Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

i

Autor: Archiwum Architektury Europe 40 Under 40: najlepiej zapowiadający się młodzi architekci przed czterdziestką Andrzej Truszczyński (z lewej) i Mateusz Górnik (z prawej)

Polacy wśród najlepszych młodych architektów w Europie: Europe 40 Under 40 edycja 2020

Na liście Europe 40 Under 40 wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński.

Listę Europe 40 Under 40 już od 13 lat przygotowuje chicagowskie Muzeum Architektury i Designu Chicago Athenaeum we współpracy z European Centre for Architecture Art Design, związanym z muzeum ośrodkiem edukacyjnym, który swoje siedziby ma w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Grecji. Najlepszych młodych architektów Europy wybiera co roku specjalnie powołane jury. W tej edycji byli to wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Czeskiej w Pradze (CTU): Luboš Knytl, Marco Maio, Jan Šabart i Lenka Popelová. Na liście Europe 40 Under 40 2020 znalazło się 13 Francuzów, 6 Hiszpanów, pięciu Włochów, czterech Turków, trzech Holendrów, po dwóch przedstawicieli Grecji, Węgier i Polski, a także Słowak, Rumun, Portugalka i Brytyjka.

Najlepsi młodzi architekci w Polsce według Chicago Athenaeum

W gronie najlepszych młodych architektów przed 40 rokiem życia Polskę reprezentują Mateusz Górnik, współzałożyciel pracowni Górnik Architects z Sosnowca, i Andrzej Truszczyński, współzałożyciel grupy TKHolding.Mateusz Górnik jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej (2005), od 2009 roku razem z żoną Magdaleną Górnik prowadzi pracownię Górnik Architects, która swoje siedziby ma obecnie w Sosnowcu i Warszawie. Jest też współzałożycielem grupy projektowej GF Projekt — Centrum Inżynierii Przemysłowej. Na koncie ma liczne projekty domów jednorodzinnych i wnętrz, a także m.in. adaptację willi Ochorowicza w Wiśle na Muzeum Magicznego Realizmu.Andrzej Truszczyński jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, razem z Pawłem Kobierzewskim prowadzi grupę TKHolding, która specjalizuje się w projektach obiektów sportowych, rekreacyjnych, basenów i aquaparków. Do najbardziej znanych realizacji TKHolding należą parki wodne w Chełmie, Rudzie Śląskiej i Tychach. Ten ostatni znalazł się w finale ostatniej edycji World Architecture Festival w kategorii obiektów ekologicznych.Czytaj też: Wodny Park Tychy projektu TKHolding |

Konkurs Europe 40 Under 40

Do udziału w konkursie Europe 40 Under 40 może zgłosić się każdy architekt przed 40 rokiem życia. Wystarczy przesłać na adres Chicago Athenaeum od jednego do trzech własnych projektów (nie muszą być zrealizowane) i uiścić tzw. opłatę manipulacyjną w wysokości 200 euro. Prace wszystkich laureatów publikowane są w specjalnym katalogu i pokazywane na objazdowej wystawie. W tym roku ekspozycja pt. „40 młodych europejskich architektów z nowymi wizjami” zostanie po raz pierwszy pokazana w Centrum Europejskim w  Atenach. Wernisaż zaplanowano na listopad. Wśród dotychczasowych laureatów Europe 40 Under 40 byli m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Anna Siedlecka, Beata Goczoł, Oskar i Barabara Grąbczewscy, Piotr Nawara i Agnieszka Szultk, Wojciech Subalski i Roman Rutkowski, a ostatnio Anna Paszkowska-Grudziąż, Łukasz Skorek i Jakub Cieślik.

ZAPISZ SIĘ