Architektura MuratorKonkursyPolacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak; wyróżnienia honorowe Kaira Looro 2021

Konkurs architektoniczny Kaira Looro organizowany jest przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyły się już cztery. W ubiegłorocznym, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.

Czytaj też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków |

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Juan Pablo Lopez Isabella; I miejsce w konkursie Kaira Looro 2021

Wyniki konkursu Kaira Looro 2021

Przedmiotem tegorocznego konkursu było zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere, tuż przy granicy z Gwineą Bissau. Parterowy obiekt, o powierzchni do 300 m², ma się stać miejscem spotkań, wykładów i dyskusji podnoszących świadomość lokalnej społeczności w zakresie praw człowieka i równości płci. Budynek miał być inspirowany lokalnymi tradycjami, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i zrównoważonych technologii.

W ośmioosobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiedli architekci Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego biura EMBT Miralles Tagliabue, Urko Sanchez z pracowni Urko Sanchez Architects i Agostino Ghirardelli ze Studio Blengini Ghirardelli Architects, a także Oulimata Sarr, dyrektorka regionalnego oddziału sekcji ONZ Kobiety, Lehau Victoria Maloka, dyrektorka ds. Równości Kobiet i Rozwoju przy Komisji Unii Afrykańskiej, Salimata Diop Dieng, senegalska minister ds. kobiet, rodziny, płci i ochrony dzieci oraz architektka Azzurra Muzzonigro z włoskiej organizacji Sex and the City. „Architektura-murator” była patronem medialnym tegorocznej edycji.

Na konkurs przesłano w tym roku ponad 1000 prac z całego świata. 20 maja stowarzyszenie Balouo Salo ogłosiło 30 laureatów. Oprócz trzech nagród głównych, przyznano dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Opublikowano też listę 20 finalistów. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates w Japonii. W ten sposób doceniono Juana Pablo Lopeza Isabellę z Urugwaju. Drugie miejsce zajął zespół z Portugalii w składzie David Gonçalves, João Dias, Gonçalo, Santos, Pedro Gomes, Daniel Simões, a trzecie z Włoch: Annachiara Trabacchin, Elena Paccagnella, Gloria Aiolfi, Alberto Martini.

Wyróżnienia honorowe przypadły zespołom z Wietnamu (Quý Ngo Thanh, Nghĩa Nguyễn Đức, Sơn Đào Thanh, Long Cao Hoàng, Ngan Phm ThịThanh) i Polski (Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak). Ponadto przyznano pięć wyróżnień specjalnych i opublikowano listę 20 finalistów, na której znalazły się aż cztery prace przesłane przez Polaków. Do finału zakwalifikowano Adriannę Antonowicz , Jakuba Nowaka, Julię Myślińską i Alicję Kowalewską; Roberta Machurę i Krzysztofa Stalmasińskiego; Weronikę Żuławską, Annę Zagórską i Patrycję Wronę oraz Gabrielę Słabą, Polę Machinskę, Alicję Stefaniak, Jana Stempina i Michała Grądowego.

Autor: (Red.)
Konkurs na projekt sali sportowej w Miechowie Gmina i Miasto Miechów ogłosiły konkurs na projekt nowej sali sportowej w Miechowie. W jury m.in. Piotr Lewicki, Marcin Brataniec i Piotr Chuchacz. Składanie wniosków do 8 sierpnia.
Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni przed siedzibą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury przy ul. Podchorążych. Składanie wniosków do  15 sierpnia.
Polacy zwyciężyli w konkursie inwestorskim na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall na Islandii Polscy architekci Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz zajęli pierwsze miejsce w realizacyjnym konkursie na projekt kawiarni u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej Islandii. „Koncepcja doskonale łączy krajobraz z architekturą” – napisało jury w uzasadnieniu.
Wyniki konkursu na projekt kulturoteki w Starej Miłosnej W konkursie na projekt nowej kulturoteki na osiedlu Stara Miłosna w Warszawie zwyciężyło  xystudio. Architekci zaprojektowali obiekt o prostej, modułowej bryle i drewnianej konstrukcji z zielenią na dachu oraz głównej fasadzie.
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.