Architektura MuratorKonkursyPlac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu
Plac Wolności w Poznaniu, proj. UGO Architecture, I nagroda

Plac Wolności w Poznaniu odNOWA

Plac Wolności w Poznaniu, rozciągający się między słynnym hotelem Bazar, tzw. Arkadią i Biblioteką Raczyńskich, należy do głównych przestrzeni reprezentacyjnych miasta. Od lat odbywają się tu rożnego rodzaju imprezy i wydarzenia jak plenerowe wystawy, koncerty, spektakle czy jarmarki. Od 2013 roku jego administratorem jest Estrada Poznańska i to właśnie ta miejska spółka ogłosiła ostatnio konkurs architektoniczny na sezonowe zagospodarowanie placu. W jury pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka zasiedli  architekci Mikołaj Stępień (SARP Poznań), Katarzyna Podlewska (Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania) i Jacek Maleszka (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), a także Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej oraz Tomasz Dworek, z Rady Osiedla Stare Miasto.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu

Zadaniem uczestników konkursu na tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu było m.in. zaprojektowanie trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku, przy czym miały być tak pomyślane, by działały jedynie od kwietnia do października. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów – dodaje.

Udział w konkursie wzięły cztery biura: 1050 Pracownia Architektury, Insomia, A2P2 Architecture & Planning i UGO Architecture. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt UGO Architecture, doceniając zwłaszcza elastyczne rozwiązania, które pozwolą na realizację wielu różnych scenariuszy użytkowania tego miejsca. Sędziowie zwrócili też uwagę na logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. Wyróżnikiem pracy jest różnorodna i dająca się wygodnie kształtować aranżacja. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby – uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach – czytamy w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczyło jury, funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany został pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie, w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajdzie się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem będą pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku.

Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!