konkurs UIA

Post-Human Urbanity – taki tytuł nosi organizowany przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) ideowy konkurs dla studentów i młodych projektantów. Mają oni przedstawić wizję organicznego habitatu, w którym ludzie i ich miejska infrastruktura współistnieją harmonijnie z naturą.

Nowa ekologiczna urbanistyka dla Seulu. Konkurs UIA

Konkurs jest jednym z przedsięwzięć Światowego Kongresu UIA, który odbędzie się we wrześniu 2017 roku w Seulu. Czekamy na idee ogniskujące się wokół ekologii jako wehikułu miejskiej odnowy oraz takie, które odzwierciedlają nowy nacisk, jaki władze Seulu kładą na budowę społecznego zaangażowania w zrównoważoną urbanistyczną rewitalizację – piszą organizatorzy. Uczestnicy mają poddać analizie niewielką osadę Haebangchon, znaną jako Liberation Village, położoną w górskiej części Seulu. W przyszłości wioska ma zmienić się wielki miejski park. W ciągu ostatniego stulecia region ten, noszący administracyjną nazwę Yongsandong 2-g, służył m.in. jako strzelnica japońskich żołnierzy oraz miejsce osiedlania się imigrantów z Korei Północnej i z miast Korei Południowej, stając się dzielnicą slumsów. W 2015 roku zamieszkiwało go 12 000 osób. Niedawno zrezygnowano z mocno krytykowanych planów przekształcenia obszaru w przyrodniczy rezerwat i obecnie władze Seulu postanowiły przeprowadzić tam stopniową rewitalizację z udziałem mieszkańców.

Nagrody: I miejsce – 5 000 000 KRW (ok. 18 tys. PLN), II miejsce - 2 500 000 KRW, III miejsce – 1 000 000 KRW. Termin rejestracji upływa 28 lutego, a laureatów poznamy 1 czerwca. Opłata rejestracyjna wynosi 50 USD.

http://www.uia2017seoul.org/notice/Competition.asp

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.