Architektura MuratorKonkursyPowiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu

Ciesząca się dużą popularnością Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie będzie mieć nową siedzibę. Właśnie rozstrzygnęło konkurs na projekt obiektu.

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, proj. Karina Jędrak-Kościesza, I nagroda

Rekomendowany przez warszawski SARP konkurs architektoniczny zorganizowało Starostwo Powiatowe w Legionowie. Prowadzona przez nie placówka mieści się obecnie w niewielkim budynku przy ul. Sowińskiego w centrum miasta, dzieląc pomieszczenia z główną powiatową biblioteką. Ambicją władz jest stworzenie nowoczesnego centrum kulturalnego z profesjonalnymi pracowniami i salą koncertowo-widowiskową. Nowy obiekt ma być nie tylko miejscem działań kulturalnych, ale również spotkań, nawiązywania kontaktów, wymiany idei oraz relaksacyjną przestrzenią, zachęcającą do spędzenia wolnego czasu – czytamy w regulaminie.

Nową siedzibę Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie przewidziano u zbiegu ulic Warszawskiej, Sobieskiego, Norwida i Wysockiego. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku o charakterze miastotwórczym i reprezentacyjnym, który stałby się wizytówką powiatu, a jednocześnie pozwalał na ewentualną adaptację do zmieniających się w czasie potrzeb. Realizacja obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu nie mogły przy tym przekroczyć 20 mln zł.

W ośmioosobowym jury zasiedli architekci Ewa Zaremba-Kasprowicz (przewodnicząca), Jakub Wacławek i Andrzej Kalinowski, a także reprezentujący inwestora Grzegorz Kubalski, Paweł Trawkowski, Paweł Zając, Ewa Listkowska i Łukasz Kucharzewski. Funkcję sekretarza pełniła Katarzyna Łysek.

Na konkurs nadesłano 15 prac. Ostatecznie pierwsze miejsce i 20 tys. zł otrzymała Karina Jędrak-Kościesza. Jury zwróciło uwagę na kameralną skalę zaproponowanego obiektu i oszczędne rozwiązania budowlano-architektoniczne wpływające na utrzymanie budżetu inwestycji. Podział na dwie części o różnym wyrazie architektonicznych korzystnie wpasowuje się w kontekst sąsiedniej, niewysokiej zabudowy. Po długich dyskusjach i rozważaniach sąd stwierdził, że jest to praca, która daje największe możliwości usunięcia jej niedoskonałości, zauważonych przez sędziów w trakcie obrad. Wprowadzenie koniecznych zmian nie zmieni jednocześnie założeń koncepcji – czytamy w uzasadnieniu. Jurorzy zalecili m.in. rozwiązania, które w większym stopniu łączyłyby obiekt z terenem oraz wyróżniały go jako siedzibę instytucji kultury. Wskazali na konieczność powiększenia foyer, dodania sali prób i rearanżacji przestrzeni biblioteki.

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, proj. Karina Jędrak-Kościesza, I nagroda

Drugą nagrodę i 15 tys. zł przyznano pracowni Prolog z Wrocławia. Sędziowie docenili rzeźbiarską formę obiektu i wyeksponowanie jego drewnianej konstrukcji, korzystnie kształtującej elewację. Podkreślili też zaproponowaną w koncepcji minimalną ingerencję w cenną zieleń parku oraz zwarty i czytelny układ funkcjonalny. Opis sceny i jej technologii świadczy o wysokim profesjonalizmie autorów – uzasadniali.

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, proj. Prolog, II nagroda

Trzecie miejsce i 10 tys. zł otrzymało z kolei konsorcjum biur FAV (Filip Zieliński), IPSO (Paulina Sobiech, Łukasz Piszczałka) i Wójtowicz Architecture (Jakub Wójtowicz). Jury zwróciło uwagę na zwartą, a zarazem bogatą architekturę zaproponowanego przez autorów budynku. Widoczna konstrukcja drewniana korzystnie kształtuje elewacje – napisali sędziowie. Bardzo dobrze rozwiązano układ urbanistyczny, z wygodnym podjazdem gospodarczym od ul. Warszawskiej i głównym placem wejścia od ul. Wysockiego – czytamy też w uzasadnieniu.

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie: wyniki konkursu
Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, proj. FAV (Filip Zieliński), IPSO (Paulina Sobiech, Łukasz Piszczałka) i Wójtowicz Architecture (Jakub Wójtowicz), III nagroda
Autor: Piotr Prus
Polska pracownia zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze W międzynarodowym konkursie na zagospodarowanie i rozbudowę kampusu Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze zwyciężyła krakowska pracownia SBS Engineering Group. Propozycję Polaków za najciekawszą uznała też lokalna społeczność akademicka.
Kolejny etap realizacji Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach. Trwa konkurs na projekt nowego budynku Władze Katowic ogłosiły konkurs na projekt nowego budynku w Dzielnicy Nowych Technologii. Obiekt mieszący m.in. studia telewizyjne z z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji powstanie na terenie dawnej kopalni Wieczorek w ramach katowickiego hubu gamingowo-technologicznego.
Nowy dom kultury w Mikołowie na Śląsku. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie. Zwyciężyła młoda architektka Magdalena Jagoda. Drugą nagrodę zdobyło lokalne biuro GIGAarchitekci, a trzecią pracownia PRAZA z Dąbrowy Górniczej.
W Krakowie powstanie nowa siedziba Instytutu Ekspertyz Sądowych. Trwa konkurs architektoniczny Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiły dwuetapowy konkurs na koncepcję nowego budynku placówki. Termin składania wniosków mija 10 marca.
Konkurs Geberit 2023: trwa jubileuszowa edycja konkursu na projekt łazienki Wystartowała jubileuszowa, 25. edycja konkursu Geberit 2023 (dawniej konkurs KOŁO) dla studentów i młodych architektów. Tym razem zadaniem jest opracowanie koncepcji mobilnej toalety przy Pałacu Zamoyskich w Warszawie.
Konkurs na zagospodarowanie rynku w Raciborzu Katowicki oddział SARP we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz ogłosił właśnie konkurs na koncepcję zagospodarowania rynku w leżącej nad Odrą historycznej stolicy Śląska. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 6 marca