Architektura MuratorKonkursyPlac na Glanc 2018 - konkurs na projekt podwórka [WIDEO]

Plac na Glanc 2018 - konkurs na projekt podwórka [WIDEO]

Dzięki inicjatywie Plac na Glanc zrewitalizowanych zostało już 7 katowickich podwórek. Teraz czas na kolejne - przestrzeń przy ul. Strzelców Bytomskich 13.

Plac na Glanc 2018 - konkurs na projekt podwórka
Zrewitalizowane w ramach edycji 2016 podwórko przy ul. Powstańców 4. Fot. materiały prasowe

Plac na Glanc to organizowana od 2013 roku inicjatywa, której misją jest rewitalizacja zaniedbanych podwórek w Katowicach. Proces zmiany przestrzeni opiera się o społeczną partycypację i czynny udział mieszkańców, którzy w trakcie warsztatów współpracują z architektami i projektantami oraz tworzą z nimi elementy małej architektury, mające znaleźć się na odnowionych placach.

W tegorocznej edycji projekt zwyciężyły 2 podwórka - przy ulicy Pośpiecha 13 i przy ul. Strzelców Bytomskich 13. Za projekt architektoniczny podwórka przy ul. Pośpiecha 13 odpowiadać będą Ewa Labus, Grzegorz Layer i Michał Centkowski, natomiast koncepcja drugiego z nich została objęta konkursem. Warunkiem udziału jest przesłanie organizatorom swojego portfolio do 15 kwietnia. Z nadesłanych portfolio zostanie wybranych pięć zgłoszeń, które wezmą udział w kolejnym etapie konkursu.

Zobacz wideo: Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc - Innowacje w Architekturze 2017

Wybrane grupy wezmą udział w dwóch turach konsultacji z mieszkańcami (19 kwietnia i 7 maja). Po nich uczestnicy będą mieli dwa tygodnie na opracowanie końcowego projektu, koszt którego powinien zawrzeć się w kwocie 35000 zł. Jury składające się z mieszkańców, organizatorów i partnerów projektu Plac na Glanc wybierze zwycięski projekt, który później zostanie wprowadzony w życie.

Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie konkursu.

Tagi:
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora