Architektura MuratorKonkursyPolacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021

Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak; wyróżnienia honorowe Kaira Looro 2021

Konkurs architektoniczny Kaira Looro organizowany jest przez włoskie stowarzyszenie Balouo Salo, którego honorowym członkiem jest Kengo Kuma. Balouo Salo od 2016 roku działa na rzecz poprawy jakości życia w krajach rozwijających się m.in. poprzez realizację niezbędnej infrastruktury i popularyzację rozwiązań podnoszących świadomości lokalnych społeczności. Wśród jej ostatnich dokonań w samym tylko Senegalu warto wymienić budowę studni wyposażonych w solarny system oczyszczania wody czy zaprojektowanie zapory w dolinie Tanaff w południowo-zachodniej części kraju. Środki na inwestycje organizacja zbiera m.in. przeprowadzając właśnie płatne konkursy Kaira Looro na projekty niewielkich obiektów kultury. Dotychczas odbyły się już cztery. W ubiegłorocznym, na koncepcję uniwersalnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, zwyciężyli architekci z Polski: Aleksandra Wróbel, Kamil Owczarek i Agnieszka Witaszek.

Czytaj też: Centrum Zarządzania Kryzysowego w Afryce: Grand Prix dla Polaków |

Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021
Dom Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu, proj. Juan Pablo Lopez Isabella; I miejsce w konkursie Kaira Looro 2021

Wyniki konkursu Kaira Looro 2021

Przedmiotem tegorocznego konkursu było zaprojektowanie Domu Kobiet w gminie Baghere, tuż przy granicy z Gwineą Bissau. Parterowy obiekt, o powierzchni do 300 m², ma się stać miejscem spotkań, wykładów i dyskusji podnoszących świadomość lokalnej społeczności w zakresie praw człowieka i równości płci. Budynek miał być inspirowany lokalnymi tradycjami, z wykorzystaniem naturalnych materiałów i zrównoważonych technologii.

W ośmioosobowym jury pod przewodnictwem Kengo Kumy zasiedli architekci Benedetta Tagliabue z hiszpańskiego biura EMBT Miralles Tagliabue, Urko Sanchez z pracowni Urko Sanchez Architects i Agostino Ghirardelli ze Studio Blengini Ghirardelli Architects, a także Oulimata Sarr, dyrektorka regionalnego oddziału sekcji ONZ Kobiety, Lehau Victoria Maloka, dyrektorka ds. Równości Kobiet i Rozwoju przy Komisji Unii Afrykańskiej, Salimata Diop Dieng, senegalska minister ds. kobiet, rodziny, płci i ochrony dzieci oraz architektka Azzurra Muzzonigro z włoskiej organizacji Sex and the City. „Architektura-murator” była patronem medialnym tegorocznej edycji.

Na konkurs przesłano w tym roku ponad 1000 prac z całego świata. 20 maja stowarzyszenie Balouo Salo ogłosiło 30 laureatów. Oprócz trzech nagród głównych, przyznano dwa wyróżnienia honorowe i pięć specjalnych. Opublikowano też listę 20 finalistów. Główną nagrodą jest 5 tys. euro, możliwość realizacji projektu oraz staż w pracowni Kengo Kuma & Associates w Japonii. W ten sposób doceniono Juana Pablo Lopeza Isabellę z Urugwaju. Drugie miejsce zajął zespół z Portugalii w składzie David Gonçalves, João Dias, Gonçalo, Santos, Pedro Gomes, Daniel Simões, a trzecie z Włoch: Annachiara Trabacchin, Elena Paccagnella, Gloria Aiolfi, Alberto Martini.

Wyróżnienia honorowe przypadły zespołom z Wietnamu (Quý Ngo Thanh, Nghĩa Nguyễn Đức, Sơn Đào Thanh, Long Cao Hoàng, Ngan Phm ThịThanh) i Polski (Weronika Paczkowska, Aleksandra Kubiak, Marta Mojsik, Piotr Gajdak). Ponadto przyznano pięć wyróżnień specjalnych i opublikowano listę 20 finalistów, na której znalazły się aż cztery prace przesłane przez Polaków. Do finału zakwalifikowano Adriannę Antonowicz , Jakuba Nowaka, Julię Myślińską i Alicję Kowalewską; Roberta Machurę i Krzysztofa Stalmasińskiego; Weronikę Żuławską, Annę Zagórską i Patrycję Wronę oraz Gabrielę Słabą, Polę Machinskę, Alicję Stefaniak, Jana Stempina i Michała Grądowego.

Autor: (Red.)
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!