Architektura MuratorKonkursyPlac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu
Plac Wolności w Poznaniu, proj. UGO Architecture, I nagroda

Plac Wolności w Poznaniu odNOWA

Plac Wolności w Poznaniu, rozciągający się między słynnym hotelem Bazar, tzw. Arkadią i Biblioteką Raczyńskich, należy do głównych przestrzeni reprezentacyjnych miasta. Od lat odbywają się tu rożnego rodzaju imprezy i wydarzenia jak plenerowe wystawy, koncerty, spektakle czy jarmarki. Od 2013 roku jego administratorem jest Estrada Poznańska i to właśnie ta miejska spółka ogłosiła ostatnio konkurs architektoniczny na sezonowe zagospodarowanie placu. W jury pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka zasiedli  architekci Mikołaj Stępień (SARP Poznań), Katarzyna Podlewska (Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania) i Jacek Maleszka (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), a także Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej oraz Tomasz Dworek, z Rady Osiedla Stare Miasto.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu

Zadaniem uczestników konkursu na tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu było m.in. zaprojektowanie trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku, przy czym miały być tak pomyślane, by działały jedynie od kwietnia do października. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów – dodaje.

Udział w konkursie wzięły cztery biura: 1050 Pracownia Architektury, Insomia, A2P2 Architecture & Planning i UGO Architecture. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt UGO Architecture, doceniając zwłaszcza elastyczne rozwiązania, które pozwolą na realizację wielu różnych scenariuszy użytkowania tego miejsca. Sędziowie zwrócili też uwagę na logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. Wyróżnikiem pracy jest różnorodna i dająca się wygodnie kształtować aranżacja. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby – uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach – czytamy w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczyło jury, funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany został pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie, w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajdzie się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem będą pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku.

Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Konkurs SARP Izabelin: zaprojektuj nowe centrum Izabelina Gmina Izabelin oraz warszawski oddział SARP ogłosiły konkurs realizacyjny na zagospodarowanie centrum miejscowości. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie przebudowy istniejącego Urzędu Gminy oraz dwóch nowych obiektów użyteczności publicznej.
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.