Architektura MuratorKonkursyPOiD Building Awards 2021: finaliści i laureaci

POiD Building Awards 2021: finaliści i laureaci

Poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej w obiektach architektonicznych. W ramach konkursu powstaje unikatowa biblioteka POiD Building Awards, planowana jako źródło informacji i inspracji zarówno dla architektów, jak i inwestorów.

POiD Building Awards 2021: finaliści
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. Kamiński Bojarowicz Architekci

Związek Polskie Okna i Drzwi w lutym tego roku zainicjował pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu architektonicznego POiD Building Awards, którego celem jest popularyzacja najlepszych wyrobów stolarki w obiektach architektonicznych. W jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz zasiedli: Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński,  Szymon Firląg oraz Karol Fiedor. Zamysłem przedsięwzięcia, było wskazanie roli stolarki w realizacjach w taki sposób, by podkreślić atrakcyjność i funkcjonalność produktów i technologii – czytamy w informacji prasowej.

Spośród 45 dopuszczonych do konkursu realizacji sędziowie wyłonili najpierw 13 finalistów w pięciu kategoriach.

W kategorii Okna i drzwi balkonowe:
a) Rezydencja Baboolal, Awilux
b) Luksusowy budynek mieszkalno-biurowy w Wiedniu, Fakro
c) Dworzec autobusowy w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci), FAKRO
W kategorii Drzwi wewnętrzne:
a) Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (etap I), Porta
b) Kompleks Botanica, Porta
W kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy:
a) Dom jednorodzinny „Podmiejski styl”, Hörman
b) Baza Kajakarska w Augustowie (proj. PSBA i INOONI), Wiśniowski
W kategorii Automatyka i Smart Home:
a) Centrum Badan i Rozwoju BSH Sprzet Gospodarstwa Domowego, Somfy
b) Budynek biurowy z klatką schodowa Ponzio Polska, Ponzio
W kategorii Systemy Fasadowe:
a) Budynek Monopolis w Łodzi (proj. Grupa 5 Architekci), Yawal
b) Budynek .KTW I w Katowicach (proj. medusa group), Aluprof
c) Biurowiec WAVE w Gdańsku (proj. medusa group), Yawal
d) Mennica Legacy Tower w Warszawie (proj. Goettsch Partners), Aluprof

Ostateczne wyniki POiD Building Awards 2021 ogłoszono podczas IX Kongresu Stolarki Polskiej 15 czerwca. Nagrody Grand Prix otrzymało pięć realizacji.  

W kategorii Okna i drzwi balkonowe zwyciężyła firma FAKRO za okna zastosowane na dworcu autobusowym w Kielcach. Jury doceniło zindywidualizowaną odpowiedź projektową na niestandardowe wyzwanie. Specjalnie na potrzeby modernizacji firma FAKRO opracowała projekt i zrealizowała 196 płaskich, dwuszybowych pakietów z hartowanymi szybami, z kopułami z poliwęglanu. Pomimo wizualnego odwzorowania historycznej formy świetlików, zastosowane rozwiązania zapewniły znacznie lepsze parametry techniczne i funkcjonalność niż oryginalne elementy.

Modernizacja kieleckiego PKS nie tylko pozwoliła ocalić ważny przykład współczesnego architektonicznego dziedzictwa i doskonale rozpoznawalnej ikony Kielc, ale ma także znaczenie środowiskowe. Dodatkowa poprawa parametrów eksploatacyjnych obiektu, w przypadku Kielc uzyskana m.in. dzięki nagrodzonym świetlikom to przykład spójnego, kompleksowego działania w zakresie konserwacji i oszczędności energii.

W kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy Grand Prix zdobyła firma HÖRMANN za produkty użyte w realizacji Domu jednorodzinnego „Podmiejski styl”. Podział bramy na składające się podczas ruchu wrót poziome segmenty, wykończone podobnie jak nieruchoma ściana obok pionowymi listwami, daje wrażenie ciągłości przegrody. Podziały znikają bowiem, gdy brama jest zamknięta. Jury wyraża satysfakcję, iż może zwrócić uwagę właśnie w tym konkursie na takie aspekty twórczego podejścia do stolarki – czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii Drzwi wewnętrzne nagrodę otrzymała firma PORTA za rozwiązania zastosowane przy realizacji Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK. Uzasadnienie wyboru: Szpitale to obiekty, w których funkcjonalność, trwałość i odporność mają szczególne znaczenie. Codzienne, intensywne użytkowanie, regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni oraz ochrona przed promieniowaniem w pracowniach RTG wymaga specjalnych rozwiązań projektowych.

Czyste, jasne kolory, dużo naturalnego światła, wizualny kontakt z otoczeniem, drewno i przestronność wnętrz oddziałują pozytywnie na pacjentów i personel. Drzwi – kolorowy akcent najbardziej rzucający się w oczy, pozwala odnaleźć się w dużym obiekcie i daje poczucie niezbędnej w szpitalu „czystości”. Nawet takie elementy, jak panele ochronne ze stali nierdzewnej czy perforacje kratek wentylacyjnych, wkomponowano w proste skrzydła. Dbałość o najmniejszy detal oraz wizualna spójność drzwi pełniących różne, bardzo wyspecjalizowane funkcje, zostały szczególnie wysoko ocenione przez jury
.

W kategorii Automatyka budynkowa i smart home Grand Prix otrzymała firma SOMFY za dostarczenie rozwiązań do Centrum Innowacji BSH. W zrównoważonych budynkach biurowych odpowiednio zaprojektowane i sterowane systemy fasadowe mają kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej i jakości środowiska wewnętrznego. Zastosowany tu system sterowania Animeo współpracuje z automatycznymi żaluzjami fasadowymi. Ich wykorzystanie bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję architektoniczną budynku i podkreśla jego funkcję. Sam system przeciwdziała takim zjawiskom jak przegrzewanie w okresie letnim, olśnienie i nadmierne zużycie energii na potrzeby chłodzenia lub klimatyzacji. Są to często spotykane, negatywne efekty zastosowania zbyt dużych i niezacienionych powierzchni przeszklonych. Innymi cechami systemu jest pełna autonomiczność – dane pogodowe pochodzące ze stacji meteorologicznej, przetworzone przez odpowiednie algorytmy decydują o ustawieniu żaluzji oraz zintegrowanie z istniejącym BSM – uzasadniali sędziowie.

W kategorii Systemy fasadowe zwyciężyła firma YAWAL za dostarczenie rozwiązań do kompleksu Monopolis w Łodzi. Poszanowanie istniejącej formy i udane rozwiązania nowych elementów architektury szczególnie widoczne są w zastosowaniu różnorodnych systemów okiennych i fasadowych. Ta różnorodność ich zastosowania nie jest przypadkowa – jest przemyślana i doskonale dopasowana do formy i wymagań stawianych architektom przy tego typu realizacjach. W ocenie jury to właśnie różnorodność rozwiązań, funkcjonalność i trafność w doborze systemów dała realizacji spójność pod względem technicznym wyróżniając ją spośród wszystkich.

W ramach konkursu powstaje biblioteka POiD Building Awards, skupiająca wszystkie zakwalifikowane obiekty wraz ze szczegółową charakterystyką. Ten unikatowy zbiór z najlepszymi na rynku rozwiązaniami stolarki otworowej oraz automatyki budynkowej w założeniu organizatorów będzie stanowił stałe źródło inspiracji dla architektów oraz inwestorów.

Autor: Piotr Prus
Konkurs SARP na projekt centrum kultury w Siemianicach na Pomorzu Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt gminnego centrum kultury oraz centrum usług społecznych w Siemianicach. Składania wniosków do 2 lutego 2022 roku.
Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.