Architektura MuratorKonkursyPlac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.

Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu
Plac Wolności w Poznaniu, proj. UGO Architecture, I nagroda

Plac Wolności w Poznaniu odNOWA

Plac Wolności w Poznaniu, rozciągający się między słynnym hotelem Bazar, tzw. Arkadią i Biblioteką Raczyńskich, należy do głównych przestrzeni reprezentacyjnych miasta. Od lat odbywają się tu rożnego rodzaju imprezy i wydarzenia jak plenerowe wystawy, koncerty, spektakle czy jarmarki. Od 2013 roku jego administratorem jest Estrada Poznańska i to właśnie ta miejska spółka ogłosiła ostatnio konkurs architektoniczny na sezonowe zagospodarowanie placu. W jury pod przewodnictwem Wojciecha Krawczuka zasiedli  architekci Mikołaj Stępień (SARP Poznań), Katarzyna Podlewska (Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania) i Jacek Maleszka (Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków), a także Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki, Marcin Mikołajczak, przedstawiciel Estrady Poznańskiej oraz Tomasz Dworek, z Rady Osiedla Stare Miasto.

Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu

Zadaniem uczestników konkursu na tymczasowe zagospodarowanie placu Wolności w Poznaniu było m.in. zaprojektowanie trzech stref – koncertowej, gastronomicznej i odpoczynku, przy czym miały być tak pomyślane, by działały jedynie od kwietnia do października. Najważniejsza była dla nas funkcjonalność placu, mobilność elementów, pozwalająca na organizację różnorodnych wydarzeń. Zależy nam, by to miejsce jak najlepiej służyło mieszkańcom i mieszkankom miasta – mówi Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. Zależało nam szczególnie na dobrym zaplanowaniu infrastruktury gastronomicznej, tak by planowana na ten rok modernizacja płyty Starego Rynku, była mniej odczuwalna, zwłaszcza dla restauratorów – dodaje.

Udział w konkursie wzięły cztery biura: 1050 Pracownia Architektury, Insomia, A2P2 Architecture & Planning i UGO Architecture. Ostatecznie za najlepszy sędziowie uznali projekt UGO Architecture, doceniając zwłaszcza elastyczne rozwiązania, które pozwolą na realizację wielu różnych scenariuszy użytkowania tego miejsca. Sędziowie zwrócili też uwagę na logiczne strefowanie funkcji oraz dobrze zaprojektowane zaplecze gastronomiczne. Wyróżnikiem pracy jest różnorodna i dająca się wygodnie kształtować aranżacja. Dobrze przemyślane mobilne elementy z zielenią lub miejscami wypoczynku da się łatwo przestawiać, by – w razie potrzeby – uwolnić płytę placu z myślą o większych wydarzeniach – czytamy w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczyło jury, funkcjonalnie i estetycznie rozwiązany został pawilon gastronomiczny usytuowany centralnie po północnej stronie, w „martwej strefie” placu, przy wjeździe na podziemny parking. Miejsce na występy, zgodnie z wieloletnimi przyzwyczajeniami, znajdzie się przy Arkadii.  Znaczącym akcentem będą pylony z literami tworzącymi napis, pomyślane jednocześnie jako maszty dla „żagli” zacieniających strefę gastronomiczną. Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę 2022 roku.

Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Ogród Jordanowski nr 1, Tu Wolno Grać w Piłkę Ogród Jordanowski nr 1 w Poznaniu przechodzi metamorfozę. W pierwszym etapie zrealizowano część sportową, z boiskami i strefą do ćwiczeń. Projekt zagospodarowania całego terenu opracowało biuro UGO Architecture Hugona Kowalskiego.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!