Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie

i

Autor: Archiwum Architektury

Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie

2022-03-08 15:10

Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.

Inspiracje związane z budynkami

1. Czy znasz jakiś budynek wykonany z naturalnych materiałów? Zrób infografikę lub opisz, jakie materiały zastosowano i dlaczego są przyjazne dla środowiska.2. Wyobraź sobie swój przyszły dom. Jak będzie zaprojektowany i z jakich materiałów będzie zbudowany i dlaczego właśnie w taki sposób? Jakbyś go urządził, żeby był przyjazny dla środowiska? Jakie ekologiczne instalacje zastosowałbyś w budynku? 3. Znasz inteligentne systemy pomagające oszczędzać energię, np. sterowanie żaluzjami lub temperaturą w pomieszczeniach?  Opisz je lub zrób film pokazujący takie rozwiązania.4. Jesteś posiadaczem paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła? Wiesz jak działają te instalacje? Wyjaśnij to w swojej pracy konkursowej, kładąc nacisk na korzyści ekologiczne płynące z korzystania z tych urządzeń.

Inspiracje związane z miastami

1.  W Twojej miejscowości są ciekawe, ekologiczne rozwiązania, np. zielone przystanki, stacje ładowania samochodów elektrycznych lub zielone przestrzenie, które wcześniej były zabetonowane? Podziel się z nami inspirującymi pomysłami.2. Wyobraź sobie miasto z niewielką liczbą samochodów, dużą ilością zieleni i miejsca dla pieszych. Zrób infografikę lub opisz, jak działa carsharing i jak może on wpłynąć na  zabudowę miast.

Inspiracje związane z wykorzystaniem zieleni i wody deszczowej

1. Czy znasz budynki z zielonym dachem? Taki dach może nie tylko być fantastycznym miejscem do spędzania wolnego czasu. Jest również korzystny dla klimatu i środowiska. Opowiedz nam więcej o tych korzyściach.2. Zbieranie deszczówki jest korzystne dla środowiska, a także naszych finansów. Napisz, dlaczego warto zainwestować w taką instalację.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie

1. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody rzeczowe: rower, hulajnogę elektryczną, smartwatcha.2. Jeśli znajdziesz się w gronie zwycięzców, Twoja praca zostanie opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz czasopism „Architektura-murator” i „Architektura & Biznes”.4. Dzięki udziałowi w konkursie będziesz miał okazję podzielić się swoją wiedzą z innymi. 5. Twój projekt konkursowy zostanie oceniony przez jury złożone z uznanych specjalistów z Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jury konkursu

Anna Tofiluk (przewodnicząca) – autorka wielu publikacji dotyczących rysunku technicznego, projektowania architektonicznego i urbanistycznego, ergonomii oraz technologii budowlanych w architekturze.Jan Dowgiałło – projektant obiektów architektury ekologicznej, laureat konkursów na najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu oraz najciekawszy projekt realizujący w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju miast.Mateusz Płoszaj-Mazurek – projektant budownictwa pasywnego zajmujący się budownictwem zrównoważonym, efektywnością energetyczną, LCA, optymalizacją śladu węglowego budynków oraz zastosowaniem algorytmów w projektowaniu. Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Co, gdzie, kiedy?

Prace konkursowe można przesyłać do 14 marca 2022 roku do godz. 16:00: [email protected] pytanie? Wyślij je na adres: [email protected]ęcej informacji i inspiracji: domzklimatem.gov.pl.

ZAPISZ SIĘ