Architektura MuratorKonkursyPolacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak; wyróżnienia honorowe Kaira Looro 2021

Konkurs architektoniczny Kaira Looro organizowany jest przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyły się już cztery. W ubiegłorocznym, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.

Czytaj też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków |

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Juan Pablo Lopez Isabella; I miejsce w konkursie Kaira Looro 2021

Wyniki konkursu Kaira Looro 2021

Przedmiotem tegorocznego konkursu było zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere, tuż przy granicy z Gwineą Bissau. Parterowy obiekt, o powierzchni do 300 m², ma się stać miejscem spotkań, wykładów i dyskusji podnoszących świadomość lokalnej społeczności w zakresie praw człowieka i równości płci. Budynek miał być inspirowany lokalnymi tradycjami, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i zrównoważonych technologii.

W ośmioosobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiedli architekci Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego biura EMBT Miralles Tagliabue, Urko Sanchez z pracowni Urko Sanchez Architects i Agostino Ghirardelli ze Studio Blengini Ghirardelli Architects, a także Oulimata Sarr, dyrektorka regionalnego oddziału sekcji ONZ Kobiety, Lehau Victoria Maloka, dyrektorka ds. Równości Kobiet i Rozwoju przy Komisji Unii Afrykańskiej, Salimata Diop Dieng, senegalska minister ds. kobiet, rodziny, płci i ochrony dzieci oraz architektka Azzurra Muzzonigro z włoskiej organizacji Sex and the City. „Architektura-murator” była patronem medialnym tegorocznej edycji.

Na konkurs przesłano w tym roku ponad 1000 prac z całego świata. 20 maja stowarzyszenie Balouo Salo ogłosiło 30 laureatów. Oprócz trzech nagród głównych, przyznano dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Opublikowano też listę 20 finalistów. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates w Japonii. W ten sposób doceniono Juana Pablo Lopeza Isabellę z Urugwaju. Drugie miejsce zajął zespół z Portugalii w składzie David Gonçalves, João Dias, Gonçalo, Santos, Pedro Gomes, Daniel Simões, a trzecie z Włoch: Annachiara Trabacchin, Elena Paccagnella, Gloria Aiolfi, Alberto Martini.

Wyróżnienia honorowe przypadły zespołom z Wietnamu (Quý Ngo Thanh, Nghĩa Nguyễn Đức, Sơn Đào Thanh, Long Cao Hoàng, Ngan Phm ThịThanh) i Polski (Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak). Ponadto przyznano pięć wyróżnień specjalnych i opublikowano listę 20 finalistów, na której znalazły się aż cztery prace przesłane przez Polaków. Do finału zakwalifikowano Adriannę Antonowicz , Jakuba Nowaka, Julię Myślińską i Alicję Kowalewską; Roberta Machurę i Krzysztofa Stalmasińskiego; Weronikę Żuławską, Annę Zagórską i Patrycję Wronę oraz Gabrielę Słabą, Polę Machinskę, Alicję Stefaniak, Jana Stempina i Michała Grądowego.

Autor: (Red.)
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!
Konkurs na projekt osiedla komunalnego na warszawskich Włochach Władze m.st. Warszawy zapraszają do udziału w konkursie na projekt osiedla komunalnego przy ul. 1 Sierpnia we Włochach. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie nowej zabudowy oferującej ok. 300 mieszkań. Składanie wniosków do 16 lipca.