Architektura MuratorKonkursyPo Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Obchodom stulecia Bauhausu towarzyszy konkurs na innowacyjne prototypy i wdrożone projekty, dzięki którym świat może stać się lepszym miejscem do życia.

Po Bauhausie – prototypowanie przyszłości

Konkurs beyond bauhaus – prototyping the future, organizowany z inicjatywy Germany – Land of Ideas, dotyczy przełomowych, wizjonerskich prototypów i wdrożonych już innowacyjnych projektów mogących sprawić, że będziemy żyć zdrowiej oraz w sposób bardziej sprawiedliwy i zrównoważony. Nagradzane będą rozwiązania, zarówno w małej, jak i wielkiej skali, stanowiące odpowiedź na następujące pytania: jak uczynić nasze powiększające się miasta bardziej zdrowymi dla mieszkańców, jak zapewnić wszystkim dobrej jakości miejsce do zamieszkania, jak sprawić, by środki transportu stały się przyjazne dla środowiska, jak zatrzymać zalewającą nas falę plastikowych odpadów oraz jak się wygodnie ubrać, nie wykorzystując innych. Założenia konkursu, towarzyszącego obchodom stulecia słynnej niemieckiej szkoły wzornictwa i architektury, odzwierciedlają modernistyczne przekonanie o zmieniającej świat sile sprawczej projektowania. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych prezentujących różne dyscypliny projektowe – od urbanistyki i architektury po modę - oraz typy działalności – od start-upów po uczelnie. Jury wybierze 20 zwycięzców, którzy w sierpniu zostaną zaproszeni do Berlina, gdzie będą mogli zaprezentować swoje prace oraz wziąć udział w specjalnie zorganizowanych wydarzeniach i warsztatach.
Termin nadsyłania projektów: 31 marca 2019
Pokonkursowa wystawa: 16 sierpnia – 1 września 2019
https://land-der-ideen.de/en/competitions/beyond-bauhaus

Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.
100 lat Bauhausu – program jubileuszu i spot promocyjny! Bauhaus Verbund 2019 oraz Niemiecka Centrala Turystyki ogłosiły program 100. rocznicy założenia legendarnej szkoły w Weimarze.
Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.
Wyniki konkursu na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau W międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Bauhausu w Dessau równorzędną nagrodę główną otrzymały dwie skrajnie odmienne koncepcje. Jedna realizuje hasło less is more, druga jest poszukiwaniem formy ikonicznej. Ostateczny projekt poznamy w najbliższych miesiącach. Budynek ma być gotowy w setną rocznicę otwarcia szkoły.