Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek w Krakowie

2016-03-14 17:13

Zarząd Zieleni Miejskiej i Urząd Miasta Krakowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Krakowie ogłaszają studialny, jednoetapowy międzynarodowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Parku Zakrzówek w Krakowie.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji Parku Zakrzówek – na obszarze terenów zielonych Krzemionek Zakrzowskich, o łącznej powierzchni ok. 62 ha. Tereny te położone są w bezpośredniej bliskości historycznego centrum miasta (niecałe 2 km od Wawelu) z najbardziej charakterystycznym elementem w postaci niefunkcjonującego już kamieniołomu, częściowo zalanego przez wody gruntowe. Zbiornik zalewu jest elementem wyjątkowym, o powierzchni ok. 16,8 ha, głębokości ponad 30 m i skalistych, prawie pionowych ścianach (najwyższe fragmenty przekraczają wysokość 30 m ponad lustro wody). Przestrzeń objęta konkursem została silnie przekształcona w wyniku wielowiekowej działalności kamieniołomu, po której pozostały charakterystyczne hałdy. Z obszaru roztaczają się unikatowe, malownicze panoramy Krakowa. Park jest miejscem występowania chronionych gatunków flory i fauny oraz zabytków (stanowisk archeologicznych i obiektów militarnych). Położony jest w granicach Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego i od lat stanowi ulubione miejsce krakowian oraz – z troski o nie – jest przedmiotem ożywionej dyskusji publicznej.

Zakłada się, że prace konkursowe uwzględniać będą szczególny charakter tego miejsca, łączącego unikalne walory przyrodnicze z wyjątkowym kontekstem przestrzennym i nieszablonową formą jego użytkowania. Obecnie tereny zalewu i jego bezpośredniego sąsiedztwa wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych (również jako tereny uprawiania sportów ekstremalnych, jak nurkowanie czy wspinaczka). Istotne jest więc ścisłe powiązanie projektu z przestrzennym i kulturowym kontekstem. Ważne są rozwiązania funkcjonalne – zarówno w zakresie obiektów jak i powiązań komunikacyjnych. Szczególny nacisk kładziony jest na kwestie ekologiczne – najnowocześniejsze technologie proekologiczne, minimalizację negatywnego oddziaływania użytkowników na podłoże, lokalną florę i faunę.

Terminy:

11 kwietnia 2016 do godziny 15:00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie 18 lipca 2016 do godziny 15:00 - składanie prac konkursowych6 września 2016 - rozstrzygnięcie i publiczne ogłoszenie wyników konkursu

Nagrody:

I nagroda – 100 000 PLN II nagroda – 50 000 PLN III nagroda – 30 000 PLN dwa wyróżnienia po 10 000 PLN

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne na stronie krakowskiego oddziału SARP.