Architektura MuratorKonkursyPlac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu
Plac Wolności w Poznaniu, proj. UGO Architecture, I nagroda

Plac Wolności w Poznaniu odNOWA

Plac Wolności w Poznaniu, rozciągający się między słynnym hotelem Bazar, tzw. Arkadią i Biblioteką Raczyńskich, należy do głównych przestrzeni reprezentacyjnych miasta. Od lat odbywają się tu rożnego rodzaju imprezy i wydarzenia jak plenerowe wystawy, koncerty, spektakle czy jarmarki. Od 2013 roku jego administratorem jest Estrada Poznańska i to właśnie ta miejska spółka ogłosiła ostatnio konkurs architektoniczny na sezonowe zagospodarowanie placu. W jury pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka zasiedli  architekci Mikołaj Stępień (SARP Poznań), Katarzyna Podlewska (Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania) i Jacek Maleszka (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), a także Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej oraz Tomasz Dworek, z Rady Osiedla Stare Miasto.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu

Zadaniem uczestników konkursu na tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu było m.in. zaprojektowanie trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku, przy czym miały być tak pomyślane, by działały jedynie od kwietnia do października. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów – dodaje.

Udział w konkursie wzięły cztery biura: 1050 Pracownia Architektury, Insomia, A2P2 Architecture & Planning i UGO Architecture. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt UGO Architecture, doceniając zwłaszcza elastyczne rozwiązania, które pozwolą na realizację wielu różnych scenariuszy użytkowania tego miejsca. Sędziowie zwrócili też uwagę na logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. Wyróżnikiem pracy jest różnorodna i dająca się wygodnie kształtować aranżacja. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby – uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach – czytamy w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczyło jury, funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany został pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie, w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajdzie się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem będą pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku.

Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Konkurs na założenie architektoniczno-rzeźbiarskie na placu Narutowicza Władze m.st. Warszawy przymierzają się do nowego zagospodarowania placu Narutowicza według konkursowego projektu pracowni Dawos. Właśnie ogłosiły konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Narutowicza, który stanie w centralnej części tej przestrzeni.
Konkurs SARP na projekt centrum kultury w Siemianicach na Pomorzu Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt gminnego centrum kultury oraz centrum usług społecznych w Siemianicach. Składania wniosków do 2 lutego 2022 roku.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.