Architektura MuratorKonkursyPlac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu
Plac Wolności w Poznaniu, proj. UGO Architecture, I nagroda

Plac Wolności w Poznaniu odNOWA

Plac Wolności w Poznaniu, rozciągający się między słynnym hotelem Bazar, tzw. Arkadią i Biblioteką Raczyńskich, należy do głównych przestrzeni reprezentacyjnych miasta. Od lat odbywają się tu rożnego rodzaju imprezy i wydarzenia jak plenerowe wystawy, koncerty, spektakle czy jarmarki. Od 2013 roku jego administratorem jest Estrada Poznańska i to właśnie ta miejska spółka ogłosiła ostatnio konkurs architektoniczny na sezonowe zagospodarowanie placu. W jury pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka zasiedli  architekci Mikołaj Stępień (SARP Poznań), Katarzyna Podlewska (Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania) i Jacek Maleszka (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), a także Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej oraz Tomasz Dworek, z Rady Osiedla Stare Miasto.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu

Zadaniem uczestników konkursu na tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu było m.in. zaprojektowanie trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku, przy czym miały być tak pomyślane, by działały jedynie od kwietnia do października. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów – dodaje.

Udział w konkursie wzięły cztery biura: 1050 Pracownia Architektury, Insomia, A2P2 Architecture & Planning i UGO Architecture. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt UGO Architecture, doceniając zwłaszcza elastyczne rozwiązania, które pozwolą na realizację wielu różnych scenariuszy użytkowania tego miejsca. Sędziowie zwrócili też uwagę na logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. Wyróżnikiem pracy jest różnorodna i dająca się wygodnie kształtować aranżacja. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby – uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach – czytamy w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczyło jury, funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany został pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie, w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajdzie się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem będą pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku.

Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Konkurs na pawilon dla bezdomnych kotów w Warszawie Władze Warszawy ogłosiły konkurs na projekt nowej kociarni w Wawrze. Pawilon będzie mógł przyjąć do 300 kotów.
W aktualnym numerze Architektury