W imieniu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie lokalny oddział SARP przeprowadził konkurs architektoniczny na projekt nowego obiektu dla Wydziałów Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Budynek o powierzchni użytkowej ok. 3000 m² zaplanowano w miejscu starszego obiektu, przy ul. Chłopickiego 3 na terenie uczelnianego kampusu w centrum miasta. Uczestnicy mieli do dyspozycji niewielką działkę o powierzchni zaledwie 1420 m². W jury pod przewodnictwem architekta Andrzeja Grzybowskiego z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach zasiedli przedstawiciele inwestora – dr hab. inż. Zygmunt Bąk, prorektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, kanclerz Maria Róg i dr hab. Katarzyna Winczek, dziekan Wydziału Sztuki, a także architekci: Mariusz Błażewicz i Maciej Piwowarczyk. Funkcję sekretarza organizacyjnego pełniła architektka Joanna Chrapońska.
Czytaj też: Rozbudowa szpitala ortopedycznego im. Wiktora Degi w Poznaniu |Na konkurs nadesłano w sumie 44 prace. Wymogi formalne spełniło 39. Ostatecznie pierwsze miejsce i zaproszenie do negocjacji otrzymało młode wrocławskie biuro P2PA Jakuba Podgórskiego i Macieja Popławskiego. Jurorzy docenili projekt m.in. za współczesną, oryginalną formę, wysoką jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych oraz czytelny i oszczędny układ komunikacji. Autorzy zaproponowali zwartą bryłę na planie kwadratu, posadowioną na nieco szerszym postumencie. Zaprojektowany w ten sposób obiekt stanowiłby dominantę domykającą plac w południowej części kampusu, a jednocześnie kontrapunkt dla istniejącego budynku uczelni zlokalizowanego po przeciwległej stronie. Główne wejście architekci przewidzieli od północy, w wycofanym podcieniu. W zachodniej części budynku, na przedłużeniu ul. Zbierskiego, usytuowali wjazd do garażu podziemnego, od wschodu zaś dojazd do windy towarowej zapewniającej bezpośredni dostęp do pomieszczeń gospodarczych na kondygnacji –1.
Podział funkcjonalny budynku widoczny jest w jego elewacji. Horyzontalnie bryła podzielona jest w rytmiczny sposób gzymsami na trzy części: parter, dwa piętra pracowni chemicznych oraz trzy piętra pomieszczeń biurowych. Na każdej kondygnacji sekcje pomieszczeń zostały równomiernie podzielone perforacjami elewacji, które zapewniają naturalne doświetlenie centralnie zlokalizowanej komunikacji oraz tworzą dostępne dla użytkowników tarasy – czytamy w założeniach autorskich.W nawiązaniu do dominującego, ceglanego odcienia większości zabudowań uniwersyteckich, architekci zaproponowali wykonanie elewacji z prefabrykowanych, barwionych na czerwono elementów z betonu cienkościennego GRC. Z odcieniem fasad korespondować ma blacha lakierowana proszkowo zastosowana jako materiał wykończeniowy we wnękach strefy komunikacji, schodach i portalach windowych. To ważny etap w strategii rozwoju Uniwersytetu, a szczególnie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Z myślą o tych dyscyplinach powstanie nowy budynek, przy czym powiększenie infrastruktury będzie służyło całej uczelni. Po uzyskaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego chcielibyśmy, by obiekt był wykorzystywany także dla kształcenia lekarzy – mówiła podczas ogłoszenia wyników prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosz w Częstochowie. Drugą nagrodę w konkursie otrzymała Grupa Architektoniczna Domino ze Szczecina (zespół w składzie: Wojciech Dunaj, Rafał Stemporowski, Izabela Chruściel), a trzecią Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicz. Sędziowie przyznali ponadto trzy wyróżnienia honorowe. W ten sposób doceniono Atelier Loegler (zespół w składzie: Romuald Loegler, Anna Bierówka, Katarzyna Kosch, Klaudia Kotula, Konrad Rędzia, Bohdan Shatkovskyi), biuro H2 architekci Marka Happacha oraz Monopi Studio Roberta Sendkowskiego (zespół w składzie: Robert Sendkowski, Roma Sendkowska, Paulina Pupka, Karolina Tolak, Paulina Niechciał). Jak szacują władze uczelni, realizacja Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie mogłaby się rozpocząć już w 2022 roku. Koszt robót budowlanych oceniono na ok. 16 mln złotych.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!