Architektura MuratorKonkursyPo Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Obchodom stulecia Bauhausu towarzyszy konkurs na innowacyjne prototypy i wdrożone projekty, dzięki którym świat może stać się lepszym miejscem do życia.

Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Konkurs beyond bauhaus – prototyping the future, organizowany z inicjatywy Germany – Land of Ideas, dotyczy przełomowych, wizjonerskich prototypów i wdrożonych już innowacyjnych projektów mogących sprawić, że będziemy żyć zdrowiej oraz w sposób bardziej sprawiedliwy i zrównoważony. Nagradzane będą rozwiązania, zarówno w małej, jak i wielkiej skali, stanowiące odpowiedź na następujące pytania: jak uczynić nasze powiększające się miasta bardziej zdrowymi dla mieszkańców, jak zapewnić wszystkim dobrej jakości miejsce do zamieszkania, jak sprawić, by środki transportu stały się przyjazne dla środowiska, jak zatrzymać zalewającą nas falę plastikowych odpadów oraz jak się wygodnie ubrać, nie wykorzystując innych. Założenia konkursu, towarzyszącego obchodom stulecia słynnej niemieckiej szkoły wzornictwa i architektury, odzwierciedlają modernistyczne przekonanie o zmieniającej świat sile sprawczej projektowania. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych prezentujących różne dyscypliny projektowe – od urbanistyki i architektury po modę - oraz typy działalności – od start-upów po uczelnie. Jury wybierze 20 zwycięzców, którzy w sierpniu zostaną zaproszeni do Berlina, gdzie będą mogli zaprezentować swoje prace oraz wziąć udział w specjalnie zorganizowanych wydarzeniach i warsztatach.
Termin nadsyłania projektów: 31 marca 2019
Pokonkursowa wystawa: 16 sierpnia – 1 września 2019
https://land-der-ideen.de/en/competitions/beyond-bauhaus

Nowy europejski bauhaus na rzecz odbudowy Ukrainy Komisja Europejska uruchamia program, który ma pomóc Ukrainie w odbudowie z wojennych zniszczeń. W ramach inicjatywy zaplanowano cykl seminariów internetowych, w trakcie których omawiane będą potrzeby ukraińskich gmin.
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.