Miasta. Ludzie. Przyszłość
Dobiegła końca 10. edycja programu Eco-Miasto, realizowanego przez organizację pozarządową UNEP/GRID-Warszawa i ambasadę Francji w Polsce. W ramach jubileuszu 10 października w Centrum Nauki Kopernik odbyła się konferencja „Miasta. Ludzie. Przyszłość” i uroczysta gala konkursu dla samorządów zaangażowanych w zrównoważony rozwój miast. W mijającej dekadzie, program stanowił platformę dyskusji na temat kształtowania ośrodków w Polsce w taki sposób, by stawały się bardziej przyjazne dla ludzi i klimatu. Oprócz corocznego konkursu na najbardziej ekologiczne inicjatywy odbywały się spotkania i warsztaty zachęcające do innowacji i nawiązywania współpracy między społecznościami miast i lokalnym biznesem.
Gościem specjalnym konferencji „Miasta. Ludzie. Przyszłość” był kolumbijsko-francuski urbanista Carlos Moreno, twórca koncepcji miasta 15-minutowego, dyrektor Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Uniwersytetu Panthéon-Sorbonne. W swoim wykładzie szczegółowo omówił ideę miast jako ośrodków bliskości, których układ przestrzenny umożliwia nam osobisty rozwój w interakcji z innymi. Co miesiąc, co kwartał, co rok, krzywe temperatur się zmieniają i widzimy, że najcieplejsze miesiące to te ostatnie. To musi nas niepokoić. Miasta stanowią problem, ale miasta niosą też rozwiązania – zwracał uwagę Moreno. Podczas konferencji, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania dwóch debat. Pierwsza dyskusja pt „Zielona transformacja miast w czasach wyzwań – efektywność energetyczna”, poświęcona była kooperacji, jaką podejmują miasta, aby wspólnie osiągać cele neutralności klimatycznej; druga, „Miasta przyszłości (przyjazne) dla ludzi, ludzie dla miast” poświęcona była rozwiązaniom organizacyjno-planistyczno-technicznym oraz partycypacji społeczeństwa w procesie podejmowania strategicznych decyzji.
Finał 10. edycji konkursu Eco-Miasto
Zwieńczeniem jubileuszu 10-lecia była ceremonia ogłoszenia zwycięzców 10. edycji konkursu Eco-Miasto. Nagrody przyznano w czterech kategoriach, osobno dużym ośrodkom, powyżej 100 tys. mieszkańców, osobno mniejszym, poniżej 100 tys. mieszkańców.
W kategorii Efektywność energetyczna, OZE, jakość powietrza doceniono Warszawę za konsekwentne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej (program STOP SMOG, modernizacja oświetlenia ulicznego) i promowanie odnawialnych źródeł energii oraz Konin za kompleksowe podejście do poprawy efektywności energetycznej budynków, a także za inicjatywę edukacyjną, wspierającą mieszkańców w poprawie efektywności energetycznej i redukcji zanieczyszczeń w gospodarstwach domowych.
W kategorii Odpady, gospodarka o obiegu zamkniętym nagrodę zdobył Poznań za wysoki poziom recyklingu i innowacyjne działania związane z przetwarzaniem odpadów komunalnych oraz Kępno za efektywność w zapobieganiu powstawania odpadów i kampanie edukacyjne promujące odpowiedzialną gospodarkę odpadami.
W kategorii Zielono-błękitna infrastruktura jury zdecydowało nie przyznać nagrody w grupie miast powyżej 100 tys. mieszkańców, nagrodę w grupie miast mniejszych otrzymały Niepołomice za projekt Błonia Niepołomickie, czyli nowy park o powierzchni prawie 6 ha, usytuowany niedaleko zamku.
W kategorii Zrównoważona mobilność nagrodzono Rybnik za innowacyjne podejście do transportu zbiorowego, w tym zakup autobusów elektrycznych oraz budowę ogólnodostępnej stacji zasilania pojazdów wodorem i Ostrowiec Świętokrzyski za zaangażowanie w rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej, inwestycje w infrastrukturę i usługi transportu publicznego, a także za konsekwentne podejście do ekologicznego transportu.
W tej kategorii przyznano też cztery wyróżnienia: Poznaniowi, za kompleksowe podejście do planowania zielono-błękitnej infrastruktury, obejmujące adaptację do zmian klimatycznych, ochronę różnorodności biologicznej oraz aktywne zaangażowanie i edukację społeczeństwa, Piasecznu, za dbałość o naturalne siedliska przyrodnicze w tkance miasta oraz za głębokie zrozumienie problemów środowiskowych, Gdyni, za wieloletnie inicjatywy promujące rozwój ruchu rowerowego i Krakowowi, za kompleksowe podejście do gospodarki odpadami oraz za prowadzenie licznych działań edukacyjnych skierowanych do mieszkańców.
Czytaj też: PLGBC Green Building Awards 2023: zrównoważona architektura made in Poland |