Architektura MuratorKonkursyPOiD Building Awards 2021: finaliści i laureaci

POiD Building Awards 2021: finaliści i laureaci

Poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej w obiektach architektonicznych. W ramach konkursu powstaje unikatowa biblioteka POiD Building Awards, planowana jako źródło informacji i inspracji zarówno dla architektów, jak i inwestorów.

POiD Building Awards 2021: finaliści
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. Kamiński Bojarowicz Architekci

Związek Polskie Okna i Drzwi w lutym tego roku zainicjował pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu architektonicznego POiD Building Awards, którego celem jest popularyzacja najlepszych wyrobów stolarki w obiektach architektonicznych. W jury pod przewodnictwem Ewy Kuryłowicz zasiedli: Monika Arczyńska, Tomasz Błaszczyński,  Szymon Firląg oraz Karol Fiedor. Zamysłem przedsięwzięcia, było wskazanie roli stolarki w realizacjach w taki sposób, by podkreślić atrakcyjność i funkcjonalność produktów i technologii – czytamy w informacji prasowej.

Spośród 45 dopuszczonych do konkursu realizacji sędziowie wyłonili najpierw 13 finalistów w pięciu kategoriach.

W kategorii Okna i drzwi balkonowe:
a) Rezydencja Baboolal, Awilux
b) Luksusowy budynek mieszkalno-biurowy w Wiedniu, Fakro
c) Dworzec autobusowy w Kielcach (proj. Kamiński Bojarowicz Architekci), FAKRO
W kategorii Drzwi wewnętrzne:
a) Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (etap I), Porta
b) Kompleks Botanica, Porta
W kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy:
a) Dom jednorodzinny „Podmiejski styl”, Hörman
b) Baza Kajakarska w Augustowie (proj. PSBA i INOONI), Wiśniowski
W kategorii Automatyka i Smart Home:
a) Centrum Badan i Rozwoju BSH Sprzet Gospodarstwa Domowego, Somfy
b) Budynek biurowy z klatką schodowa Ponzio Polska, Ponzio
W kategorii Systemy Fasadowe:
a) Budynek Monopolis w Łodzi (proj. Grupa 5 Architekci), Yawal
b) Budynek .KTW I w Katowicach (proj. medusa group), Aluprof
c) Biurowiec WAVE w Gdańsku (proj. medusa group), Yawal
d) Mennica Legacy Tower w Warszawie (proj. Goettsch Partners), Aluprof

Ostateczne wyniki POiD Building Awards 2021 ogłoszono podczas IX Kongresu Stolarki Polskiej 15 czerwca. Nagrody Grand Prix otrzymało pięć realizacji.  

W kategorii Okna i drzwi balkonowe zwyciężyła firma FAKRO za okna zastosowane na dworcu autobusowym w Kielcach. Jury doceniło zindywidualizowaną odpowiedź projektową na niestandardowe wyzwanie. Specjalnie na potrzeby modernizacji firma FAKRO opracowała projekt i zrealizowała 196 płaskich, dwuszybowych pakietów z hartowanymi szybami, z kopułami z poliwęglanu. Pomimo wizualnego odwzorowania historycznej formy świetlików, zastosowane rozwiązania zapewniły znacznie lepsze parametry techniczne i funkcjonalność niż oryginalne elementy.

Modernizacja kieleckiego PKS nie tylko pozwoliła ocalić ważny przykład współczesnego architektonicznego dziedzictwa i doskonale rozpoznawalnej ikony Kielc, ale ma także znaczenie środowiskowe. Dodatkowa poprawa parametrów eksploatacyjnych obiektu, w przypadku Kielc uzyskana m.in. dzięki nagrodzonym świetlikom to przykład spójnego, kompleksowego działania w zakresie konserwacji i oszczędności energii.

W kategorii Drzwi zewnętrzne i bramy Grand Prix zdobyła firma HÖRMANN za produkty użyte w realizacji Domu jednorodzinnego „Podmiejski styl”. Podział bramy na składające się podczas ruchu wrót poziome segmenty, wykończone podobnie jak nieruchoma ściana obok pionowymi listwami, daje wrażenie ciągłości przegrody. Podziały znikają bowiem, gdy brama jest zamknięta. Jury wyraża satysfakcję, iż może zwrócić uwagę właśnie w tym konkursie na takie aspekty twórczego podejścia do stolarki – czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii Drzwi wewnętrzne nagrodę otrzymała firma PORTA za rozwiązania zastosowane przy realizacji Centrum medycyny nieinwazyjnej UCK. Uzasadnienie wyboru: Szpitale to obiekty, w których funkcjonalność, trwałość i odporność mają szczególne znaczenie. Codzienne, intensywne użytkowanie, regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni oraz ochrona przed promieniowaniem w pracowniach RTG wymaga specjalnych rozwiązań projektowych.

Czyste, jasne kolory, dużo naturalnego światła, wizualny kontakt z otoczeniem, drewno i przestronność wnętrz oddziałują pozytywnie na pacjentów i personel. Drzwi – kolorowy akcent najbardziej rzucający się w oczy, pozwala odnaleźć się w dużym obiekcie i daje poczucie niezbędnej w szpitalu „czystości”. Nawet takie elementy, jak panele ochronne ze stali nierdzewnej czy perforacje kratek wentylacyjnych, wkomponowano w proste skrzydła. Dbałość o najmniejszy detal oraz wizualna spójność drzwi pełniących różne, bardzo wyspecjalizowane funkcje, zostały szczególnie wysoko ocenione przez jury
.

W kategorii Automatyka budynkowa i smart home Grand Prix otrzymała firma SOMFY za dostarczenie rozwiązań do Centrum Innowacji BSH. W zrównoważonych budynkach biurowych odpowiednio zaprojektowane i sterowane systemy fasadowe mają kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej i jakości środowiska wewnętrznego. Zastosowany tu system sterowania Animeo współpracuje z automatycznymi żaluzjami fasadowymi. Ich wykorzystanie bardzo dobrze wpisuje się w koncepcję architektoniczną budynku i podkreśla jego funkcję. Sam system przeciwdziała takim zjawiskom jak przegrzewanie w okresie letnim, olśnienie i nadmierne zużycie energii na potrzeby chłodzenia lub klimatyzacji. Są to często spotykane, negatywne efekty zastosowania zbyt dużych i niezacienionych powierzchni przeszklonych. Innymi cechami systemu jest pełna autonomiczność – dane pogodowe pochodzące ze stacji meteorologicznej, przetworzone przez odpowiednie algorytmy decydują o ustawieniu żaluzji oraz zintegrowanie z istniejącym BSM – uzasadniali sędziowie.

W kategorii Systemy fasadowe zwyciężyła firma YAWAL za dostarczenie rozwiązań do kompleksu Monopolis w Łodzi. Poszanowanie istniejącej formy i udane rozwiązania nowych elementów architektury szczególnie widoczne są w zastosowaniu różnorodnych systemów okiennych i fasadowych. Ta różnorodność ich zastosowania nie jest przypadkowa – jest przemyślana i doskonale dopasowana do formy i wymagań stawianych architektom przy tego typu realizacjach. W ocenie jury to właśnie różnorodność rozwiązań, funkcjonalność i trafność w doborze systemów dała realizacji spójność pod względem technicznym wyróżniając ją spośród wszystkich.

W ramach konkursu powstaje biblioteka POiD Building Awards, skupiająca wszystkie zakwalifikowane obiekty wraz ze szczegółową charakterystyką. Ten unikatowy zbiór z najlepszymi na rynku rozwiązaniami stolarki otworowej oraz automatyki budynkowej w założeniu organizatorów będzie stanowił stałe źródło inspiracji dla architektów oraz inwestorów.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.