Architektura MuratorKonkursyNowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny

Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny

Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.

Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny
Nowy Dom Poselski w Warszawie, proj. Małgorzata Handzelewicz-Wacławek i Andrzej Kaliszewski; fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

O potrzebie gruntownej modernizacji Nowego Domu Poselskiego parlamentarzyści mówią od dawna. Budynek, zaprojektowany przez Małgorzatę Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego, został oddany do użytku w 1989 roku i nie spełnia wszystkich dzisiejszych norm i standardów. Kancelaria Sejmu dysponuje opinią Instytutu Techniki Budowlanej, że konstrukcja gmachu uniemożliwia jego rozbudowę lub nadbudowę oraz nie pozwala na  wykonanie parkingu podziemnego. Postuluje więc zastąpienie obiektu nowym. Na temat tych planów dyskutowano na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej 1 grudnia.

Rozwiązania konstrukcyjne, upływ czasu, intensywność korzystania oraz zastosowane na przełomie lat 80. i 90. materiały powodują, że należy podjąć decyzję o rozbiórce hotelu i postawieniu nowego, który będzie bardziej funkcjonalny, dostosowany do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych – mówiła Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu.

Czytaj też: Kompleks budynków Sejmu RP [HISTORIA] |

Jak tłumaczyła, prace nad koncepcją przyszłego obiektu prowadzone są od 2019 roku. Założono, że Nowy Dom Poselski 2.0 będzie się składać z dwóch części: 5- i 7-kondygnacyjnej. Ma mieć dwupoziomowy parking podziemny na 250 miejsc, 400 pokoi hotelowych dla parlamentarzystów, 55 pokoi biurowych, a także kaplicę, basen i restaurację. Budynek byłby energooszczędny, a jego powierzchnia całkowita wyniosłaby ok. 30 tys. m2.

Kaczmarska zapowiedziała, że otwarty konkurs architektoniczny na projekt budynku zostanie przeprowadzony do końca 2022 roku. Realizacja mogłaby się rozpocząć na przełomie 2024 i 2025 roku, a oddanie nowego budynku do użytku parlamentarzystów odbyłoby się w roku 2028. Szacunkowa wartość inwestycji, wraz z pracami rozbiórkowymi i wyposażeniem nowego obiektu, wynosi 285 mln zł.

Posłowie biorący udział w posiedzeniu mieli też własne propozycje odnośnie przyszłego budynku. Poseł Jarosław Urbaniak (KO) zwracał uwagę, że liczba 250 miejsc w podziemnym parkingu powinna być określona jako minimum. Jeżeli będzie taki sprytny architekt, który do tego podziemia wsadzi 320 miejsc, to chwała mu, niech kombinuje – stwierdził. Posłanka Elżbieta Gelert (KO) apelowała, by drzwi wejściowe do głównego budynku otwierały się automatycznie. Rozumiem, że niektórym drzwi się otwiera, ale w większości każdy musi sam je otworzyć, a one są naprawdę ciężkie – zauważyła. Z kolei przewodniczący komisji poseł Kazimierz Smoliński (PiS) prosił o uwzględnienie w projekcie pokoi niewielkich aneksów kuchennych. Zmywanie naczyń czy gotowanie herbaty w łazience nie jest standardem XXI wieku. Nie chodzi o to, żeby robić tam kuchnie z pełnym wyposażeniem, ale przynajmniej jakiś mały zlew i miejsce, żeby można było postawić kuchenkę elektryczną czy mikrofalówkę – postulował.

Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek o budowę Nowego Domu Poselskiego. Teraz zostanie on przekazany do Prezydium Sejmu, które podejmie decyzję co dalszych działań.

Architektura państwowa – o budynku Komisji Sejmowych Grzegorz Stiasny Mamy tu do czynienia z architekturą służącą państwu, a nie sprzedaży i te jej cechy chyba warto podkreślać. Gdy obiekt nie musi się sprzedać, to nie musi też konkurować na rynku z pomysłami na przyciągającą uwagę bryłę i bardziej błyszczącą fasadę – pisze Grzegorz Stiasny
Kompleks budynków Sejmu RP [HISTORIA] We wrześniu 2015 minęła 50. rocznica śmierci wybitnego warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego. Z tej okazji przypominamy historię gmachów Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.
Szkice Architektoniczne 2022: kolejna edycja konkursu Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Szkice Architektoniczne dla studentów i uczniów szkół średnich. Prace można nadsyłać do 3 stycznia 2022 roku.
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: wyniki konkursu Urząd miasta Katowice rozstrzygnął konkurs na projekt Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Budynek według zwycięskiego projektu KUMstudio ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej w Bogucicach do 2025 roku.