Architektura MuratorKonkursyPolacy z nagrodą w Monachium

Polacy z nagrodą w Monachium

Pracownia mode:lina™ została uhonorowana nagrodą ICONIC Awards 2017. Jury doceniło projekt aranżacji wnętrz dla oddziału firmy Opera Software we Wrocławiu

Biuro firmy Opera Software powstało w 2016 roku we wnętrzach centrum biznesowego Hieronimus. Na łamach „Architektury-murator” 10/2016 Tomasz Głowacki tak pisał o tym wnętrzu: za sprawą projektantów, wnętrza zabytkowych kamienic zmieniły się w hipsterskie, kreatywne przestrzenie aktywności i wypoczynku, w której młoda kadra pracuje w niekorporacyjnym stylu. Idea wystroju zrodziła się ze skrzyżowania świata IT i architektury Wrocławia. Pomieszczenia różnorodnie zaaranżowano, lecz ich motywem przewodnim są w większości łuki, stalowe belki i kraty, nawiązujące do form i konstrukcji wrocławskich mostów, sklepień Dworca Głównego PKP czy przęseł Hali Targowej.

Konkurs ICONIC Awards, stworzony przez niemiecki parlament odbywa się od 1953 roku, a organizuje go German Design Council, instytucja zrzeszająca projektantów z całego świata. Celem konkursu jest promowanie innowacji, stanowi on zarazem międzynarodową platformę wymiany doświadczeń w dziedzinie dizajnu. Jest to pierwsze zwycięstwo polskiego zespołu w tym konkursie, w kategorii wnętrze. Paweł Garus oraz Jerzy Woźniak z pracowni mode:lina™ nagrodę odebrali na gali, w centrum BMW Welt w Monachium. W składzie jury, które obradowało w czerwcu tego roku, zasiedli między innymi: założyciel wiedeńskiego Studio Marco Dessí, Michel Casertano z Atelier Brückner i Silvia Olp (Phoenix Design).

ICONIC Awards 2017 to kolejna nagroda dla projektu wnętrza wrocławskiego oddziału firmy Opera Software - przestrzeń została doceniona w dwóch międzynarodowych konkursach: Finest Interior Award 2016 oraz Best Office Awards 2017, gdzie architekci zwyciężyli w kategorii Najlepsze Biuro Zagraniczne.

W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.
Modelowy plac zabaw: wyniki konkursu na wzorcową przestrzeń integracyjną Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski zwyciężyli w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Rynek w Opolu jako ogólnomiejska przestrzeń integracji: konkurs SARP Władze Opola we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły konkurs na nowe zagospodarowanie Rynku wraz z przylegającą do niego ulicą Krakowską. Szczególnego opracowania wymaga zlokalizowana na tym terenie tzw. Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki.