Architektura MuratorKonkursyNowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny

Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny

Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.

Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny
Nowy Dom Poselski w Warszawie, proj. Małgorzata Handzelewicz-Wacławek i Andrzej Kaliszewski; fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl

O potrzebie gruntownej modernizacji Nowego Domu Poselskiego parlamentarzyści mówią od dawna. Budynek, zaprojektowany przez Małgorzatę Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego, został oddany do użytku w 1989 roku i nie spełnia wszystkich dzisiejszych norm i standardów. Kancelaria Sejmu dysponuje opinią Instytutu Techniki Budowlanej, że konstrukcja gmachu uniemożliwia jego rozbudowę lub nadbudowę oraz nie pozwala na  wykonanie parkingu podziemnego. Postuluje więc zastąpienie obiektu nowym. Na temat tych planów dyskutowano na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej 1 grudnia.

Rozwiązania konstrukcyjne, upływ czasu, intensywność korzystania oraz zastosowane na przełomie lat 80. i 90. materiały powodują, że należy podjąć decyzję o rozbiórce hotelu i postawieniu nowego, który będzie bardziej funkcjonalny, dostosowany do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych – mówiła Agnieszka Kaczmarska, szefowa Kancelarii Sejmu.

Czytaj też: Kompleks budynków Sejmu RP [HISTORIA] |

Jak tłumaczyła, prace nad koncepcją przyszłego obiektu prowadzone są od 2019 roku. Założono, że Nowy Dom Poselski 2.0 będzie się składać z dwóch części: 5- i 7-kondygnacyjnej. Ma mieć dwupoziomowy parking podziemny na 250 miejsc, 400 pokoi hotelowych dla parlamentarzystów, 55 pokoi biurowych, a także kaplicę, basen i restaurację. Budynek byłby energooszczędny, a jego powierzchnia całkowita wyniosłaby ok. 30 tys. m2.

Kaczmarska zapowiedziała, że otwarty konkurs architektoniczny na projekt budynku zostanie przeprowadzony do końca 2022 roku. Realizacja mogłaby się rozpocząć na przełomie 2024 i 2025 roku, a oddanie nowego budynku do użytku parlamentarzystów odbyłoby się w roku 2028. Szacunkowa wartość inwestycji, wraz z pracami rozbiórkowymi i wyposażeniem nowego obiektu, wynosi 285 mln zł.

Posłowie biorący udział w posiedzeniu mieli też własne propozycje odnośnie przyszłego budynku. Poseł Jarosław Urbaniak (KO) zwracał uwagę, że liczba 250 miejsc w podziemnym parkingu powinna być określona jako minimum. Jeżeli będzie taki sprytny architekt, który do tego podziemia wsadzi 320 miejsc, to chwała mu, niech kombinuje – stwierdził. Posłanka Elżbieta Gelert (KO) apelowała, by drzwi wejściowe do głównego budynku otwierały się automatycznie. Rozumiem, że niektórym drzwi się otwiera, ale w większości każdy musi sam je otworzyć, a one są naprawdę ciężkie – zauważyła. Z kolei przewodniczący komisji poseł Kazimierz Smoliński (PiS) prosił o uwzględnienie w projekcie pokoi niewielkich aneksów kuchennych. Zmywanie naczyń czy gotowanie herbaty w łazience nie jest standardem XXI wieku. Nie chodzi o to, żeby robić tam kuchnie z pełnym wyposażeniem, ale przynajmniej jakiś mały zlew i miejsce, żeby można było postawić kuchenkę elektryczną czy mikrofalówkę – postulował.

Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała wniosek o budowę Nowego Domu Poselskiego. Teraz zostanie on przekazany do Prezydium Sejmu, które podejmie decyzję co dalszych działań.

Architektura państwowa – o budynku Komisji Sejmowych Grzegorz Stiasny Mamy tu do czynienia z architekturą służącą państwu, a nie sprzedaży i te jej cechy chyba warto podkreślać. Gdy obiekt nie musi się sprzedać, to nie musi też konkurować na rynku z pomysłami na przyciągającą uwagę bryłę i bardziej błyszczącą fasadę – pisze Grzegorz Stiasny
Kompleks budynków Sejmu RP [HISTORIA] We wrześniu 2015 minęła 50. rocznica śmierci wybitnego warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego. Z tej okazji przypominamy historię gmachów Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.